Biçer, Sivrihisar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Biçer
—  Köy  —
Eskişehir in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
İl Eskişehir
İlçe Sivrihisar
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 314
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 222
İl plaka kodu 26
Posta kodu 26600
İnternet sitesi: [2]

Biçer, Eskişehir ilinin Sivrihisar ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy 1800'lü yılların ortalarında "Mütevellizadeler" namı ile bilinen ailenin (şimdi soy adları "Biçerli"dir) çiftliği idi. Kurucusu Mütevellizade Kamil Ağadır. Eski tapu kayıtlarından Mütevellizadeler satın almadan önce köyüne ermeni azınlığa ait bir çiftlik olduğu anlaşılmaktadır. Biçer Köyü Cumhuriyet tarihimizde önemli yeri olan bir köydür. Kurtuluş Savaşı döneminde Gazi Mustafa Kemal sık sık tren yolu ile Ankara ile Sivrihisar arasındaki son istasyon olan Biçer'e gelerek oradan otomobille Sivrihisar'a, sonra da denetimlerde bulunmak üzere Karakaya, Aziziye, Aktaş, Akşehir ve diğer karargahlara gitmiştir. Atatürk'ün Başyaveri Salih Bozok ölümünden bir yıl önce Ulus Gazetesi'ne yazmış olduğu makalede şu kısa hatırayı anlatmıştır. "Atatürk Dumlupınar'a taaruzundan on beş gün evvel cepheyi teftiş etmek ve taarruz hazırlığı yapmak üzere Ankara'dan Akşehir'e hareket etmişti. O zaman tren BİÇER istasyonuna kadar işlediği için biz de orada inerek Sivrihisar üzerinden Akşehir'e gidiyorduk. Trenden inip otomobile bindiğimiz vakit Atatürk derin bir nefes almıştı. Kendilerine "Rahatsız mısınız paşam?" diye sordum. "Hayır" dedi. "O halde mühim bir şey düşünüyorsunuz galiba" dedim. Şu cevabı verdi: "Evet bir şey düşünüyorum. Ve eğer düşündüğümü tatbik edecek zamana malik olursam -ki olacağımıtahmin ediyorum- cihanın gözlerini kamaştıracak bir manzara husule gelecektir". Nitekim on beş gün sonra hakikaten cihanın gözlerini kamaştıran manzara (Dumlupınar Zaferi) husule geldi.

Çiftlik sonradan çalışan işçilerin yerleşmeleri ile köye dönüşmüştür. Bir gün köyden trenle gecmekte olan dönemin cumhurbaşkanı İsmet İNÖNÜ trenin bozulması nedeni ile köyü ziyaret etmiş, köylülerin toprak istegi üzerine Türkiye de ilk Toprak reformu bu köyden başlatılmıştır. Bu yönü ile Biçer köyü KANUNİNİN 'in n "köylü Milletin efendisi" dir sözüne en güzel örnektir.Köy Demokrat Parti'nin kuruluşuna da tanıklık etmiş, Celal Bayar parti kurma aşamalarında ilk toplantılarından birini köyde Hasan Biçerli'nin evinde yapmıştır

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi:

Köy halkı acı günde de tatlı gündede bir bütün halindedir.düğünler iki gece iki gün sürmekte olup gençlerin düzenlediği etkinliklerle (cezayir oyunu, kılık değiştirme,köçek oyunu,kız kaçırma)daha eğlenceli bir halalır.

Acı günleride omuzomuza atlatırlar.

Yemek[değiştir | kaynağı değiştir]

köyün dügün yemekleri dügün evinin bahcesinde yakılan yerocaklarında büyük kazanlarda Köy kadınlarının en başta MERAL KABAN'IN eskiden ŞÜKRAN ORHAN 'IN ellerinin deymesi ile bişirdikleri o güzel Bamya corbası Pirinc pilavı etli yemekleri ve unkavurması ile yapılan helvadır.. Cumartesi akşamları ise yapılan soguk ve sıcak mezeler misafirlere ikram edilir..

Bicer köyünün en sevilen yemekleri arasında önsırayı acempilavı gelmektedir. arabaşı da kış ayının vazgecilmez aile toplantılarını süslendiren yemegidir..Bicer köyünün Tavşan etinden yapılan güvecide meşhurdur.. Gelip Yemek Lazım.

==

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Eskişehir iline 140 km, Sivrihisar ilçesine 40 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 425
2000 314
1997 272

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Demiryolunun köyden geçmesi köyün ekonomisine önemli katkı sağlamaktadır. Köyde ayrıca toprak mahsulleri ofisine ait çelik silolar da bulunmaktadır. Hızlı Tren Projesi kapsamında oluşturulan daimi bakım merkezlerinden birisi Biçer Köyüne kurulmuştur.

Muhtarlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları: 2009 Mehmet Özcan

2009 - Mehmet Özcan
2004 - Mesut Ayan
1999 - mesut ayan
1994 - mustafa bayrı
1989 - Zeki Özcan
1984 - Zeki özcan
1979 - Zeki Özcan
1974 - Zeki Özcan
1969 - Zeki Özcan

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamasının yanı sıra(ilkokul 3, sınıfa kadar köy okulunda diger sınıflar icin) taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Ayrıca demiryolu ulaşimida vardır.(hızlı tren dahil).. Köy ulaşımını köy otobüsü haftada ücgün sivrihisar birgün polatlı olmak üzere köy halkının ihtiyaclarına cevap vermektedir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]