Bipinnaria

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Bipinnaria denizyıldızlarının çoğunun larva gelişiminin ilk evresidir ve genellikle ardından brachiolaria evresi gelir. Hareket ve beslenme sillerle sağlanır. Kuluçkaya yatan denizyıldızlarının gelişiminde bipinnaria evresi yoktur, yumurtalar doğrudan minyatür erişkinler hâlinde gelişirler.

Bipinnaria larva

Bipinnaria larvalar kendi başlarına serbest hâlde yaşarlar ve zooplanktonun bir parçasıdırlar. İlk oluştuklarında gövdelerinin tamamı sillerle kaplıdır ancak büyüdükçe bu siller gövde üzerinde ince bantlar hâlinde toplanırlar. Kısa sürede bir çift kısa ve küt kol gelişir ve sil bantları kolların üzerine doğru uzanır.

Siller larvayı suyun içinde hareket ettirmelerinin yanı sıra suda asılı besin partiküllerini de yakalayarak larvanın stomodeum denen ağzına doğru ulaştırırlar.

Gelişiminde üç tane daha kol büyüten larva brachiolaria evresine geçer. Asterias cinsi gibi bazı denizyıldızlarında bipinnaria evresinden doğrudan erişikin hâle doğru gelişim tamamlanır, yani brachiolaria evresi yoktur.[1][2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Barnes, Robert D. (1982). Invertebrate Zoology. Philadelphia, PA: Holt-Saunders International. ss. 945-946. ISBN 0-03-056747-5. 

  1. ^ "The Head Of A Starfish". Science20. 9 Eylül 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  2. ^ "Stachelhäuter: Weder Fisch noch Fleisch". Faz. 26 Temmuz 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi.