İçeriğe atla

Birleşmiş Milletler Binyıl Bildirgesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 8 Eylül 2000'de New York'taki Birleşmiş Milletle merkezinde toplanan dünya liderlerinin katıldığı üç günlük Milenyum Zirvesi'nin ardından, barış, kalkınma, çevre, insan hakları, yoksulluk, açlar ve fakirler, Afrika ve Birleşmiş Milletler ile ilgili yaklaşık 60 hedefi kabul etti. Bu hedefler Milenyum Deklarasyonu (Karar 55/2) olarak adlandırıldı.[1] Kararın uygulanmasına rehberlik etmek için Genel Kurul tarafından 14 Aralık 2000'de bir takip kararı kabul edildi. Deklarasyonun uygulanmasındaki ilerleme, 2005 Dünya Zirvesi'nde liderler tarafından gözden geçirildi.[2][3] Deklarasyon 8 bölüm ve 32 paragraftan oluşmaktadır.

Milenyum Deklarasyonu, zirve sırasında 189 dünya lideri tarafından kabul edilen sekiz bölüm ve temel hedeflerden oluşmaktadır: Deklarasyon, Viyana Deklarasyonu ve Eylem Programı'ndan sonra, Birleşmiş Milletler Şartı'nın Prensipleri ve sürdürülebilir kalkınma ile ilgili anlaşmalar kapsamında uluslararası insan hakları hukukunun ve uluslararası insancıl hukukun uygulanmasını vurgulamaktadır. Ayrıca Deklarasyon, Olimpik barışına bireysel ve kolektif olarak uyulmasını teşvik etmektedir.

Değerler ve İlkeler

  • Özgürlük
  • Eşitlik
  • Dayanışma
  • Hoşgörü
  • Doğaya Saygı - "Sürdürülebilir kalkınma ilkelerine uygun olarak tüm canlı türlerinin ve doğal kaynakların yönetiminde gösterilir."
  • Ortak Sorumluluk

Başlıca Hedefler

Ayrıca bakınız

[değiştir | kaynağı değiştir]
  1. ^ Caune, Andris; Mugurēvičs, Ēvalds; Ose, Ieva, (Ed.) (2000). "Arheoloģija un etnogrāfija : Pētījumi par Kurzemi un Zemgali". Arheoloģija un etnogrāfija. doi:10.22364/aue.20. 
  2. ^ "Welcome to the United Nations". www.un.org (İngilizce). 21 Ağustos 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 16 Mart 2024. 
  3. ^ https://www.un.org/womenwatch/ods/A-RES-60-1-E.pdf 21 Nisan 2021 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. [yalın URL]