Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin 1687 sayılı kararı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
BM Güvenlik Konseyinin
1687 sayılı kararı
Kıbrıs'taki tampon bölge
Tarih15 Haziran 2006
Oturum no.5.465
KodS/RES/1687 (Doküman)
KonuKıbrıs'taki durum
Oylama
  • Kabul: 15
  • Ret: Yok
  • Çekimser: Yok
SonuçKabul edildi
Güvenlik Konseyi üyeleri
Daimi üyeler
Geçici üyeler


Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 1687 Sayılı Kararı, 15 Haziran 2006'da oy birliğiyle kabul edildi. Kıbrıs hakkında alınmış bütün kararlar, özellikle 1251 Sayılı Karar (1999), tekrar onaylandıktan sonra, Konsey Birleşmiş Milletler Kıbrıs Barış Gücü'nün (UNFICYP) yetkilerini 15 Aralık 2006'ya kadar altı ay daha uzattı.[1]

Karar[değiştir | kaynağı değiştir]

Gözlemler[değiştir | kaynağı değiştir]

Güvenlik Konseyi, Güney Kıbrıs ve Kuzey Kıbrıs taraflarını kayıp insanlarla ilgili insani krizi acilen çözmeye çağırdı. Konsey, Genel Sekreter Kofi Annan'ın adadaki güvenlik durumunun istikrarlı olması yönündeki beyanı ve Yeşil Hat boyunca durumun sakin olmasına dikkat etti.

İki tarafın da gerginliği arttıracak hareketlerden uzak durması istendi, özellikle Derinya bölgesindeki tampon bölgede izinsiz inşaat çalışmalarının durdurulması ve bazı kontrol noktalarında UNFICYP personeline zorluk çıkartılmaması istendi. Uzun Yol'da inşa edilen ek geçiş noktası üstüne çalışmalar hakkında endişe vardı ve görüşmelerin devam ettirilmesi isteniyordu.[2]

Konsey, Genel Sekreterin Kıbrıs'taki görevini tam olarak sürdürmesi için "laflar ve eylemler arasındaki boşluğun" "çok büyük" olmasından üzüntü duydu ve Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türk toplumları arasındaki ikili ilişkilerin yeniden başlamasını teşvik etme çabalarını memnuniyetle karşıladı. Ayrıca, Lefkoşa bölgesindeki mayınların temizlenmesi ve UNFICYP'in mayın temizleme çalışmalarını Türk Kuvvetleri'nin mayın tarlalarını da kapsayacak şekilde genişletme çabaları memnuniyetle karşılandı.[2]

Kararda Genel Sekreter Özel Temsilcisi'nin çalışmaları, on milyondan fazla Kıbrıslı Türk ve Yunan'ın sınırdan geçmesi, Kıbrıs ve Yunanistan'ın barış gücü operasyonlarına katkıları ve barış koruma görevinde HIV/AIDS'e karşı önlemler memnuniyetle karşılandı.

Eylem[değiştir | kaynağı değiştir]

UNFICYP'nin yetkisi uzatılarak karar kapsamında Genel Sekreter'in bu kararın uygulanması hakkında bir rapor hazırlaması istendi. UNFICYP'nin cinsel istismara karşı çalışmaları desteklendi. Kıbrıs Türkleri tarafının Akyar bölgesindeki 30 Haziran 2000 öncesindeki askeri duruma dönmesini istendi.

Konsey, toplumlar arası görüşmelerin teknik seviyede devam etmesi çağrısında bulundu ve Genel Sekreter'den 1 Aralık 2006'ya kadar görüşmelerdeki gelişmeler üstüne bir rapor hazırlamasını istedi.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Security Council extends Cyprus mission until 15 December 2006". United Nations. 15 Haziran 2006. 3 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Haziran 2020. 
  2. ^ a b "UN SC - UNFICYP - Resolution". Cyprus News Agency. 16 Haziran 2006. 16 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Haziran 2020. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]