Bill O'Reilly

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bill O'Reilly
Doğum10 Eylül 1949(1949-09-10)
New York, Amerika Birleşik Devletleri
MeslekKöşe yazarı, yazar, televizyon programcısı
MilliyetAmerika Birleşik Devletleri Amerikan

William James "Bill" O'Reilly, Jr. (10 Eylül 1949) Amerikalı televizyon programcısı, yazar, köşe yazarı ve siyaset yorumcusudur.[1]Fox News Channel'da hazırlayıp sunduğu The O'Reilly Factor adlı siyaset programı Amerikan kablolu televizyonlarının en çok izlenen programıdır. 1970 ve 80'li yıllarda birçok Amerikan televizyon kanalında muhabir ve haber sunucusu olarak çalıştı. Daha sonraları CBS News ve ABC News kanallarında da çalıştı. 1991-1995 yılları arasında eğlence ağırlıklı Inside Edition adlı haber programının da sunuculuğunu yaptı.

O'Reilly muhafazakâr bir yorumcu olarak bilinir. Fakat bazı konularda muhafazakâr ortodokslardan ayrılır (idam cezasına karşı olması gibi). O'Reilly kendisini gelenekçi olarak tanımlar. Şu ana kadar yazmış olduğu sekiz kitabı vardır. Ayrıca 2009 yılı başlarına kadar The Radio Factor adlı programı sunmuştur.

İlk yılları ve eğitimi[değiştir | kaynağı değiştir]

10 Eylül 1949 tarihinde Manhattan'da doğdu. Mineola'da özel katolik lisesinde eğitim gördü. 1967 yılında liseden mezun olduktan sonra babasının isteği üzerine Marist kolejine yazıldı. Daha sonra University of London'da üniversite eğitimi gördü. 1971 yılında sanat tarihi alanında lisans yaptı. Üniversite dönemi boyunca yarı-profesyonel bir şekilde basketbol oynadı. 21 yaşında Florida'ya yerleşti ve orada bir yandan İngilizce, tarih öğretip bir yandan da yerel gazetelerde yazılar yazmaya başladı. O'Reilly ayrıca Harvard Üniversitesi'nde de bir süre eğitim gördü.

Yayıncılık kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

O'Reilly televizyon kariyerine ilk olarak Pensilvanya Scranton'da WNEP-TV kanalında haberleri ve hava durumunu sunarak başladı. Dallas'ta WFAA kanalında araştırmacı haberciliğinden dolayı ödül kazandı. Daha sonra Denver'a yerleşip burada KMGH-TV için çalışmaya başlaya. Uçak kaçırmayla ilgili yaptığı bir haberden dolayı yerel ödül kazandı. O'Reilly bunun dışında Oregon, Connecticut ve Boston'daki televizyon kanallarında da çalıştı.

1980 yılında O'Reilly New York'ta WCBS-TV kanalında kendi programını sunmaya başladı. Burada rüşvet ile ilgili yaptığı bir araştırmadan dolayı ikinci bir ödül kazandı. 1982 yılında CBS kanalına terfi ettirildi ve bir süre burada çalıştı. Daha sonra CBS'ten ayrıldı.

O'Reilly 1986 yılında ABC News'te çalışmaya başladı. Bir helikopter kazasında ölen muhabir arkadaşının cenaze töreninde bir konuşma yaptı. ABC News'in sahibi Roone Arledge cenaze töreninde O'Reilly'nin konuşmasını duyduktan sonra onu işe almaya karar verdi. ABC News'te günlük haber programları sunmaya başladı.

Inside Edition[değiştir | kaynağı değiştir]

1991 yılında O'Reilly A Current Affair programına rakip olarak, daha çok dedikodu haberler yapan Inside Edition programında çalışmaya başladı. David Frost'un görevine son verilmesinin ardından programın sunucusu oldu. 1994 yılında O'Reilly'nin programı bırakmayı istediğini açıklamasından sonra 1995 yılında yerine eski NBS ve CBS programcısı Deborah Norville getirildi.

O'Reilly'nin daha sonraları youtube'da meşhur olan "We'll Do it Live" adlı videosu bu program esnasında çekildi.

The O'Reilly Factor[değiştir | kaynağı değiştir]

Harvard'tan mezun olduktan sonra Fox News Channel'da The O'Reilly Report programını sunmaya başladı. Programın adı daha sonra The O'Reilly Factor olarak değiştirildi. Program ABD'nin en yüksek reytingli haber programlarından biridir.

O'Reilly 2009 yılının başlarına kadar 400'den fazla radyo istasyonunda yayınlanan ve 3 milyondan fazla dinleyicisi olan bir radyo programı sundu. Muhafazakâr internet haber sitesi NewsMax O'Reilly'i ikinci en etkili radyo programcısı seçti.

O'Reilly medya izleyicisi birkaç kuruluş tarafından bilgileri çarpttırdığı ve hatalı istatistiki veriler kullandığı gerekçesiyle eleştirildi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ [1] 24 Eylül 2008 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. FoxNews.com – Bill O'Reilly's 'Culture Warrior' – Bill O’Reilly | The O’Reilly Factor"