İçeriğe atla

Białystok Gettosu Ayaklanması

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bialystok Gettosu Direnişi
II. Dünya Savaşı
Tarih15 Ağustos-30 Ağustos 1943
Bölge
Sebep Yahudilerin imha kamplarına yollanması
Sonuç Direniş bastırıldı.
Taraflar
Anti-Faşist Askeri Örgüt

Nazi Almanyası Almanya

Komutanlar ve liderler
Mordehay Tanenbaum †[1]
Daniel Moszkowicz †
Nazi Almanyası Odilo Globocnik
Güçler

Nazi Almanyası Üç tabur

  • 1
  • 2
Kayıplar
300 direnişçi öldürüldü[2]
35.000 sürgün[3]
Birkaç düzine Mihver askeri öldü
Çok sayıda yaralı


Bialystok Gettosu Direnişi, II. Dünya Savaşı sırasında Nazi Almanyası tarafından işgal edilen Polonya'nın Bialystok kentinde kurulan gettodaki ayaklanmadır. Bu ayaklanma Varşova Gettosu Ayaklanması'ndan sonraki en büyük ikinci getto ayaklanmasıdır[4]. Direniş Anti-Faşist Askeri Örgüt tarafından düzenlendi.

Ayaklanma[değiştir | kaynağı değiştir]

Nazi yetkilileri diğer gettolarda olduğu gibi bu gettodan da Nihai çözüm adı verdikleri planı uygulamak için burada bulunan Yahudileri imha kamplarına yollama kararı aldı. 1943 yılının Şubat ayında buradan yaklaşık 15.000 Yahudi'yi imha kamplarına yollamayı planlıyordu. Ancak bu gerçekleştirilemedi. Buna rağmen daha sonraları toplama kamplarından, imha kamplarına göndermeler başladı.

Tasfiyeler Ağustos ayında da devam etti. Yahudiler bu durumu engellemek için harekete geçmeye karar verdi. Anti-Faşist Askeri Örgüt bu direnişi örgütledi. 15 Ağustos gecesinde Alman birlikleri rutin olarak burada bulunan bir kısım Yahudi'yi almak için geldiklerinde direnişçiler Mordehay Tanenbaum ve Daniel Moszkowicz önderliğinde ayaklanmayı başlattı. Ancak direnişçilerin elinde az silah vardı. Ellerindeki silahlar Makinalı tüfek, birkaç düzine silah ve molotofkokteyli ile sınırlıydı. İsyancılar ancak 5 gün direnebildi.

Ayaklanma sırasında 300'den fazla direnişçi öldürüldü. Çatışmalar bittikten ve ayaklanma Almanlar tarafından bastırıldıktan sonra 1.200'ü çocuk 35 bin Yahudi diğer kamplara yollandı. Bu kamplar Treblinka, Majdanek ve Auschwitz'tir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]