Beyaz Gemi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Beyaz Gemi
Белый пароход
(İngilizce: The White Ship)
Yazar Cengiz Aytmatov
Çevirmen Refik Özdek
Ülke Kırgızistan Kırgızistan
Dil Rusça
Konu Bir Kırgız çocuğunun dram dolu hikâyesi
Tür Roman
Yayım 1970 (özgün)
2016 (Türkçe)
Yayımcı Ötüken Neşriyat Yayınları
Sayfa 168
ISBN 9789754370430

Beyaz Gemi (Özgün dili: Белый пароход ; İngilizce: The White Ship), Kırgız yazar Cengiz Aytmatov'a ait bir romandır. Kitapta bir Kırgız çocuğunun başına gelen dram dolu olaylar anlatılmaktadır.[1]

Stamps of Kyrgyzstan, 2009-582.jpg

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Issık Göl civarında geçen kitapta, küçük bir çocuğun gözünden dönemin Sovyet yönetimine eleştirel bir yaklaşım getirilmektedir. Romanın kahramanlarından Mümin Dede, gelenekçiliğin temsilcisi iken; damadı Orozkul ise yozlaşmanın çarpıcı bir örneğini oluşturmaktadır. Kitap, Sovyet döneminin sıkıntı, ümit ve beklentilerini yansıtır.

Roman, annesi ve babası ayrılınca dedesi tarafından büyütülen bir çocuğun gözünden dünyayı anlatmaktadır. Orozkul, orman işçilerinin lideri konumundadır. Aynı zamanda Mümin'in kızı ile evlidir. Çocuğu olmayan Orozkul, eşini sürekli dövmektedir. Mümin ise buna seslenememektedir; çünkü Orozkul'un yanında işçi olarak çalışmaktadır. Yaşlı olduğu için bu saatten sonra başka yere gitmeye de cesareti yoktur. Dedesinin anlattığı masallarla büyüyen çocuğun hayal dünyası çok zengindir. Dedesinin yaptığı havuzda yüzen çocuk, balık olmayı istemekte ve böylece Issık Göl'deki Beyaz Gemi'ye ve hayalindeki babasına kavuşacağı günü düşlemektedir.

Çocuğun okuma çağı gelmiştir ve dedesi ona bir çanta alır. Okula başlayan çocuk çok mutludur. Mesafe uzun olduğu için dedesi onu her gün okula götürmekte ve okuldan almaktadır. Bir gün Orozkul ile dağdan getirdikleri tomruk (kütük) suda kalınca, dedesi torununu almaya gecikir. Orozkul ise zalim bir kişilik olduğu için Mümin'i bırakmak istemez. Mümin'in verdiği karar ise, romanın sonunu hazırlayan olayların başlangıcı olur...

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Beyaz Gemi kitabını kim yazmıştır? Beyaz Gemi kitabı özeti, konusu ve karakterleri". www.hurriyet.com.tr. 20 Ekim 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Ekim 2021.