Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Bir Phyton dili örneği.

Üniversitelerin 2 yıl süreli eğitim verdiği teknik program. Mezun olan öğrencilere, Bilgisayar Programlama Teknikeri akademik unvanı verilir.

Gelişimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama programı, 1994 yılında açılan Bilgisayar Programcılığı programı ile 1997 yılında açılan Bilgisayar Enformasyon Sistemleri programının MEB-YÖK Meslek Yüksekokulları Program Geliştirme Projesi kapsamında 4702 sayılı kanun ile birleştirilmesi ile tek çatı altında toplanmıştır.

Adaylarda Bulunması Gereken Nitelikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu bölümde okumak isteyen öğrencilerin; meslek liselerinin bilişim teknolojileri alanından mezun olmaları ya da ÖSYS ile yerleştirilmeleri gerekmektedir.

Programın İçeriği[değiştir | kaynağı değiştir]

İki yıl süreli eğitim verilen programda görsel programlama, web programlama, c ile sistem programlama, bilgisayar sistemleri ve donanımı konularında eğitim verilmektedir. Ayrıca dördüncü yarı dönem Assembler dersi verilmektedir. Yoğun programlama dilleri müfredatı dışında web tasarımı, işletim sistemi yönetimi ve ağ sistemleri konularında da eğitim verilmektedir.

Dikey Geçiş Yapılabilen Lisans Bölümleri[değiştir | kaynağı değiştir]

DGS (Dikey Geçiş Sınavı) ile geçiş yapılabilen bölümler;

Mezunların Çalışma Alanları[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu programı bitiren öğrenciler başta sanayi kuruluşları olmak üzere yazılım firmaları, bilgisayar satıcısı ve teknik destek firmaları, bankalar, sigorta şirketleri, ticari kuruluşlar, internet servis sağlayıcıları, internet yayıncılık şirketleri, radyo, televizyon, araştırma şirketleri, ulaştırma gibi birçok alanlarda çalışan özel ve kamu kurumlarında çalışabilme olanakları vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Mezunların Yaşadığı Sıkıntılar[değiştir | kaynağı değiştir]