Bijuteri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Pazar yeri bijuteri tezgâhı

Bijuteri, değerli olmayan malzemeler kullanılarak imal edilen takı ve süs eşyalarıdır. Bu ürünlerin satışının yapıldığı mağazalarda bijuteri ismiyle anılır. Bijuteri yapımında hertürden malzeme kullanıla bilmekte olup maden olarak bafon, alpaga (alman gümüşü), pirinç (sarı), bakır kullanılan alternatif malzemelerdir. Taş olarak genel anlamda sentetik taşlar kullanılmaktadır.

Bijuteri yapımında kullanılan malzemenin türüne göre sınıflara ayrılır.

  • Akrilik bijuteri: Mat, düz veya renkli camlardan yapılan takı ve süs eşyalarından oluşmaktadır.
  • Boncuk bijuteri: Tahta, metal, cam, plastik, kristal, vb. boncuk çeşitleri ile yapılan takı ve süs eşyalarından oluşmaktadır.
  • Döküm bijuteri: Demir ve plastik içerikli döküm şeklinde uygulama ile yapılan takı ve süs eşyalarından oluşmaktadır.
  • Kristal bijuteri: Swarowski, Çek camları gibi özel kristal malzeme ile yapılan takı ve süs eşyalarından oluşmaktadır.
  • Tekstil bijuteri: Tekstil grubu malzemeler ile tasarlanan takı ve süs eşyalarından oluşmaktadır.
  • Tel bijuteri: Demir veya bakır telin, bazı yardımcı malzemeler ile değişik desenlere büründürülmesi suretiyle yapılan takı ve süs eşyalarından oluşmaktadır.

Bijuteri kullanım amacı ve yeri bakımından mücevherin alım gücünden düşük olması nedeniyle günlük yaşamda alternatif takı,aksesuar,süs eşyası olarak kullanılmaktadır.

Bujiteri yapımı ve bu konuda eğitimler konusunda çıkış noktası mücevherle aynı nokta olabildiği gibi toplumun herkesiminden insanında hobi olarak yaptığı bir iş kolu olmuştur.

Saç tokaları grubu Saç bantları/ bandana grubu Süs eşyaları grubu (kutu, anahtarlık, biblo, vb.) Gelişen teknolojiler ile her geçen gün ürün grupları, ürün skalaları, farklı tasarım olanakları da büyük bir hızla artan bijuteri sektörü, kadın var olduğu sürece yaşayacak bir sektördür. Zira, süs, kadının ayrılmaz parçasıdır. Bijuteri de süslenme amacı ile kullanılan en zengin ve en ekonomik seçeneği teşkil etmektedir. Bu nedenle de, küçük işletmeler bazında en yaygın olarak tercih edilen iş kollarından biri de bijuteri olmaktadır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]