Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin 1032 sayılı kararı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
BM Güvenlik Konseyinin
1032 sayılı kararı
Buffer zone.jpg
Yeşil Hat
Tarih 19 Aralık 1995
Oturum no. 3,608
Kod S/RES/1032 (Doküman)
Konu Kıbrıs
Oylama
  • Kabul: 15
  • Ret: Yok
  • Çekimser: Yok
Sonuç Kabul edildi
Güvenlik Konseyi üyeleri
Daimi üyeler
Geçici üyeler

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin 1032 sayılı kararı; 19 Aralık 1995'te oybirliğiyle kabul edilen, Kıbrıs'la ilgili tüm kararların, özellikle 186 (1964) ve 1000 (1995) sayılı kararların, teyit edilmesinden sonra Konseyin, Kıbrıs'taki siyasi anlaşmazlıkların büyümesine ilişkin endişelerini dile getirdiği ve Kıbrıs'taki Birleşmiş Milletler Barış Gücü'nün (UNFICYP) görev süresini 30 Haziran 1996'ya kadar uzattığı karardır.[1]

Güvenlik Konseyi, her iki taraftaki askeri yetkilileri Yeşil Hat boyunca herhangi bir olayın meydana gelmemesini sağlamaya ve özellikle 1989 insansızlaştırma anlaşmasının tampon bölgenin tüm alanlarını kapsayacak şekilde genişletilmesi konusunda UNFICYP ile işbirliği yapmaya davet etti. Genel Sekreter Butros B,utros-Ghali'den, gerekirse yeniden yapılandırmak amacıyla barışı koruma gücünün yapısını ve gücünü inceleme altında tutması istendi. UNFICYP tarafından bir insani inceleme de gerçekleştirildi ve Konsey tavsiyelerini onayladı.

Kıbrıslı olmayan güçlerin geri çekilmesine yönelik ilk adım olarak, ilgili tüm taraflardan Kıbrıs'taki yabancı askerlerin azaltılması ve savunma harcamalarının kısılması yönünde çağrıda bulunuldu. Kararda, tarafların, 839 (1993) sayılı karara uygun olarak, gerçek mühimmatın ve tampon bölge menzili içinde silahların ateşlenmesinin yasaklanması amacıyla tarafların münazara etmemesinden üzüntü duyulmaktadır. Kıbrıs ve Kuzey Kıbrıs liderlerine, Genel Sekreter'in her iki liderle temaslarını sürdürme çabalarını memnuniyetle karşılayarak, iki toplum arasında hoşgörü ve uzlaşmayı teşvik etmeleri çağrıldı. 939 (1994) sayılı kararda güven arttırıcı tedbirlerin uygulanmasına önem verilmiştir.

Genel Sekreter'den adadaki gelişmeler hakkında 10 Haziran 1996'ya kadar Konseye rapor vermesi istendi.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ United Nations, Office of Public Information (1995). UN monthly chronicle, Volumes 32–33. United Nations, Office of Public Information. s. 24. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]