Beynelmilel (film)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Beynelmilel
Enternasyonal bir Türk filmi - Beynelmilel bir şey işte...
Yönetmen Sırrı Süreyya Önder
Muharrem Gülmez
Yapımcı Necati Akpınar
Senarist Sırrı Süreyya Önder
Oyuncular Cezmi Baskın
Özgü Namal
Umut Kurt
Müzik Kalan Müzik
Pierre Degeyter
Chopin
Anonim
Görüntü yönetmeni Gökhan Atılmış
Stüdyo BKM
Cinsi Sinema filmi
Türü Dram
Komedi
Politik
Renk Renkli
Yapım yılı 2006
Çıkış tarih(ler)i Ocak 2007 (2007-01)
Süre 106 dakika
Ülke  Türkiye
Dil Türkçe
Çekim yer(ler)i Tarsus, Mersin[1]

Beynelmilel, Sırrı Süreyya Önder ve Muharrem Gülmez'in yönettiği sinema filmi. 2006 yılında çekilen film, gösterime Ocak 2007'de girdi. Filmde 12 Eylül 1980 sonrası sıkıyönetiminin, doğuda yerel halk ve çalgıcı sınıfı (gevende) üzerine etkileri trajikomik bir şekilde anlatılır. Film için mekanların bulunması, döneme uygun hale getirilmesi, o bölgeden oyuncular seçilmesi gibi ön hazırlık ve hazırlık çalışmaları 4 ay sürmüştür. Filmin tamamı, 7.5 haftada Tarsus'ta çekilmiştir.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

1982 yılında Adıyaman'da bir grup yerel müzisyen, o yıllarda uygulanmakta olan sokağa çıkma yasağından dolayı geçim sıkıntısına düşerler. Geçinebilmek için buldukları çözüm hepsinin tutuklanmasına yol açar. Yörenin sıkıyönetim komutanı, bu yerel müzisyenleri çağdaş bir orkestraya dönüştürmek isteyince olaylar gelişmeye başlar. Yöresel orkestradan, kenti ziyaret edecek olan Konsey üyelerinin karşılama töreninde çalmaları istenir. Fakat bu konseyi karşılamayı sadece müzisyenler değil, şehrin genç aktivistleri de büyük bir sabırsızlıkla beklemektedir.

Siyasal bilimler öğrencisi Haydar (Umut Kurt); "Biz çalgıcı adamız. Çalgıcıdan hiç devrimci olur mu, komünist olur mu?" diyen abisi Servet'e (Sırrı Süreyya Önder) kulak asmamakta, Konsey üyelerini karşılamak için bir protesto eylemi hazırlamayı düşünmektedir. Bu eylemi gerçekleştirmek için de çağdaş orkestranın şefi Abuzer'in (Cezmi Baskın) kızı, aşklarını birbirlerinden bile gizli tuttukları, Gülendam'dan (Özgü Namal) yardım almaktadır. Bir yandan sıkıyönetim birimleri ve yöresel orkestra, bir yandan da devrimci gençler tarafından birbirinden habersiz olarak yürütülen bu karşılama hazırlıklarının karışması sonucunda herkesi şaşırtacak olaylar gelişecektir.

Oyuncu kadrosu ve karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyuncu Karakter
Cezmi Baskın Abuzer Yayladalı
Özgü Namal Gülendam Yayladalı
Umut Kurt Haydar Arıkan
Nazmi Kırık Tekin Yayladalı
Bahri Beyat Mahmut Yayladalı
Meral Okay Aydeniz Derya
Dilber Ay Arzum Çilem
Oktay Kaynarca Binbaşı
Kahtalı Mıçı Yöresel sanatçı
Cansın Hallaç Tekinin oğlu
Sırrı Süreyya Önder Servet Arıkan

Ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ https://www.hurriyet.com.tr/kelebek/beynelmilel-bir-sey-iste-5677327