İçeriğe atla

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin 939 sayılı kararı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
BM Güvenlik Konseyinin
939 sayılı kararı
Kıbrıs Cumhuriyeti'nin bayrağı
Tarih29 Temmuz 1994
Oturum no.3.412
KodS/RES/939 (Doküman)
KonuKıbrıs'taki durum ve KKTC ile Kıbrıs Cumhuriyeti arasındaki gerilimin azaltılması ve anlaşmaya gidilmesi için önlemler
Oylama
  • Kabul: 14
  • Ret: Yok
  • Çekimser: Yok
SonuçKabul edildi.
Güvenlik Konseyi üyeleri
Daimi üyeler
Geçici üyeler

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin 939 sayılı kararı, Kıbrıs'taki duruma ilişkin tüm kararların yeniden teyit edildiği ve adadaki anlaşmazlığı çözmeye yönelik önlemleri içeren karardır. Bu kararda Konsey, Kıbrıs sorununu çevreleyen barış sürecini ele aldı ve güven artırıcı önlemlerin uygulanmasını tartıştı. Karar, 14'e karşı sıfır oyla kabul edilirken, Ruanda toplantıya katılmadı.

Konsey, mevcut durumun kabul edilemez olduğunu yeniden teyit etti.[1] Birleşmiş Milletler'in, başka bir ülkeyle birleşme veya ayrılma dışında, iki toplumlu ve iki bölgeli bir federasyonda, siyasi olarak eşit iki topluluktan oluşan tek bir Kıbrıs olması gerektiğine dikkat çekti.[2]

Konsey, Genel Sekreter Butros Butros-Gali'den; Güvenlik Konseyi üyeleri, Garantör Güçler, Kıbrıs Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs liderleriyle birlikte, Kıbrıs sorununa sonuç verecek istişarelere başlamasını istedi. Bu bağlamda, tüm taraflardan Genel Sekreter ile işbirliği yapmaları istendi. Ekim 1994'ün sonuna kadar, anlaşmazlığa genel bir çözüm elde etmeye ve güven artırıcı önlemlerin uygulanmasına yönelik bir programla ilgili bir rapor talep edildi.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Official Report of Debates, Issue 1. Council of Europe. 1994. s. 219. ISBN 978-92-871-2794-5. 
  2. ^ Ertegün, Necati Münir (1997). The Status of the two peoples in Cyprus: legal opinions (2nd ed.). Turkish Republic of Northern Cyprus, Ministry of Foreign Affairs and Defence, Public Relations Department. s. 168. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]