Birleşik Devletler Gizli Servisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Birleşik Devletler Gizli Servisi
USSS
United States Secret Service
USSS yıldız logosu
Genel bilgiler
TürüFederal Güvenlik Teşkilatı
BağlılığıAmerika Birleşik Devletleri İç Güvenlik Bakanlığı
Personel sayısı6750 + (2014)
Yıllık bütçe$1.80 milyar (2014)[1]
Yönetici(ler)
Alt birimler
  • 136 (Saha ofisi)
    68 (Yurt içi ofis)
    19 (Yurt dışı ofis)
Web sitesihttp://www.SecretService.gov

United States Secret Service veya USSS (Türkçe: Birleşik Devletler Gizli Servisi) ya da kısaca Gizli Servis Amerika Birleşik Devletleri Federal kolluk kuvvetlerinin bir parçası olan ABD Kamu Güvenlik Teşkilatının bir bölümüdür. Başlıca görevi ABD Başkanı ve ailesini korumaktır. Bunun yanında ABD para birimi ve hazinesi ile ilgili finansal suçlar ile başkan adayları, üst düzey yabancı ziyaretçiler ile ilgilenmektir.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

O sırada dolaşımdaki paranın üçte birinin sahte olduğu bilindiğinden, Abraham Lincoln, sorunu çözmek için tavsiyelerde bulunmak üzere bir komisyon kurdu. Lincoln, suikasta kurban gittiği 14 Nisan 1865'te Gizli Servisi oluşturan yasayı imzaladı. Gizli Servis daha sonra sahte paraları yok etmek için 5 Temmuz 1865'te Washington, D.C.'de kuruldu. Şef William P. Wood, Hazine Bakanı Hugh McCulloch tarafından yemin etti. Sahteciliği önleme misyonu ile Washington, D.C.'de Hazine Bakanlığı'nın "Gizli Servis Bölümü" olarak görevlendirildi. Servisi oluşturan imzalanan yasa, suikasta kurban gittiği gece Abraham Lincoln'ün masasındaydı. O zamanlar, diğer federal kanun uygulayıcı kurumlar Amerika Birleşik Devletleri Gümrük Servisi, Amerika Birleşik Devletleri Park Polisi, ABD Posta Ofisi Dairesi Talimatlar ve Posta Teftiş Ofisi (şimdi Birleşik Devletler Posta Teftiş Servisi olarak biliniyor) ve Birleşik Devletler Polis Teşkilatı. Polislerin federal yargı yetkisi altındaki tüm suçları soruşturacak insan gücü yoktu, bu yüzden Gizli Servis cinayetten banka soygununa ve yasadışı kumara kadar çok çeşitli suçları araştırmaya başladı. 1901'de Başkan William McKinley'nin öldürülmesinden sonra, Kongre gayri resmi olarak Gizli Servis'in başkanlık koruması sağlamasını istedi. Bir yıl sonra, Gizli Servis, başkanlık korumasının tam zamanlı sorumluluğunu üstlendi. 1902'de William Craig, başkanlık vagonunda giderken bir trafik kazasında görevdeyken ölen ilk Gizli Servis ajanı oldu. Gizli Servis, ilk ABD iç istihbarat ve karşı istihbarat teşkilatıdır. İç istihbarat toplama ve karşı istihbarat sorumlulukları daha sonra FBI'ın 1908'de kurulmasıyla Federal Araştırma Bürosu'na (FBI) verildi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Resse, Shawn (16 Nisan 2012). "The U.S. Secret Service: An Examination and Analysis of Its Evolving Missions" (PDF). Congressional Research Service. 10 Eylül 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 18 Nisan 2012.