Bir Zamanlar Çukurova

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bir Zamanlar Çukurova
Bir Zamanlar Çukurova şimdiki afiş.jpg
Format Televizyon dizisi
Tür Dram
Aşk
Aksiyon
Senarist Yıldız Tunç
Atilla Özel
Ayça Üzüm
Selena Çağlayan
Yönetmen Murat Saraçoğlu
Başrol Murat Ünalmış
Hilal Altınbilek
Kerem Alışık
Nazan Kesal
Furkan Palalı
Hande Soral
Hülya Darcan
Besteci Aytekin Ataş
Ülke  Türkiye
Dili Türkçe
Sezon sayısı 3
Bölüm sayısı 100 (bölümleri listesi)
Yapım
Yapımcı Timur Savcı
Burak Sağyaşar
Turan Bayat
Mekân Adana
Görüntü yönetmeni Sedat Yücel
Gösterim süresi 150 dakika
Yapım şirketi TIMS&B
Dağıtımcı firma atv
Yayın bilgileri
Kanal atv (HD)
Resim formatı 576i (16:9 SDTV)
1080i (HDTV)
Ses formatı Stereo
Yayın tarihi 13 Eylül 2018 - günümüz
Durumu Devam ediyor
Dış bağlantılar

Bir Zamanlar Çukurova, Tims&B Productions imzalı, ilk bölümü 13 Eylül 2018 tarihinde yayımlanan, yönetmenliğini Murat Saraçoğlu'nun üstlendiği, senaryosunu Yıldız Tunç, Atilla Özel, Ayça Üzüm ve Selena Çağlayan'ın birlikte kaleme aldıkları Türk yapımı aşk, dram ve aksiyon türündeki televizyon dizisi.[1][2]

Oyuncu kadrosu ve karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Canlandıran oyuncu Karakter Bölümler Hakkında
Murat Ünalmış Demir Yaman 1- Büyük bir servetin sahibi. Çukurova'nın en büyüğü, bu bereketli toprakların tek hükümdarı olmayı hedefleyen, bunun için her şeyi yapabilecek kadar hırslı, gözü kara bir adam. Züleyha'ya ilk görüşte aşık olmuştur. Ona sahip olmak uğrunda her şeyi yapabilen kibirli ve bir o kadar da güçlü bir adam. Züleyha Yaman ile olan evliliğinden Leyla Yaman isminde bir kız çocuğu vardır ve Yılmaz'ın oğlu Adnan'ı kendi çocuğu gibi sever. Ali Rahmet Fekeli'nin bilinmeyen gizli oğludur.
Hilal Altınbilek Züleyha Yaman 1- İstanbul'da terzi dükkanında çalışan ve Yılmaz'ı çok seven, mütevazı, iyi niyetli ama gerektiğinde kararlı, inatçı olabilen, zeki bir genç kız. Parada pulda gözü olmayan Züleyha'nın en büyük hayali Yılmaz'la evlenip yuva kurmak ve mutlu olmak. Ama bir gün üvey abisi Züleyha'nın hayatını mahvedecek bir adım atar. Bu adımla darmadağın olan Züleyha'nın tek çaresi Yılmaz'la birlikte Adana'ya kaçmaktır. Ve söylediği yalan herkesin hayatını mahveder. Ama kader Züleyha'yı sınamaktan vazgeçmeyecek, onu ölümden daha zor kararlar vermek zorunda bırakacaktır. Yılmaz Akkaya ile olan ilişkilerinden Adnan isminde bir oğlu, Demir Yaman ile olan evliliğinden Leyla isminde bir kızı vardır.
Kerem Alışık Ali Rahmet Fekeli 6- Adana'nın yerlilerinden. Demir'in babası Adnan Yaman'ın katili. Fekeli ile Adnan Yaman vaktiyle çok iyi arkadaştırlar. Yirmi yıl önce Adnan bölgeye baraj inşaatı yapılacağını ve Fekeli'nin arazisinin büyük para edeceğini öğrenince Fekeli'yi kandırarak arazilerini yok pahasına satın alır. Fekeli en yakın arkadaşı tarafından oyuna getirildiğini anlar, bu meseleyi tartışırlarken karşılıklı silahlarını çekerler, çıkan çatışmada Fekeli Adnan'ı öldürür, tutuklanır ve yirmi yıl hapse mahkum olur. Hapiste Fekeli'yle Yılmaz'ın yolları kesişir. Yılmaz hikayesini anlattığında Fekeli düşmanlarının ortak olduğunu anlar ve aradığı sağ kolu bulmakla kalmaz, bir de oğul sahibi olmuş olur. Yılmaz'a babalık eder, yol gösterir. Genel afla hapisten çıktıktan sonra ortak düşmanları Yamanlara karşı birlikte mücadele etmeye başlarlar. Yılmaz'ın Demir Yaman'a karşı en büyük destekçisi.
Nazan Kesal Sevda Çağlayan 64- Adnan Yaman'ın ikinci eşi. Sevda Çağlayan, bir zamanlar güzelliği ve zarafetiyle akıllarda yer etmiş, unutulmaz bir yıldız… İstanbul'da başlayan sahne hayatına, imkansız bir aşk uğruna veda etmiş. Sevdası kaderi olmuş, Adnan Yaman'la yaşadığı aşk için, sahip olduklarından vazgeçmiş bir kadın. Sevda ikinci kadın olmanın acısını hiç atamamış içinden. Demir'in Sevda'nın hayatına girmesi; Çukurova'ya yeni bir ses getirecek. Hem Sevda'nın kaderi hem de konaktaki tüm dengeler değişecek. Sevda Çağlayan; Çukurova'da yeni bir hayat kurabilecek, kaderini baştan yazabilecek mi? Demir'le çok eskiden beri görüşmektedir. Hünkar'ın ölümünden sonra Yamanlar Konağı'na taşınır. Saniye ona kötü davranmaktadır ve konakta onu hiç istemez.
Furkan Palalı Fikret Fekeli/Yaman 64- Fekeli'nin hayatta olduğunu dahi bilmediği yeğeni. Hem duygusal hem öfkeli, hem yumuşak hem sert, duyguları hızla yükselip alçalan, öfkesine hakim olamayan, ardından şiddetle pişman olan, aşkta da gözü kara biri... Hayattan her konuda alacaklı ve tahsil etmeye de oldukça kararlı. Uzun yıllardır yaşadığı Almanya'dan ata topraklarına dönen Fikret'in gerçek niyetini kendisinden başka kimse bilmemektedir. Fikret'in gelişi hem Yaman'ların hem Fekeli'lerin gündemini derinden sarsacak, Çukurova'da kartlar yeniden dağılacaktır. Adnan Yaman'ın gizli oğludur. Çukurova'ya Demir Yaman'dan intikam almak için gelmiştir.
Hande Soral Ayla Ümit Kahraman 79- Çukurova'nın kurallarını yıkmaya gelen bir kadın. Hastaneye Müjgan'ın yerine baş hekim olarak atanmıştır. Demir Yaman'ı bitirmek için Fikret'le iş birliği yapmaktadır. Sevda Çağlayan'ın gizli kızıdır.
Hülya Darcan Lütfiye Duman 88- Fekeli'nin yeğeni bildiği ancak Adnan Yaman'ın oğlu olduğu ortaya çıkan Fikret'in teyzesidir. Boşnak kökenli, tatlı dilli, sevecen bir kadındır. Eşi Muzaffer'in ölümünden sonra yalnız yaşar. Lütfiye, Fikret'in annesi Safiye'nin hem ablası hem dert ortağıdır. Fikret, intikam almak için Çukurova'ya döndüğünde Fekeli, çareyi kadim dostu Lütfiye'yi Çukurova'ya getirmekte bulur. Lütfiye hem Fikret'i intikamdan vazgeçirmek hem de Fekeli'ye yardım etmek için Çukurova'ya gelir, sevecenliği ve fedakârlığıyla tüm dengeleri değiştirir.
İlayda Çevik Betül Yaman 98- Sabahattin ve Şermin'in biricik kızı. Yıllardır Demir sayesinde Fransa'da en iyi okullarda okuyup büyümüştür. 3 sezondur, adı her aile krizinde geçen, özellikle ilk iki sezonda Şermin ve Sabahattin’in boşanmalarında uzakta da olsa etkisi büyük olan Betül, babaevine dönüyor. Yıllar boyunca, annesinin Hünkar ve Demir ile savaşına uzaktan dahil edilen, iki ailenin arası açıldıkça kendisine yapılan ödemeler aksayan Betül, şimdi evine dönüyor. Dönemin şartlarında, Paris tozu yutarak Çukurova’ya gelmiş biri olarak sosyal statüsünü bir miktar kibir ile de bezeyen Betül, ortalığın toz duman olduğu günlerde Adana’ya ayak basacak. Betül, geçmişe ait hangi duygularla Çukurova’ya gelecek?
Sibel Taşçıoğlu Şermin Yaman 1- Çukurova'nın tek varisinin Fransa'da okuyan kızı Betül'ün olması uğrunda her şeyi yapacak kadar kötü bir kadın. Demir'in amcasının kızı. Hünkar ve Demir'in gizli düşmanı. Babası Şerafettin Yaman'dan kalan bütün mirası çar çur ettiği için Demir'den geçiniyor. Kocasını beğenmiyor ama boşanmak da istemiyor. Hayattaki tek amacı Yaman'ların mirasının kızına kalmasını sağlamak. Demir'in oğlu olunca hayalleri başına yıkılıyor.
Bülent Polat Gaffur Taşkın 1- Yamanlar çiftliğinin kahyası. Doğma büyüme Adanalı. Konağın kahyalığı ona babasından miras kalmış. Gaffur babası gibi yetenekli, akıllı ve dürüst biri olmadığı için görevinde de pek başarılı değil. Hünkar hem babasının hatırına hem de düzene ve çiftliğe hakim oldukları için Gaffurları yanlarında tutuyor. Gaffur aynı zamanda Yılmaz'ın askerlik arkadaşı.Yılmaz çiftliğe ilk geldiğinde onu içten karşılıyor ancak iş istediğini öğrenince tavrını değiştiriyor. İşini elinden alacak korkusuyla Yılmaz'a düşman kesiliyor ve onlara karısı Saniye ile yapmadığını bırakmaz. Hatip Ağa'yı vurmuştur.
Selin Yeninci Saniye Taşkın 1-91 / 98- Gaffur'un karısı, Yamanlar çiftliğinin mutfaktaki çalışanı ve Hünkar'ın konaktaki kara kutusu. Yılmaz ve Züleyha konağa ilk geldiklerinde, onlara yardımcı oluyor fakat işler değiştikçe onlara düşman kesiliyor. Züleyha'nın ön plana çıkmasıyla, ona kin beslemeye başlıyor. Tek amacı konaktaki yerini korumak. Bu uğurda her şeyi yapabilir.
Selin Genç Gülten Taşkın/Ciğerci 1- Gaffur'un kardeşi, İyi niyetli, saf bir Anadolu kızı. Yılmaz'ı görmüş ve onu gördüğü ilk andan aşık olmuştur. Sonra kardeş olup 81. bölümde Çetin ile evlenmiştir.
Aras Şenol Çetin Ciğerci 7- Fekeli'nin sağ kolu, Yılmaz'ın sırdaşı. Çok çalışkan, namuslu, temiz biri. Hayatını işine ve Fekeli Ağa'ya adamıştır. Onu baba gibi sevmektedir. Bugüne kadar bir gönül ilişkisi olmamış. Ama, Yamanların konağından Gülten'le yolu kesişince gönlüne büyük bir aşk düşer. Çetin tüm yaşananlara rağmen kalbinin sesiyle hareket etmeye devam edecektir.
Polen Emre Fadik 1- Yamanlar mutfağında Saniye ve Gülten'le birlikte çalışan bir kadın. Dedikoduculuğu yüzünden başı dertten kurtulmuyor. Başlangıçta Züleyha'yı çok kıskanıyor. Züleyha'nın ayağını kaydırmaya uğraşıyor. Zamanla Züleyha'nın evin hanımı olduğunu kabullenerek taraf değiştiriyor
Serpil Tamur Haminne/Azize Koçoğlu 1- Hünkar'ın annesi. Alzheimer hastasıdır.
Yeliz Doğramacılar Füsun 1- Şermin'in dedikoducu arkadaşı.
Teksin Pircanlı Nazire 2- Demir Yaman'ın eski çalışanı. 7. Bölümde Yılmaz'ı Demir'den sakladığı için huğlardan ayrılır ve Fekeli Konağında çalışmaya başlar.
Ömer Fethi Canpolat Yılmaz Adnan Yaman 7- Züleyha ve Yılmaz'ın oğlu. Yılmaz ölünce Adnan/Yılmaz'ı Demir'e emanet eder.
Şahin Vural Raşit Kaya 36- Hatip Ağa'nın eski çalışanı. Hatip ölünce Yamanlar Konağında işe başlar.
Neva Pekuz Üzüm 43- Saniye ve Gaffur'un evlatlık aldığı çocuğu.

Bitirilen karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Canlandıran oyuncu Karakter Bölümler Hakkında
Melike İpek Yalova Müjgan Hekimoğlu/Akkaya 17-97 İstanbul'da okumuş, okulu bittikten sonra babasının özel hastanesinde çalışmayı reddedip Adana'ya devlet hastanesine çalışmaya gelmiştir. Güçlü karakterli, nazik, döneme göre ileri görüşlü ve hastalarına karşı oldukça sevecendir. Yılmaz'la sevgililiklerini evliliğe taşırlar. Yılmaz Akkaya ile olan evliliklerinden Kerem Ali Akkaya isminde bir erkek çocukları vardır. 80. bölümde Çukurova'nın düşmanı olan Ümit, kendisinin yerine atanmıştır. 97. Bölümde hastaneden istifa etmiştir, sonra İstanbul'a giderken yaşanan uçak kazasında ölmüştür.
Esra Dermancıoğlu Behice Hekimoğlu 38-85 Müjgan'ın halası. Ağabeyi Behzat'ın ölümünden sonra Fekeli Konağı'na taşınır. Hünkar Yaman'ın katili olduğunun ortaya çıkmasıyla uçurumdan kendini atarak intihar etmiştir.
Uğur Güneş Yılmaz Akkaya 1-79 İstanbul'da yaşayan bir motor ustasıdır. Züleyha'yı çok sever. Züleyha ile Yılmaz'ın hayatı sıradan bir gecede değişir ve kader onları Çukurova'nın uçsuz bucaksız topraklarına savurur. Züleyha ile olan birlikteliğinden Adnan isminde bir oğlu, Müjgan ile olan evliliğinden ise Kerem Ali isminde bir oğlu vardır. 79. bölümde araba kazasından sonra hastanede ölür.
Vahide Perçin Hünkar Yaman 1-71 Kocasından kalan toprakları koruyan, soyların devam etmesi için mutsuz bir evliliğin enkazını toplayan ve oğlu Demir'in kısırlığını herkesten gizleyen. Züleyha'yı kurban seçen ve iki sevgiliyi birbirinden ayıran bir kadın. 71. bölümde Behice tarafından bıçaklanarak öldürüldü.
Şirin Öten Naciye Tellidere 37-66 Hatip'in karısı. Hatip ölünce oğullarının yanına taşınır.
Turgay Aydın Sabahattin Arcan 1-66 Demir'in kuzeni Şermin'le evlenen ve bu evlilikten bunalmış bir doktor. Şermin'den boşandıktan sonra Jülide ile evlenir ve Ankara'ya taşınırlar.
Alayça Öztürk Savcı Jülide Yalçınkaya 37-66 Çukurova'ya gelen bir savcı. Sabahattin ile evlenip Ankara'ya taşınırlar.
Mehmet Polat Hatip Tellidere 32-64 Çukurova'daki dengeleri sinsi planlarıyla bozmaya çalışan bir adam. Gaffur tarafından öldürülür.
Engin Yüksel Behzat Hekimoğlu 17-38 Kızı Müjgan'ın Adana'ya gitmesine karşıdır. Sonradan Gülten'in yazdığı mektupla Adana'ya gelir ve kızının Yılmaz'la sevgili olduğunu öğrenip çılgına döner. Eski karısı Sevil gibi o da bu evliliğe karşıdır. Şahsi meselelerinden dolayı hastanede kendi canına kıyar.
Ebru Ünlü Seher 9-38 Çiftlikte yaşanan her olayı Hünkar ve Demir'e sızdırır. Sonradan Saniyelerin yanında (mutfakta) çalışmaya başlar. Hünkar ve Demir tarafından konaktan sürülür.
Kadim Yaşar Cengaver Çimen 3-37 Demir'in bu hayatta en güvendiği insanlardan biri, onun can dostu. Hatip Ağa tarafından öldürülmüştür.
Ebru Aytemur Nihal Çimen 9-37 Cengaver'in karısı. Kocasının ölümüyle ortadan kaybolur.
Mihriban Er Sevil 26-36 Müjgan'ın annesi. Kızının Yılmaz'la evliliğine karşıdır. Yılmaz'la Müjgan'ın düğününden sonra görülmez.
Rüzgar Aksoy Ercüment Akman 30-33 Hünkar'ın yurt dışından gelen yeğeni. Yılmaz tarafından öldürülür.
Şebnem Dilligil Naime 1-22 Yılmaz'ın İstanbulda tamirhanede birlikte çalıştığı Ayhan ustanın karısı, Yılmaz'ın yengesi. 22. bölümden sonra görülmez.
Alp Özgür Yaşin Sait Ersoy 6-19 Fekeli ve Yılmaz'ın tuttuğu ajan. Demir'in tüm işlerini Fekeli'nin kulağına duyuran biri. 19. bölümde kuzeni tarafından öldürülür, lakin bunu Demir'in yaptığı sanılmıştır.
Mustafa Açılan Veli Erdönmez 1-16 Züleyha'nın üvey abisi. Kumar borçlarına karşılık Züleyha'yı satar. 16. bölümde Hünkar Yaman tarafından öldürtülür ve gazetede “Otobüs şoförü dövülerek öldürüldü.” süsü verilir.

Yayın takvimi[değiştir | kaynağı değiştir]

SezonBölüm
sayısı
Orijinal yayın tarihi
Başlangıç tarihiBitiş tarihiKanal
13513 Eylül 2018 (2018-09-13)30 Mayıs 2019 (2019-05-30)atv
22819 Eylül 2019 (2019-09-19)9 Nisan 2020 (2020-04-09)atv
33917 Eylül 2020 (2020-09-17)24 Haziran 2021 (2021-06-24)atv

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Bir Zamanlar Çukurova yayın günü belli oldu!". 14 Temmuz 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Temmuz 2019. 
  2. ^ "Bir Zamanlar Çukurova hangi gün yayınlanıyor?". 14 Temmuz 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Temmuz 2019. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]