Big Boy (The Jackson 5 şarkısı)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Big Boy
Jackson 5 single
Yayımlanma 30 Ocak, 1968
14 Haziran 1995 (ABD)
Format Plak (7" 45 RPM)
Tarz Soul
Süre 3:00 (Orijinal kaydı)
3:36 (CD sürümü)
Şirket Steeltown Records
Yazar Ed Silver
Yapımcı Gordon Keith, 1968
The Jackson 5, 1995
Jackson 5 single kronolojisi
"Big Boy" "We Don't Have To Be Over 21 (to Fall in Love)"
(1968)

"Big Boy" ya da "I'm A Big Boy Now" Steeltown Records tarafından 1968 yılında yayımlanan Jackson 5'ın ilk single'ı. Grup "Big Boy" da dahil olmak üzere Steeltown kompozisyonları üzerinde şarkılarını üretti ve seslendirdi. Şarkı ne kritik ne de ticari bir başarı elde etti, ama Jackson ailesi sonuç olarak sevindi.

Jackson 5 Motown Records'a geçmeden önce Steeltown Records'ta iki single yayımladı. Steeltown Records tarafından grubun kaydının kayıp olduğu düşünülmektedir, fakat 25 yıl sonra tekrar ortaya çıkar. Grup promosyon olarak "Big Boy" single'ını 1995 yılında tekrar yayımladılar.

İlk kayıt anlaşması ve ilk single[değiştir | kaynağı değiştir]

Jackson 5 genellikle kazanmak amacıyla yetenek yarışmalarında kariyerine başladı. Steeltown Records, Gary, Indiana'nın merkezinde olan bir kayıt şirketi - Beckman ortaokulundayken - bir performans sırasında, grup Gordon Keith'in dikkatine getirildi. Keith sınırlı kayıt anlaşması için çocuklarla imzaladı yaptı. Grup hafta sonları kendi enstrümanlarıyla ilk şarkısını kaydetti. Michael Jackson parçanın çoğunluğunu vokal olarak seslendirdi ve kardeşlerle kaydı birkaç saat sürdü, Ed Silver tarafından yazılan şarkı grup tarafından üretildi. Grup beş üyesi arasında eşit olarak bölündü satılan her kayıt için, üç kuruş ödendi. Şarkı 30 Ocak, 1968 tarihinde ilk single "Big Boy" olarak yayınlandı. şarkının B-Kapağı "You've Changed" olmuştur. Kardeşler striptiz kulüplerinde "Big Boy" adlı şarkıyla performans sergiledi.

Resepsiyon ve Jackson ailesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Jackson ailesi ilk defa şarkı yayını dinlemek için bir radyo etrafında toplandı. Michael Jackson - anda 9 yaşındaydı - deneyim dedi, "[aile] hepsi güldü ve birbirlerini sarıldı." Biz gelmişti hissettim. Single "Big Boy" Bilboard müzik listelerinde bir kere görünür ve 10.000 kopya fazla sattı yetmedi.

Steeltown'dan ayrılma[değiştir | kaynağı değiştir]

Jackson 5 Steeltown Records'tan bir ve ikinci son single "We Don't Have To Be Over 21 (to Fall in Love)" adlı şarkıyı yayımladı. İki single on bir parça olan stüdyo albümü desteklenmemiştir ve hiçbir zaman piyasaya sürülmemiştir. 26 Temmuz, 1968 günü, grup Motown Records ile bir sözleşme imzaladı. Grubun Steeltown sözleşmesi henüz dolmamış olduğu gibi yeni sözleşme tamamen 11 Mart, 1969 yılına kadar yürütülür olamazdı. Motown Records, Steeltown sözleşme dışında grubunu almak için çalıştı ve sonuçta bir finansal ödeme ile bunu başardı.

Yeniden Keşif[değiştir | kaynağı değiştir]

"Big Boy" single'ından sonra grup 1968 yılında Motown'un müzik yarışmasına katıldı ve birinci oldu, tekrar keşfedildi ve ilk albümleriyle büyük bir çıkış elde ettiler.