Betanekol

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Betanekol
Bethanechol structure.png
Sistematik (IUPAC) adı
2-(Carbamoyloxy)-N,N,N-trimethylpropan-1-aminium
Kimlik belirteçleri
CAS numarası 674-38-4
ATC kodu N07AB02
PubChem 2370
DrugBank DB01019
Kimyasal özellikler
SMILES search in eMolecules, PubChem
Tedavi bilgileri
Gebelik kategorisi ABD - C
Uygulama yolu Oral, subkutan

Betanekol, muskarinik reseptörleri, nikotinik reseptörler üzerinde herhangi bir etki olmaksızın seçici olarak uyaran parasempatomimetik bir kolin karbamattır. Asetilkolinin aksine Betanekol, kolinesteraz tarafından hidrolize edilmez ve bu nedenle uzun bir etki süresine sahiptir. Betanekol; Duvoid (Roberts), Myotonachol (Glenwood), Urecholine (Merck Frosst) ve Urocarb (Hamilton) markaları altında satılmaktadır.

Kullanımlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Betanekol, ağız kuruluğunu hafifletir[1] ve bazen; genel anesteziden, mesanenin diyabetik nöropatisinden veya antidepresanların yan etkilerinden kaynaklanan üriner retansiyonu tedavi etmek için ağızdan veya deri altından verilir; veya gastrointestinal kas tonusu eksikliğini tedavi etmek için kullanılır. Mesane ve gastrointestinal sistemdeki muskarinik reseptörler, sırasıyla mesanenin kasılmasını, idrarın atılmasını ve gastrointestinal motiliteyi uyarır. Betanekol, bu bozuklukları tedavi etmek için, sadece mekanik tıkanmanın olası bir neden olarak reddedilmesinden sonra kullanılmalıdır.

Serebral palsi tedavisinde potansiyel faydası araştırılmıştır.[2] Betanekol, kan-beyin bariyerini geçemeyen güçlü bir kolinerjik ajandır ve aynı zamanda sinir sinyallerinin ve işlem hızının arttırılmasında güçlü nootropik özelliklere sahip olabilir.

Ameliyat sırasında bağırsağın / mesanenin hareketliliğini önlemek için ameliyat öncesi atropin verilir, daha sonra bu hareketliliği geri döndürmek için ameliyat sonrası Betanekol verilir.[3]

Kontrendikasyonlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Betanekol ve diğer tüm muskarinik reseptör agonistlerinin kullanımı astım, koroner yetmezlik, peptik ülserler, bağırsak tıkanıklığı ve hipertiroidizmi olan hastalarda kontrendikedir. Bu ilacın parasempatomimetik etkisi, bu bozuklukların semptomlarını şiddetlendirecektir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Gorsky M, Epstein JB, Parry J, Epstein MS, Le ND, Silverman S (Şubat 2004). "The efficacy of pilocarpine and bethanechol upon saliva production in cancer patients with hyposalivation following radiation therapy". Oral Surgery, Oral Medicine, Oral Pathology, Oral Radiology, and Endodontics. 97 (2): 190-5. doi:10.1016/j.tripleo.2003.08.031. PMID 14970777. 
  2. ^ Carter WJ (Eylül 2008). "Unexpected benefits of bethanechol in adults with cerebral palsy". The Medical Journal of Australia. 189 (5): 293. PMID 18759732. 
  3. ^ Obied, Hassan (2011). Cholinergic Pharmacology. CSU.