Bitstamp

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Bitstamp, Lüksemburg merkezli bir kripto para borsasıdır. Fiat para birimi, Bitcoin ve diğer kripto para birimleri arasında ticarete izin verir. Platformda ABD Doları, Euro, GBP, Bitcoin, Algo, XRP, Eter, Litecoin, XLM, Link, OMG ile işlem yapılabilmektedir.

Şirket, o zamanlar baskın olan bitcoin borsası Mt. Gox'a Avrupa odaklı bir alternatif olarak kuruldu.

Bitstamp, müşterilerin hesaplarına erişmek ve bunları kontrol etmek için özel yazılımları kullanmalarına izin veren bir API sunar.

Tarih [ düzenle ][değiştir | kaynağı değiştir]

Şirkete, Ağustos 2011'de kendi Slovenya'da Damijan Merlak ile birlikte kurucu ortak olan, bitcoin topluluğunun yaygın olarak bilinen bir üyesi olan CEO Nejc Kodrič başkanlık ediyor , ancak daha sonra kaydını Nisan 2013'te İngiltere'ye, ardından Lüksemburg'a taşıdı. 2016'da. [ alıntı gerekli ]  Bitstamp, Slovenya'da yeterli mali ve yasal hizmetlerin bulunmaması nedeniyle bazı operasyonları İngiltere'ye dış kaynak sağladı.

Birleşik Krallık'ta şirket kurarken, şirket rehberlik için İngiltere'nin Mali Davranış Otoritesine başvurdu, ancak bitcoin'in bir para birimi olarak sınıflandırılmadığı söylendi, bu nedenle borsa düzenlemeye tabi değildi. Bitstamp, müşterilerin kimliğini doğrulamak ve kara para aklamayı caydırmak için bir dizi en iyi uygulamayı izleyerek bunun yerine kendisini düzenlediğini söylüyor. Eylül 2013'te şirket, hesap sahiplerinden pasaportlarının kopyaları ve ev adreslerinin resmi kayıtları ile kimliklerini doğrulamalarını istemeye başladı . [ alıntı gerekli ]

Nisan 2016'da Lüksemburg hükümeti, Bitstamp'a bir ödeme kurumu olarak AB'de tam olarak düzenlenmesi için bir lisans verdi ve 28 AB üye devletinin tümünde iş yapmasına izin verdi.

Nisan 2018 yılında Nexon alım Bitstamp için görüşmeler olduğu söyleniyordu.

Ekim 2018'de Bitstamp, Belçika merkezli bir yatırım şirketi olan NXMH tarafından satın alındı.

Ekim 2020'de Bitstamp eşleştirme motoru Nasdaq'tan güncelleme aldı.

Hizmet kesintileri [ değiştir ][değiştir | kaynağı değiştir]

Şubat 2014'te şirket, dağıtılmış bir hizmet reddi karşısında para çekme işlemlerini birkaç gün süreyle askıya aldı .  Bitcoin Magazine , saldırının arkasındaki kişilerin, "teröristlerle" müzakereye karşı bir şirket politikası nedeniyle reddeden Kodrič'e 75 bitcoinlik bir fidye talebi gönderdiğini bildirdi. [ alıntı gerekli ]

Ocak 2015'te Bitstamp, 19.000'den az bitcoinin çalındığı bir hack'ten sonra hizmetini askıya aldı ve  yaklaşık bir hafta sonra yeniden açıldı.

Uyumluluk [ düzenle ][değiştir | kaynağı değiştir]

Eylül 2018'de New York Başsavcılığı, on dört sanal para borsasının bir ankete katılmasını talep ettikten sonra 42 sayfalık bir "Sanal Piyasalar Bütünlüğü Girişimi Raporu" hazırladı. Rapor, güvenlik, bilgisayar korsanlığı önleme önlemleri ve iş uygulamaları konusunda daha fazla şeffaflık yaratmayı amaçladı. Bitstamp, yanıt veren on platform arasında yer aldı; on, Bitstamp onlar Mali Hizmetler ( “DFS”) New York Dışişleri Bakanlığı'ndan, doğrudan veya bağlı ortaklığı vasıtasıyla, onay istemişti doğruladı yedi arasındaydı bir sanal para işletme faaliyet belirtilmelidir New York Belirtmek, bildirmek. Rapor, bu tür bir onayın, yatırılan fonları aktif olarak koruma, kara para aklamayı ve yasa dışı faaliyetleri önleme ve diğer risklere yanıt verme amaçlı bir anlaşma anlamına geldiğini söylemeye devam ediyor. Bitstamp, değişimlerine VPN'ler tarafından erişimi engellediğini iddia eden iki borsadan biriydi . Bitstamp, ücret politikaları sağlamanın yanı sıra, sanal para varlıklarını denetlemeyi de iddia etti.

Notlar [ düzenle ][değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Yukarı atla:a b Şirket İngiltere'de Reading'de kayıtlıdır, ancak bu aslında şirket kurma konusunda uzmanlaşmış ve hizmetleri arasında şirketlerin kendi adreslerini kayıtlı ofisleri olarak etkin bir şekilde kullanmalarına olanak tanıyan bir şirket olan UK PLC'nin ofisleridir. yönlendirme adresi görevi görür. Bitstamp'ın operasyonlarının nerede olduğu veya Birleşik Krallık'ta gerçekten bir varlıkları olup olmadığı veya hala Slovenya'nın bitip tükenmediği konusunda net bir bilgi yok.