Biçer, Sivrihisar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
Biçer
—  Mahalle  —
Eskişehir
Eskişehir
Ülke Türkiye Türkiye
İl Eskişehir
İlçe Sivrihisar
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 314
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0222
İl plaka kodu
Posta kodu 26600
İnternet sitesi: [2]

Biçer, Eskişehir ilinin Sivrihisar ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy 1800'lü yılların ortalarında "Mütevellizadeler" namı ile bilinen ailenin (şimdi soy adları "Biçerli"dir) çiftliği idi. Kurucusu Mütevellizade Kamil Ağadır. Eski tapu kayıtlarından Mütevellizadeler satın almadan önce mahallesine ermeni azınlığa ait bir çiftlik olduğu anlaşılmaktadır. Biçer Köyü Cumhuriyet tarihimizde önemli yeri olan bir köydür. Kurtuluş Savaşı döneminde Gazi Mustafa Kemal sık sık tren yolu ile Ankara ile Sivrihisar arasındaki son istasyon olan Biçer'e gelerek oradan otomobille Sivrihisar'a, sonra da denetimlerde bulunmak üzere Karakaya, Aziziye, Aktaş, Akşehir ve diğer karargahlara gitmiştir. Atatürk'ün Başyaveri Salih Bozok ölümünden bir yıl önce Ulus Gazetesi'ne yazmış olduğu makalede şu kısa hatırayı anlatmıştır. "Atatürk Dumlupınar'a taarruzundan on beş gün evvel cepheyi teftiş etmek ve taarruz hazırlığı yapmak üzere Ankara'dan Akşehir'e hareket etmişti. O zaman tren BİÇER istasyonuna kadar işlediği için biz de orada inerek Sivrihisar üzerinden Akşehir'e gidiyorduk. Trenden inip otomobile bindiğimiz vakit Atatürk derin bir nefes almıştı. Kendilerine "Rahatsız mısınız paşam?" diye sordum. "Hayır" dedi. "O halde mühim bir şey düşünüyorsunuz galiba" dedim. Şu cevabı verdi: "Evet bir şey düşünüyorum. Ve eğer düşündüğümü tatbik edecek zamana malik olursam -ki olacağımıtahmin ediyorum- cihanın gözlerini kamaştıracak bir manzara husule gelecektir". Nitekim on beş gün sonra hakikaten cihanın gözlerini kamaştıran manzara (Dumlupınar Zaferi) husule geldi.

Çiftlik sonradan çalışan işçilerin yerleşmeleri ile köye dönüşmüştür. Bir gün mahalleden trenle gecmekte olan dönemin cumhurbaşkanı İsmet İNÖNÜ trenin bozulması nedeni ile mahallesi ziyaret etmiş, köylülerin toprak istegi üzerine Türkiye de ilk Toprak reformu bu mahalleden başlatılmıştır. Bu yönü ile Biçer mahallesi KANUNİNİN 'in n "köylü Milletin efendisi" dir sözüne en güzel örnektir.Köy Demokrat Parti'nin kuruluşuna da tanıklık etmiş, Celal Bayar parti kurma aşamalarında ilk toplantılarından birini mahallede Hasan Biçerli'nin evinde yapmıştır

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi:

Köy halkı acı günde de tatlı gündede bir bütün halindedir.düğünler iki gece iki gün sürmekte olup gençlerin düzenlediği etkinliklerle (cezayir oyunu, kılık değiştirme,köçek oyunu,kız kaçırma)daha eğlenceli bir halalır.

Acı günleride omuzomuza atlatırlar.

Yemek[değiştir | kaynağı değiştir]

mahallesin dügün yemekleri dügün evinin bahcesinde yakılan yerocaklarında büyük kazanlarda Köy kadınlarının en başta MERAL KABAN'IN eskiden ŞÜKRAN ORHAN 'IN ellerinin deymesi ile bişirdikleri o güzel Bamya corbası Pirinc pilavı etli yemekleri ve unkavurması ile yapılan helvadır.. Cumartesi akşamları ise yapılan soguk ve sıcak mezeler misafirlere ikram edilir..

Bicer mahallesinün en sevilen yemekleri arasında önsırayı acempilavı gelmektedir. arabaşı da kış ayının vazgecilmez aile toplantılarını süslendiren yemegidir..Bicer mahallesinün Tavşan etinden yapılan güvecide meşhurdur.. Gelip Yemek Lazım.

==

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Eskişehir iline 140 km, Sivrihisar ilçesine 40 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 425
2000 314
1997 272

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Demiryolunun mahalleden geçmesi mahallesin ekonomisine önemli katkı sağlamaktadır. Mahallede ayrıca toprak mahsulleri ofisine ait çelik silolar da bulunmaktadır. Hızlı Tren Projesi kapsamında oluşturulan daimi bakım merkezlerinden birisi Biçer Mahallenine kurulmuştur.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamasının yanı sıra(ilkokul 3, sınıfa kadar köy okulunda diğer sınıflar icin) taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.Ayrıca demiryolu ulaşimida vardır.(hızlı tren dahil).. Köy ulaşımını köy otobüsü haftada ücgün sivrihisar birgün polatlı olmak üzere köy halkının ihtiyaclarına cevap vermektedir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]