Birleşik Muhalefet

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Birleşik Muhalefet içerisinde yer alan Lev Troçki liderliğindeki Sol Muhalefet üyeleri, 1927.

Birleşik Muhalefet veya Ortak Muhalefet, 1926 yılında Tüm Birlik Komünist Partisi (Bolşevik) içerisinde oluşan çeşitli muhalif grupların birleşimi sonucu oluşan ortak muhalefet grubu.

Vladimir Lenin'in 1924 yılındaki ölümünün ardından parti içerisinde pek çok görüş ayrılığı ortaya çıktı. Lev Troçki önderliğindeki Sol Muhalefet ile Grigori Zinoviyev önderliğindeki Yeni Muhalefet (1925 Muhalefeti olarak da bilinir) Josef Stalin liderliğindeki merkez görüşe karşı Lev Kamenev ile birleşerek bu grubu oluşturmuşlardır. Gruplaşma, Sovyetler Birliği'nin artık işçi devleti olmadığını iddia eden Vladimir Smirnov'un küçük bir fraksiyonu olan Demokratik Merkeziyetçilik Grubu (15ler Grubu olarak da anılır) tarafından önerildi. Smirnov; pek çok görüş ayrılığına rağmen Troçki'nin Sol Muhalefeti'ni ve Zinovyev'in Yeni Muhalefet'ini bir araya getirdi. Bununla birlikte İşçi Muhalefeti'nin pek çok eski destekçisi de Birleşik Muhalefet'e katıldı. Grup parti içinde daha fazla ifade özgürlüğü ve daha az bürokrasi talep etti.

Smirnov'un 15'ler Grubu Kamenev ve Zinoviev'in destekçileri arasındaki farklılıkların artması üzerine kısa bir süre sonra Birleşik Muhalefet'ten ayrıldı. Ekim 1926'da Stalin destekçileri, Troçki'yi Sovyetler Birliği Komünist Partisi Politbürosu'ndan çıkardılar. Ardından Kamenev ve Zinovyev'in grubunu ve İşçi Muhalefeti grubunun birçoğunun destekçisi, 1927 ortasına kadar Birleşik Muhalefet'ten ayrıldı ve siyasi baskı altında taraf değiştirerek Stalin'e destek verdi.

Kasım 1927'de Birleşik Muhalefet Kızıl Meydan'da Lenin'in eşi Nadejda Krupskaya ile birlikte bir gösteri düzenledi, ancak Komünist Partinin küçük bir azınlığından daha fazlasının desteğini alamadı. Ardından Stalin yönetimine destek veren parti kongresi Birleşik Muhalefet görüşlerinin Komünist Parti üyeliği ile bağdaşmayacağını ilan etti. Troçki'nin Sol Muhalefet'i ve geri kalan destekçiler Stalin'e karşı muhalefetini sürdürdü. Çoğu Büyük Temizlik yıllarından olmak üzere, ardından geçen sürede bu kişilerin bir çoğu geçen sürede sürgün edilmiş veya hapsedilmiştir. 1941'in sonunda, sonraki süreçte reddetmiş olsun ya da olmasın Birleşik Muhalefet'in eski destekçilerinin neredeyse hepsi infaz edildi.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Isaac Deutscher. The Prophet Unarmed: Trotsky 1921–1929. Oxford University Press, 1959, ISBN 1-85984-446-4