Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin 1117 sayılı kararı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
BM Güvenlik Konseyinin
1117 sayılı kararı
Cyprus lrg.jpg
Kıbrıs'ın uydu görüntüsü
Tarih 27 Haziran 1997
Oturum no. 3.794
Kod S/RES/1117 (Doküman)
Konu Kıbrıs'taki durum ve Kıbrıs'taki Birleşmiş Milletler Barış Gücü'nün görev süresinin uzatılması.
Oylama
  • Kabul: 15
  • Ret: Yok
  • Çekimser: Yok
Sonuç Kabul edildi.
Güvenlik Konseyi üyeleri
Daimi üyeler
Geçici üyeler

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin 1117 sayılı kararı, Kıbrıs'taki duruma ilişkin tüm kararların yeniden teyit edildiği ve Kıbrıs'taki Birleşmiş Milletler Barış Gücü'nün (İngilizce kısaltma: UNFICYP) görev süresinin 31 Aralık 1997'ye kadar uzatıldığı karardır.[1]

Kıbrıs Cumhuriyeti Hükûmeti, UNFICYP'nin adadaki varlığının devam etmesini bir kez daha kabul etti. Bu arada Konsey, ciddi olayların sayısında azalma olmasına rağmen, Yeşil Hat yakınında gerilimin yüksek kaldığını kabul etti. Anlaşmazlığa siyasi bir çözüm bulmak için yapılan müzakereler, çok uzun süredir çıkmazdaydı.

Çatışmanın iki tarafı olan Kıbrıs Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs'a, barış güçlerine karşı şiddeti önleme yükümlülükleri hatırlatıldı. Kararda, UNFICYP'nin 1092 sayılı Kararda ana hatları çizilen ve gerilimi azaltmak için önerdiği önlemlerin her iki tarafça da kabul edilmemesine üzüldükleri belirtildi. Güney Kıbrıs'ta askeri silahların güçlendirilmesi ve yabancı asker sayısının azaltılmasında ilerleme kaydedilmemesi konusunda da endişeler vardı. Bu bağlamda, Konsey, Kıbrıs Cumhuriyeti'ni, adanın tamamını askerden arındırma genel görüşüyle, savunma harcamalarını kısmaya ve yabancı birlikleri geri çekmeye çağırdı. Kıbrıs Cumhuriyeti'nin Avrupa Birliği'ne katılma müzakereleri de, kapsamlı bir anlaşmayı kolaylaştırabilecek önemli bir gelişme olarak görüldü.[2]

Kararın 13. paragrafında, "Birleşmiş Milletler ve ilgili diğer kuruluşlar, iki toplum arasındaki güven ve karşılıklı saygıyı oluşturmak için, iki toplumlu etkinliklerin düzenlenmesini teşvik etme çabalarını memnuniyetle karşılamakta ve bu çabaların sürdürülmesini teşvik etmekte, son işbirliğini kabul etmektedir. Bu amaçla her iki taraftaki tüm ilgililerden destek alınması ve onları bu tür iki toplumlu etkinliklerin yapılmasını kolaylaştırmak ve emniyet ve güvenlik koşullarının gerçekleşmesini sağlamak için daha fazla adım atmaya güçlü bir şekilde teşvik edilmelidir."

Karar, Kıbrıs'taki mevcut statünün kabul edilemez olduğunu ve bur duruma bir çözüm bulmak için müzakerelerin yapılacağını yineleyerek ve Genel Sekreter Kofi Annan'ı mevcut kararın uygulanması hakkında, 10 Aralık 1997'ye kadar konseye rapor vermeye yönlendirerek sona erdi.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Security Council extends mandate of UNFICYP until 31 December". Birleşmiş Milletler. 1997. 3 Eylül 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Aralık 2022. 
  2. ^ Hoffmeister, Frank; ebrary, Inc (2006). Legal aspects of the Cyprus problem [electronic resource] : Annan Plan and EU accession. Library Genesis. Leiden ; Boston : Martinus Nijhoff. ISBN 978-90-04-15223-6. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]