Bilgisayar Mühendisliği Öğrencileri Kongresi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Habib.ustun (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 17.24, 24 Aralık 2015 tarihli sürüm (→‎Dış bağlantılar: Etkinlik Detayı Bağlantısı Eklendi..)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Bilgisayar Mühendisliği Öğrencileri Kongresi (BİLMÖK) Türkiye'nin en büyük ulusal öğrenci kongresidir.[1][2] BİLMÖK'ün amacı Bilgisayar Mühendisliği bölümünde okuyan öğrenciler başta olmak üzere akademisyenleri, alanında uzman konuşmacıları ve bilişim sektörü çalışanlarını bir araya getirip geniş bir bilgi havuzunun oluşturulmasıdır. 2005 yılından beri her yıl farklı bir üniversitede yapılmaktadır. Kongre mesleğe ilgili ve üniversitelerinde bu alandaki örgütlenme ve organizasyon konusunda aktif faaliyet gösteren, gelişmeleri yakından takip ederek sadece bir "yazılım işçisi"nden çok, fikir üreten ve çözüm sunan katılımcıların çalışmalarıyla ve geleceğe dair önemli adımların atıldığı, fikir-bilgi paylaşımlarının yapıldığı internet ortamında tartışma forumları ile hayata geçirilir. Bunun yanında, ilerde meslektaş olacak gençlerin bir araya gelmelerini sağlayarak sosyal bir altyapı da hazırlar. Bilmök organizasyon yapısı ve çalışmaları bir yönetmelik ile belirlenmiş olup, yürütme kurulunun önerileriyle, ev sahibi üniversitenin organizasyon komitesi tarafından hayata geçirilir. Yürütme kurulu, kongre esnasında resmi katılımcılar tarafından seçilir[3].

En son 6-7-8 Mart 2015 tarihinde Ankara Üniversitesi 'nde düzenlenen kongrenin onikincisi, 4-5-6 Mart 2016 tarihlerinde Harran Üniversitesi'nde düzenlenecektir.[4][5][6]

Harran Üniversitesi'nde düzenlenecek olan kongre aynı zamanda BİLMÖK'ün 12. yılı olacaktır.

Kongrenin gerçekleştirildiği tarih ve yerler

Kaynakça

  1. ^ http://www.f5haber.com/teknoloji-oku/turkiye-nin-en-buyuk-ulusal-ogrenci-kongresi-haberi-3699957
  2. ^ http://www.bthaber.com/turkiyenin-en-buyuk-ogrenci-kongresi/
  3. ^ http://www.bilmok.org.tr
  4. ^ http://comp.eng.ankara.edu.tr/11-bilmok-universitemizde/
  5. ^ http://www.eng.ankara.edu.tr/?p=3500
  6. ^ http://cs.ankara.edu.tr/2014/03/11/11-bilmok-ankara-universitesinde/

Dış bağlantılar