İçeriğe atla

Bjarni Herjólfsson

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Bjarni herjólfsson sayfasından yönlendirildi)
Bjarni Herjólfsson
Doğumy. 966
İzlanda
Ölümy. 1000
MeslekKaşif
Tanınma nedeniAmerika'nın keşfi

Bjarni Herjólfsson (10. yüzyıl), Amerika'nın inanılan ilk Avrupalı kaşifi. kendisi İskandinav kökenli İzlandalı birisiydi. Bjarni 986'da babasını bulmak için çıktığı yolculukta şans eseri bulduğu Amerika'ya ayak basmayıp sadece görebilmiştir.

Grönlandlılar, onun keşiflerine özel ilgi gösterdiler ve keresteleri olmadığı için, Bjarni'nin ormanlarla kaplı olarak gördüğü yer olan ormanlık kıyı şeridine gitmek istediler. Kısa bir süre sonra, Grönland lideri Kızıl Erik'in oğlu Leif Erikson (Eski İskandinav dili: Leifr Eiríksson ), Bjarni'nin yolculuk için kullandığı gemiyi satın aldı ve 35 kişilik bir mürettebat tutarak Bjarni'nin keşfettiği yere gitti.

Amerika'nın Keşfi

[değiştir | kaynağı değiştir]

Bjarni'nin Kuzey Amerika'yı gören ilk Avrupalı olduğuna inanılıyor. Bir yıl Bjarni her zamanki gibi ailesini ziyaret etmek için İzlanda'ya yelken açar fakat daha sonra Bjarni babasının Kızıl Erik ile Grönland'a gittiğini öğrenir. Bu yüzden mürettebatını alır ve babasını bulmak için yola çıkar. Ancak 986'da çıktığı yolda haritası veya pusulası olmayan Bjarni bir fırtına yüzünden rotasından kopar. Yolculuğu sırasında Grönland olarak düşündüğü bir yer görür. Gördüğü yer ağaçlarla ve dağlarla kaplıydı fakat mürettebatı kendisine yalvarsa da durup bu yere bakmayı reddetmiştir.[1] Daha sonra kaybettiği rotasına geri dönmeyi başarmasına rağmen, batıda ormanlarla kaplı alçak tepeler gördüğünü söylemiştir. Mürettebatının ısrarlarına rağmen gemisinden inip bu bölgeye bakmamış ve yoluna geri koyulmuştur. Yolculuğunun sonunda Grönland'a vardığında babasıyla Herjolfsnes'e yerleşmeye karar verdi.[2]

Popüler kültürdeki yeri

[değiştir | kaynağı değiştir]

Cultures video oyunu serisindeki Bjarni adlı ana karakter, Herjólfsson'a dayanmaktadır.

  1. ^ Sullivan, Steve & Stephen Krensky. (1991) Who Really Discovered America?, Hastingshouse/Daytrips Publ. p. 36. 0-8038-9306-X.
  2. ^ (1997) The Encyclopedia of American Facts and Dates 10th Edition, Collins. 0-06-270192-4.

Konuyla ilgili yayınlar

[değiştir | kaynağı değiştir]