Biçim işlevi takip eder

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Biçim işlevi takip eder (İngilizce: Form follows function) 20. yüzyılda ağırlıklı olarak modern mimarlık ve endüstri ürünleri tasarımı alanlarında eklektisizme karşı çıkıp daha işlevselci bir üslup takınmasıyla geçerliliğini korumuş bir prensiptir. Bu prensibin en önemli dayanak noktası bir yapının veya cismin şeklinin sadece onun işlevine veya amacına göre şekillenmesidir.

Bu özdeyişle ifade edilmek istenen yeni mimari biçim ve formların ancak yeni işlevlere göre üretilip tasarlanabileceği düşüncesidir. Dolayısıyla biçim işlevi izler denirken, mimari formların tarihsel üsluplardan devşirilmesi yadsınmaktadır.

İlk olarak 1895 yılında Amerikan mimar Louis Sullivan tarafından ortaya atılan sloganda vücut bulan prensip, her ne kadar teoride kulağa mantıklı gelse de, daha detaylı incelendiğinde bir takım problemleri de beraberinde getirir. Ayrıca farklı amaçlar ve uygulamalar içinde yoruma açık bir prensiptir. Bir yapının şeklini amaçlanan kullanımına uygulamak her zaman tam ve doğru bir tasarım çözümü olmayabilir. Bu sebepten dolayı biçim işlevi takip eder terimi sektörde uzun süren ve hararetli tartışmalara yol açmıştır.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Holm, Ivar (2006). Ideas and Beliefs in Architecture and Industrial design: How attitudes, orientations, and underlying assumptions shape the built environment. Oslo School of Architecture and Design. ISBN 8254701741.

Ek notlar[değiştir | kaynağı değiştir]