Biceps

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kas: Biceps
Türkçe Pazu
Latince musculus biceps brachii
Başlangıcı Kısa baş:Processus coracoideus

Uzun baş:Tuberculum supraglenoidale

Tutunduğu yer Tuberositas radii ve aponeurosis musculi bicipitis brachii
Atardamar Brakial arter
Sinir nervus musculocutaneus
Antagonist Triceps brachii

Pazu veya biceps (/bi.sɛps/; Latince "kolun iki başlı kası" anlamına gelen musculus biceps brachii) omuz ve dirsek arasındaki üst kolun önünde yer alan büyük bir kas. Kasın her iki başı da skapula üzerinde ortaya çıkar ve üst önkola bağlı tek bir kas gövdesi oluşturmak üzere birleşir.

Biceps hem omuz hem de dirsek eklemlerinden geçen bir kas olup, ana işlevi önkolun supinasyonu ile dirsekten fleksiyonunu sağlamaktır.[1]

Etimoloji ve isimlendirme[değiştir | kaynağı değiştir]

Musculus biceps brachii, kolun (brachii) iki (bi-) başlı (-ceps) kası (musculus) anlamına gelen Latince bir söz öbeğidir ve kasın iki başlı yapısına atıfta bulunur. Bicepsin doğru Latince çoğul çekimi bicipitēs olmaktadır.[2]

Pazı veya pazu, Farsça "kol, baldır" veya "pancarın sebze olarak yenen sapı" anlamına gelen pāzū veya pājū (بازو) sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Orta Farsça'da yer alan ve "kol" manasına gelen bāzūg kelimesinden alıntıdır. Bu bağlamda bazu kelimesinin Türkçede kullanımı ilk olarak Aşık Paşa'nın 1330'a tarihlenen Garibnâme eserinde görülmüştür. Orta Farsça sözcük, sırasıyla Avestaca ve Sanskritçe aynı anlama gelen bāzu- ile bāhu sözcükleri ve İngilizce "ağaç kolu, dal" anlamındaki bough kelimesi ile eş kökenlidir. Tüm bu kelimeler, Proto Hint-Avrupa dili kökenli yazılı örneği bulunmayan *bʰeh₂ǵʰú-s 28 Şubat 2021 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (*bʰāǵʰú-s) biçiminden evrilmiştir.[3][4]

Yapı[değiştir | kaynağı değiştir]

Bicepsin insan iskeletindeki konumu
  Kısa baş
  Uzun baş

Biceps, üst kolun anterior kompartımanındaki üç kastan biri olup, aynı kompartımanda yer alan brachialis ve coracobrachialis ile ortak sinirleri paylaşır.[5] Pazu, skapulada yer alan orijin bölgelerine göre ayırt edilen, kısa ve uzun olmak üzere iki başa sahiptir. Başlangıç bölgesi tuberculum supraglenoidale üzerinde olan uzun baş, omuz ekleminden ve humerusta yer alan sulcus intertubercularis oluğundan tendon halinde geçer.[1] Orjini olan Processus coracoideus çıkıntısı üzerinde uzanan kısa başın tendonu, ortak tendon olarak coracobrachialis tendonuna bitişik olarak devam eder.

Kolun ön kompartımanındaki diğer kaslardan farklı olarak biceps, omuz ve dirsek eklemi olmak üzere iki eklemden geçer.

İşlev[değiştir | kaynağı değiştir]

Barbell ile gerçekleştirilen "biceps curl" hareketi

Pazı, proksimal radioulnar, humeroulnar ve glenohumeral olmak üzere üç eklem üzerinde hareketi sağlar.[6] Bu hareketlerden en önemlisi önkolun supinasyonu ve dirseğin fleksiyonu olmaktadır. Ayrıca, pazının uzun kaputu humerusun baş kısmının yukarı doğru yer değiştirmesini önler.[7][8]

Geliştirme[değiştir | kaynağı değiştir]

Biceps, ağırlık ve direnç antrenmanı kullanılarak güçlendirilebilir. İyi bilinen pazı egzersizlerine örnek olarak chin up (avuç içe dönük şekilde barfiks çekmek) ile biceps curl (ağırlık ile kolun flekse ve supine edilmesi) gösterilebilir .

Diğer türler[değiştir | kaynağı değiştir]

Neandertal[değiştir | kaynağı değiştir]

Neandertallerde radyal bisipital tüberoziteler modern insanlardan daha büyüktür ve bu Neandertallerin bicepslerini pronasyon-supinasyon hareketinde daha geniş açılarda kullanabildiklerini düşündürmektedir. Bu bağlamda Neandertallerin, kuvvetli supinasyon esnasında modern insanların aksine supinator kasının yardımı olmadan pazularından yararlanmaları ve böylece fırlatma sırasında farklı bir hareket tekniği kullanmış olmaları mümkündür.[9]

At[değiştir | kaynağı değiştir]

Atlarda bicepslerin işlevi omuzu ekstensiyona, dirseği fleksiyona uğratmaktır. At bicepsi, supraglenoid tüberkülde başlayan ve medial radyal tüberoziteye bağlanan, kalın bir iç tendon ile boylamasına ayrılmış iki kısa lifli baştan oluşur. Bu tendon, biceps gerildiğinde çok büyük kuvvetlere dayanabilir. Bu iç tendondan bir tendon şeridi olan lacertus fibrosus, bicepsi extensor carpi radialis kasına bağlar ve atın ayakta uyuyabilmesine olanak tanıyan önemli bir özelliktir.[10]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Lippert LS (2006). Clinical kinesiology and anatomy (4th bas.). Philadelphia: F. A. Davis Company. ss. 126-7. ISBN 978-0-8036-1243-3. 
  2. ^ "Definition of BICEPS". www.merriam-webster.com (İngilizce). 15 Kasım 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Mayıs 2020. 
  3. ^ "bazu". Nişanyan Sözlük. 28 Haziran 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Mayıs 2020. 
  4. ^ "pazı". Nişanyan Sözlük. 28 Haziran 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Mayıs 2020. 
  5. ^ Elsevier's integrated anatomy and embryology. Philadelphia, Pa.: Elsevier Saunders. 2007. ss. 262-267. ISBN 978-1-4160-3165-9. 
  6. ^ "Biceps Brachii". ExRx.net. 30 Ekim 2001 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Ocak 2017. 
  7. ^ "8 - Arm". BD Chaurasia's Human Anatomy (Regional and Applied Dissection and Clinical) Volume 1 - Upper limb and thorax. Fifth. India: CBS Publishers and Distributors Pvt Ltd. 2010. s. 88. ISBN 978-81-239-1863-1. 
  8. ^ "30: Biceps Brachii Muscle". Travell & Simons' Myofascial Pain and Dysfunction. 2nd. Baltimore, Maryland: Williams and Wilkins. 1999. ss. 648-659. ISBN 978-0-683-08363-7. 
  9. ^ "The Evolution of the Human Capacity for 'Killing at a Distance': The Human Fossil Evidence for the Evolution of Projectile Weaponry". The evolution of hominin diets: integrating approaches to the study of Palaeolithic subsistence. Springer Science + Business Media. 2009. s. 208. ISBN 978-1-4020-9698-3. 
  10. ^ "Muscle architecture of biceps brachii, triceps brachii and supraspinatus in the horse". Journal of Anatomy. 210 (1): 32-40. Ocak 2007. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]