Berzah (İslam)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Adem20 (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 06.22, 12 Ağustos 2016 tarihli sürüm (Gerekçe: + deneme amaçlı değişiklik)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Berzâh (Arapça: برزخ), Arapça kökenli bir söz olup, coğrafyada bir yarımadayı karaya bağlayan, iki yanı su, dar kara parçası, kıstak, anlamına gelmektedir. İslam eskatolojisinde ise öldükten sonra ölenlerin ruhlarının gittiği ve kıyamete kadar kaldıkları düşünülen âlem veya mekândır.[1] Kâbir âlemi olarak da bilinir.[2] Kur'an'da üç yerde geçen berzah kelimesi engel, iki şey arasındaki perde anlamlarında kullanılmıştır.[2]

İslam'da berzah hayatı kişinin ruhunun bedeninden ölüm meleği Azrail tarafından ayrılmasıyla başlar. Bunun ardından Münker ve Nekir melekleri kişiyi (ruhunu) sorguya çeker. Daha sonra ruh kıyamete kadar bu berzah aleminde kalır. İnanışa göre bu devre iyi müminler için kolay, inanmayanlar yani örneğin müşrikler ve münafıklar içinse çok zor geçer.

Ayrıca bakınız

Kaynaklar

  1. ^ "Genel Türkçe Sözlük". TDK. 24 Mart 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ağustos 2009.  Tarih değerini gözden geçirin: |erişimtarihi= (yardım)
  2. ^ a b "Berzah". sevde.de. Erişim tarihi: 1 Ağustos 2009.  Tarih değerini gözden geçirin: |erişimtarihi= (yardım)

Dış bağlantılar