Białystok Gettosu Ayaklanması

Vikipedi, özgür ansiklopedi
ToprakM (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 19.42, 8 Aralık 2016 tarihli sürüm
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Bialystok Gettosu Direnişi
II. Dünya Savaşı
Tarih15 Ağustos-30 Ağustos 1943
BölgeBialystok
SebepYahudilerin İmha kamplarına yollanması
SonuçDireniş bastırıldı.
Taraflar
Star of David.svg Anti-Faşist Askeri Örgütü

Nazi Almanyası Nazi Almanyası

Komutanlar ve liderler
Star of David.svg Mordehay Tanenbaum †[1]
Star of David.svg Daniel Moszkowicz †
Nazi Almanyası Odilo Globocnik
Güçler

Nazi Almanyası Üç tabur

  • Flag of the Schutzstaffel.svg 1
  • Ukr-polizei oficer.svg 2
Kayıplar
300 direnişçi öldürüldü[2]
35.000 sürgün[3]
Birkaç düzine Mihver askeri öldü
Çok sayıda yaralı

Bialystok Gettosu Direnişi, İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazi Almanyası tarafından işgal edilen Polonya'nın Bialystok kentinde kurulan gettodaki ayaklanmadır. Bu ayaklanma Varşova Gettosu Ayaklanması'ndan sonra ki en büyük ikinci getto ayaklanmasıdır[4]. Direniş Anti-Faşist Askeri Örgütü tarafından düzenlendi.

Ayaklanma

Nazi yetkilileri diğer kamplarda olduğu gibi bu kamptada Nihai çözüm adı verdikleri planı uygulamak için burada bulunan Yahudileri imha kamplarına yollama kararı aldı. 1943 yılının Şubat ayında buradan yaklaşık 15.000 Yahudi'yi imha kamplarına yollamayı planlıyordu. Ancak bu gerçekleştirilemedi. Buna rağmen daha sonraları toplama kamplarından, imha kamplarına göndermeler başladı.

Tasfiyeler Ağustos ayında da devam etti. Yahudiler bu durumu engellemek için harekete geçmeye karar verdi. Anti-Faşist Askeri Örgütü bu direnişi örgütledi. 15 Ağustos gecesinde Alman birlikleri rutin olarak burada bulunan bir kısım Yahudi'yi almak için geldiklerinde direnişçiler Mordehay Tanenbaum ve Daniel Moszkowicz önderliğinde ayaklanmayı başlattı. Ancak direnişçilerin elinde az silah vardı. Ellerinde ki silahlar Makinalı tüfek, birkaç düzine silah ve molotof kokteyl ile sınırlıydı. İsyancılar ancak 5 gün direnebildi.

Ayaklanma sırasında 300'den fazla direnişçi öldürüldü. Çatışmalar bittikten sonra Almanlar tarafından bastırıldıktan sonra 1.200'ü çocuk 35 bin Yahudi diğer kamplara yollanadı. Bu kamplar Treblinka, Majdanek ve Auschwitz'tir.

Kaynak