Bernardo Dovizi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kardinal Bibbiena'nın Raphael tarafından çizilmiş portresi

Bibbiena'lı Bernardo Dovizi (4 Ağustos 1470 – 9 Kasım 1520), Bibbiena kasabasında dünyaya geldiği için Kardinal Bibbiena olarak bilinen bir İtalyan kardinal ve komedi yazarıydı.

Biyografisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Yoğun bir edebiyat eğitim aldı ve ileride Papa X. Leo olacak olan Giovanni dei Medici'ye (1513'ten 1521'deki ölümüne kadar) bir öğretmenlik ve yakın arkadaşlık yaptı. Kasım 1494'te Medici ailesi sürgün edildiğinde onları destekledi. Kısa bir süre sonra II. Julius'un koruması altına girdi ve Roma sarayında birçok onurla ödüllendirildi. 1513'te ömür boyu hamisi adına gösterdiği çabalar, Giovanni dei Medici'nin papalık tahtına seçilmesini sağladı.

X. Leo, 23 Eylül 1513'te gerçekleşen Kardinaller Kurulu'nda onu Kardinal olarak atayarak ve Porticu'daki S. Maria'nın Kardinal Deacon'unu atayarak bu tür hizmetleri geri ödedi. Leo, Bibbiena'yı sayman olarak atayarak ve ona aralarında Urbino Savaşı'nda Papalık ordusunun komutanlığı (1517) ve Fransa'ya bir elçilik (1518) de dahil olmak üzere birçok önemli görev vererek ona olan muhabbetini göstermeye devam etti. Fakat daha sonra, kardinalin Fransa'ya duyduğu güçlü sempati, Leo'nun ona olan güvenini azaltacaktı. Sanatçılara olan cömert himayesini istikrarlı bir şekilde genişletti. Gençliğinden beri tanıdığı Raphael'in yakın bir arkadaşıydı ve kendi yeğenini Raphael'le nişanladı. Raphael onun için, kardinalin Vatikan'daki banyosu çizdiği için klasik ve erotik tarzda freskler de dahil olmak üzere bir dizi eser meydana getirdi.

Yazar[değiştir | kaynağı değiştir]

Edebi şöhreti esas olarak İtalyan nesirinde yazılan ilk komedi olan La Calandra'dan (ayrıca Il Calandro ve La Calandria olarak da bilinir) gelir. Muhtemelen ilk kez 1507'de Urbino'da oynanan komedi yedi yıl sonra Roma'da, X. Leo ve Mantova Markizi Isabella Gonzaga d'Este'nin huzurunda özenle icra edildi.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Barbiche, B.; S. de Dainville Barbiche (1985). "Les lègats "a latere" en France," içinde: Archivium historiae pontificiae 8 Ekim 2022 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., 22 (1985), s. 93–165, s. 50.
  • Cardella, Lorenzo (1793). Memorie storiche de' cardinali della santa romana . Tomo quarto (Roma: Pagliarini 1793), s. 7–9.
  • Gaeta, F. (1969. "Il Bibbiena diplomatico," Rinascimento, seri 2, 9 (1969), s. 69-94.
  • Santelli, A. (1931). Il cardinal Bibbiena, Bologna 1931.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]