Besarabya Bulgarları

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Besarabya Bulgarları günümüz Moldova ve Ukrayna arasında bölünmüş tarihi coğrafik bölge olan besarabya bölgesinde yaşayan Bulgarlar'dır.

Coğrafi dağılım ve sayı[değiştir | kaynağı değiştir]

Resmi verilere göre, Moldova Cumhuriyeti ve Ukrayna Cumhuriyeti'ndeki Besarbya'daki Bulgarların toplam sayısı yaklaşık 230.000 kişidir.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Bulgaristan'ın Besarabya'daki etnik varlığı Orta Çağ'ın başlarına dayanıyor. Bununla birlikte, bu bölgede önemli bir Bulgar varlığının başlangıcı 18. yüzyılın sonunda ve 19. yüzyılın başında belirlendi. Böylece, 1768 - 1774 Rus-Türk Savaşı sırasında, özellikle Rus birliklerinin geri çekilmesiyle, binlerce Bulgar Wallachia, Moldova ve Ukrayna'ya göç etti. [1]

Ukrayna'daki Bulgarlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ukraynadaki Bulgar nüfusu

1980'lerin sonunda SSCB'deki Bulgarlar arasında bir ulusal canlanma hareketi ortaya çıktı. Bulgar gazeteleri yayınlanır, kültür ve eğitim dernekleri kurulur, birçok okulda Bulgar dili öğretilir - başlangıçta isteğe bağlı olan Bulgarca dil bilgisi daha sonra müfredatın zorunlu bir parçası olarak. 1991'de Sovyetler Birliği'nin çöküşünden sonra Besarabya Bulgarları kendi okullarını ve derneklerini kurmaya başladılar [1]

Moldova'daki Bulgarlar[değiştir | kaynağı değiştir]

2004 sonbaharında Trakliya kenti Moldova'daki Bulgarların merkezinde, resmi eğitim dillerinin Bulgarca ve Moldovca (Rumence) olduğu Taraclia Devlet Üniversitesi açıldı. Bu üniversite Bulgaristan devleti tarafından finanse edilmektedir.

Dil[değiştir | kaynağı değiştir]

Besarabya Bulgarları dili bazı Eski Bulgarca sözcükleri ve lehçesini korumuştur ve modern Bulgar dili ile farklılıklar barındırmaktadır.

Bulgaristan ve Besarabya Bulgarları[değiştir | kaynağı değiştir]

Bulgaristan devleti uzun zamandan beri bölgedeki Bulgar nüfusunun sorunlarıyla ilgilenmektedir.Eğitim alanında bölgeye öğretmenler gönderip okulları finanse etmektedir.Dünyadaki en hızlı nüfusu azalan ülkelerden biri olan Bulgaristan bölgedeki Bulgar nüfusunu ülkeye çekmek için birtakım girişimlerde bulunmuştur.Doğum belgesiyle başvuran Besarabya Bulgarları oturum alabilmekte ve kısa sürede vatandaş olabilmektedirler.Ayrıca üniversitelerde bölgeden gelecek öğrencilere ayrı kontenjanlar ayırmakta Eğitim Bakanlığında yapılan sınav sonuçlarına göre yabancı ülke vatandaşı olan Bulgar gençleri bu sınavın sonucuna göre üniversitelere burslu olarak yerleşmektedirler.Buna rağmen birçok bölge insanının Bulgaristan vatandaşı ile birlikte AB vatandaşı olup Bulgaristan üniversitelerinde burslu okuduktan sonra ülkeyi terk edip Batı Avrupa'ya yerleştikleri gözlenmektedir.Bu zaman zaman ülkedeki vatandaşların tepkisine neden olmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]