Besim Tibuk

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Besim Tibuk[1] (1945, Fındıklı, Rize), Türk turizmci, iş adamı ve eski siyasetçi. Net Holding Yönetim Kurulu başkanı ve Liberal Demokrat Parti (LDP) eski genel başkanıdır.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

1945 yılında Rize'nin Fındıklı ilçesine bağlı Arılı köyünde Laz kökenli bir ailenin[2] çocuğu olarak dünyaya geldi. İlk öğrenimini Murgul'da, orta öğretimini Kars, Artvin ve İzmit'te tamamladı. 1962-1963 AFS bursu ile ABD'ye gitti. Liseyi ABD'de bitirdi. 1968'de Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Diplomasi Bölümünü -şimdiki adıyla Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü- bitirdi. 1964-1967 arası Devlet İstatistik Enstitüsü'nde çalıştı. 1971-1972'de İşletme İktisadi Enstitüsü'nde Yüksek İşletmecilik ihtisasını bitirdi.

İş hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Besim Tibuk, 1964 yılında tercüman rehber olarak turizm sektörüne girdi. Sonra seyahat acenteleri müdürlüklerinde bulundu. 1974'te tercüman rehberleri örgütleyerek Net Holding'in nüvesi olan Net Turizm'i kurdu. Net Grubu'nu büyüterek kısa zamanda turizm sektörünün en büyük kuruluşlarından biri haline getirdi. Ticarette ara verdiği çalışmalarına devam etmek üzere Net Holding'e geri döndü.

Siyasi hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Siyasetle aktif olarak ilgilenmeye başlayan Tibuk, ilk önce demokratik kültüre hizmet etmek amacıyla DEM yayınevini kurdu. Demokrat Parti'nin (DP) tekrar kuruluşunda görev aldı ve bir süre İstanbul İl Başkanlığı yaptı. 26 Temmuz 1994'te arkadaşlarıyla bu partiden ayrılarak Liberal Demokrat Parti'yi (LDP) kurdu. Tibuk, 1995 ve 2002 seçimlerinde LDP'nin düşük oy alması sebebiyle 25 Kasım 2002'de genel başkanlıktan istifa ederek aktif siyaseti bıraktı. Makamını Ercan Çalı'ya devretti.

2014 Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde Liberal Demokrat Parti tarafından çatı aday olarak önerildi ancak aday gösterilmek için gereken 20 milletvekili desteğini alamadı.

Özel hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Tibuk, evli ve dört çocuk babasıdır.

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Doğum soyadı Tibukoğlu'dur, Tibuk olarak sonradan değiştirilmiştir.
  2. ^ [1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]