Beyaz Kraliçe

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Beyaz Kraliçe, (orijinal adı The White Queen) İngiliz tarihî televizyon dizisidir. Philippa Gregory'nin aynı adlı tarihi roman serisine dayanmaktadır. The Cousins' War (Kuzenlerin Savaşı) adındaki seri üç kitaptan oluşmaktadır: The White Queen (Beyaz Kraliçe), The Red Queen (Kızıl Kraliçe) ve The Kingmaker's Daughter (Kralyapa'nın Kızı). İlk bölümü BBC One'da 16 Haziran 2013'te Birleşik Krallık'ta yayınlanmıştır. Amerika'daki ilk yayını ise 9 Ağustos 2013 tarihinde gerçekleşmiştir.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizi Güllerin Savaşı bağlamında anlatılmaktadır ve İngiltere'deki uzun süren çekişmeli taht kavgası kapsamındaki kadınları konu alır. Dizinin konusu 1464 yılından başlar; hikâye meşru kralın kim olacağını ve York ile Lancaster ailelerinin arasıdaki yaman taht savaşını içerir. Hikâye güç arayışı içindeki üç kadına odaklanmıştır: Elizabeth Woodville, Margaret Beaufort ve Anne Neville. Elizabeth Woodville, Beyaz Kraliçe kitabındaki ana karakterken, Margaret Beaufort Kızıl Kraliçe'de, Anne Neville de Kralyapa'nın Kızı'nda ana karakterdir; ancak üç karakter de dizide Beyaz Kraliçe adı altında televizyona uyarlanmıştır.

Dizinin 10. ve final bölümü 18 Ağustos 2013'te yayınlanmıştır. DVD ve Blu-Ray halinde mevcuttur. Finalden iki gün sonra dizinin ikinci sezonun çekilmeyeceği kesinleşmiştir. Ekim 2013'te, The Telegraph, Starz'ın yeni The White Princess (Beyaz Prenses) adındaki devam niteliğindeki yeni mini diziyi planladıklarını açıklamıştır.

Beyaz Kraliçe dizisi üç ödüle aday gösterilmiştir: Altın Küre ödülleri, Primetime Emmy Ödülleri, ve People's Choice Ödülleri.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

York Hanedanlığı[değiştir | kaynağı değiştir]

Lancaster Hanedanlığı[değiştir | kaynağı değiştir]