Bevacizumab

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Bevacizumab (bevasizumab) kanser tedavisinde kullanılan bir monoklonal antikordur. Roche ve Genentech firmaları tarafından geliştirilmiştir. Bu firmalar tarafından Altuzan veya Avastin adıyla piyasaya sürülen ilacın da etkin maddesidir. Bevacizumab diğer kanser ilaçlarından farklı olarak tümör hücrelerine doğrudan etki etmek yerine onları oksijen ile besin maddeleri ile besleyen damarları hedef alır.

Tümör hücreleri kontrolsüzce ürerken, kendi oksijen ve besin madde ihtiyacı artar. Bevacizumab, VEGF (vascular endothelial growth factor - damar içi dokusu üreme faktörü) adı verilen yeni kan damarlari üremesini tetikleyen kimyasal sinyali tanır ve bloke eder.[1]

Glioblastoma multiforme

Glioblastoma multiforme erişkin yaşta sık görülen malign (kötü huylu) bir beyin tümörüdür. Bu Kanser türünü tehşis etmek oldukça zordur. Bugünkü tedavi yöntemleri radyasyon, kemoterapi ve cerrahi azalma ile kısıtlıdır.[2] Bevacizumab Amerikan sağlık bakanlığı (FDA) tarafından vücuda yayılan (metastatik) kanser türlerinin tedavisi icin onaylanmıştır. Mayıs 2009 yılında FDA halen III. aşama klinik denemede olmasına rağmen, tekrarlanan GBM (Glioblastoma Multiforme) tedavisinde kullanılması içinde onay vermiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Beyin Tümörü ve Tedavisi: Bevacizumab, Avastin, Altuzan". 24 Temmuz 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Ağustos 2010. 
  2. ^ "Glioblastoma multiforme (beyin Tümörü) ve Bevacizumab". 3 Temmuz 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Ocak 2011.