Betimsel istatistik

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Narsilien (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 09.19, 3 Haziran 2014 tarihli sürüm (yazım düzeltisi)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Betimsel istatistik istatistik bilim alannda üç temel kısmından biridir. Sayısal verilerinin derlenmesi, toplanması, özetlenmesi ve analiz edinilmesi ile ilgili istatistiktir.

Betimsel istatistiğin çıkarımsal istatistikten veya daha uygun terimle endüktif istatistikten ana farkı betimsel istatistiğin hedefinin kantitatif sayı değerleri veya sayım veya sıralama değerleri halinde olan[1] bir veri setini kantitatif veya grafik şekilde ifade edip özetlemek olması ve çıkarımsal istatistik gibi bu verilerin temsil ettiği kabul edilen istatistiksel anakütle karakteri hakkında kestirim veya hipotez sınaması için analitik ifadeleri elde etme hedefi olmamasıdır. Kantitatif verilerin analizi esas sonuçlarını endüktif istatistik analizleri kullanarak elde etmeye hedefli bir çalışma olsa bile, bunun yanında formel analize destek sağlamak için mutlaka betimsel istatistik araçlarının kullanılması gerekmektedir. Örneğin konuları insan davranışları olan bir formel istatistiksel analiz kapsayan bir çalışma tipik olarak tüm kapsamlı örneklem büyüklüğü, önemli alt grupların örneklem büyüklüğü, (ortalama yaş, veri konusu olarak ele alınan kişilerin erkek/kadın oranları gibi) değişik demografik, sosyal veya kliniksel karakterleri de kapsayan tablolarla birlikte verilir.


Betimsel istatistik için örnekler

Birçok istatistiksel araç hem bir betimsel istatistik hem de endüktif analiz aracı olarak kullanılabilmektedir. Örneğin, her ilköğretim okulunda yapılabilen okuma yaşını tespit etmek için verilen test sonuçları tek bir öğrenci veya tek bir sınıf hatta tek bir okulun öğrencileri için tipik test notu olarak ele alınabilir ve bu sonuçların orta konum notası ve yayılmaları hakkında bilgi temin etmek için betimsel istatistikler hazırlanıp kullanılır. Ama bu sonuçları değişik sınıfları karşılaştırmak veya değişik zamanlarda yapılan benzer testlere göre gelişmeyi incelemek istersek o zaman yaptığımız istatistiksel uğraşımız betimsel istatistik değil endüktif istatistik analiz olur.

Betimsel istatistik araçlarının basit örnekleri şöyle verilebilir:

 • Tablolar
  • Sıklık sayımı tablosu
  • Sıklık dağılımı tablosu
  • Çok sayılı özetleme tabloları
  • İki-yönlü sınıflandırma tablosu
  • Çoklu-yönlü sınıflandırma tabloları
 • İkili veya çokluklu bağımlılık ilişkileri.

Dipnotlar

 1. ^ Bu şekilde ifade edilme dört değişik ölçülme ölçekleri şekildeki kantitatif verileri kapsayabilmek için yapılmaktadır.

Ayrıca bakınız

Dışsal kaynaklar

 • İngilizce Wikipedia "Descriptive Statistics" maddesi:[1] (İngilizce) (Erişme:24.4.2010)
 • Pitsburgh Üniversitesi "Betimsel İstatistik" ders notları: [2] (İngilizce) (Erişme:24.4.2010)
 • Sosyal araştırma metotları için "betimsel istatistik" notları: [3] (İngilizce) (Erişme: 24.4.2010)