Bergen (şarkıcı)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bergen
Son albümü Yıllar Affetmez'in albüm kapağından Bergen. (1989)
Genel bilgiler
Doğum adı Belgin Sarılmışer
Unvanı Arabeskin Kraliçesi, Güzeller Güzeli, Acıların Kadını[1]
Doğum 15 Temmuz 1959(1959-07-15)[not 1]
Mersin, Türkiye
Ölüm 14 Ağustos 1989 (30 yaşında)
Pozantı, Adana
Tarzlar Arabesk, fantezi
Meslekler Şarkıcı, oyuncu
Etkin yıllar 1977–1989 (ölüm)
Müzik şirketi Yaşar Kekeva Plak

Belgin Sarılmışer[2] veya bilinen sahne adıyla Bergen (15 Temmuz 1959, Mersin[not 1] - 14 Ağustos 1989, Pozantı, Adana), Türk arabesk-fantezi şarkıcısı.

Arabeskin Kraliçesi ve Acıların Kadını olarak da bilinen Bergen, 1986'nın sonlarında yaptığı "Acıların Kadını" albümü ile büyük ün kazanmıştır. Kendisine şiddet uygulayan eşi tarafından öldürülen sanatçı, Türkiye’de kadına karşı şiddetin sembol isimlerinden ve yüzlerinden birisidir.[3][4]

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

15 Temmuz 1959'da[not 1] Mersin'de yedi çocuklu bir ailenin son çocuğu olarak doğdu. Ailesi ona "Belgin" adını verdi. Altı yaşındayken anne ile babası boşanınca 1966 yılında annesi Sebahat Çakır ile birlikte Ankara'ya yerleşti.[3] İlköğrenimini Ankara'da, Yenimahalle Yunus Emre İlkokulunda tamamladı.

İlkokul yıllarında mandolin çalıp şarkı söyleyen Belgin'in müziğe yeteneğini fark eden öğretmenleri, onu konservatuvarda müzik eğitimi almaya teşvik etti.[2] Ankara Devlet Konservatuvarı'nın sınavlarına girerek, piyano bölümünü birincilikle kazandı. Bu okulda iki yıl piyano ve viyolonsel eğitimi aldı. Maddi sıkıntılar yüzünden okulu yarım bıraktı ve yaşını büyüterek bir müddet PTT'de memur olarak çalıştı.[2]

1977 yılında arkadaşlarıyla eğlenmek için gittiği Feyman Gece Kulübü'nde arkadaşlarının isteği üzerine sahneye çıkmasının ardından kulüp sahibi İlhan Feyman'dan orada çalışması teklifini kabul etmesiyle sahne hayatı başladı. Feyman Gece Kulübü'nde Grup Lokomotif orkestrası ile birlikte Türk sanat müziği, Türk hafif müziği ve dönemin modası olan aranjman parçalar seslendirdi.[6] Sahnede "Bergen" adını kullandı.

Bergen saldırıdan önce

Feyman Gece Kulübü'ndeki çalışmasının ardından Adana'daki Kuyubaşı Gazinosu'ndan gelen çalışma teklifini kabul etti. Adana'da birlikte çalıştığı sanatçı Dilber Ay ile yakın bir dostluk kurdu. Çalıştığı mekanda her gece ısrarla onu dinlemeye gelen ve çiçekler gönderen Halis Serbest ile tanıştı. Adana'daki gazinoda 8 aylık çalışması karşılığında kendisine verilen otomobilin iş sonunda elinden alınması ve borç içinde kalması üzerine, kendisine ilgi gösteren ve koruyan Halis Serbest'le evlenmeyi kabul etti.[6] Evli ve üç çocuk sahibi olan Serbest'in kandırarak sahte bir nikah kıydığı Bergen, birçok kez Serbest'in şiddetine uğradı.

Nikahlarının sahte olduğunu öğrenince Serbest'le ilişkisini sonlandırıp Ankara'ya döndü.[7][8] Bergen, Ankara'ya döndükten sonra 1979'da Başkent Gazinosu'nda Bülent Ersoy, İbrahim Tatlıses ve Müjde Ar'ın bulunduğu kadroda uvertür sanatçı olarak sahne çıktı.

Eşinden boşanan Halis Serbest'e, kendisine uyguladığı şiddete rağmen aşık olduğunu söyleyen Bergen, 9 Ocak 1982'de onunla resmen evlendi.[2] Ancak gördüğü şiddet nedeniyle bir süre sonra eşinden ayrı yaşamaya karar verip Ankara'daki sahne çalışmalarına döndü. Atlas Plak şirketinden "Şikayetim Var" adlı albümü çıkardı.

Kezzaplı saldırı[değiştir | kaynağı değiştir]

Bergen, 31 Ekim 1982'de çalışmak için İzmir'de olduğu sırada, onu terk etmesini hazmedemeyen eşinin azmettirdiği bir kiralık katilin kezzap saldırısına uğradı. Saldırı; Bergen ve annesi Alsancak’ta New York adındaki pavyonun kapısında bir taksiye binmek üzere iken Halis Serbest'in tuttuğu kiralık katil tarafından gerçekleştirildi. Serbest'in 500 bin lira vererek İzmir’e gönderdiği saldırgan tarafından üzerine bir kova kezzap atılan Bergen, olay anını bir mülakatta şöyle anlatmıştır:

“O anda iki gözüm gitti. Biraz alkollü olduğum için hiçbir şeyin farkında değilim. Sadece çığlıklar duyuyorum. Bir ara 'Suya götürün!' diyorlar. Kadere bak ki, sular kesik. Su, ip gibi akıyor. Üzerimdeki giysileri yırtıp her tarafımı sardılar. O an her yer çok karanlık, bir şey göremiyor, gözlerimi açamıyorum. Kısa bir süre sonra ekip arabası geldi. Ege Üniversitesi Hastanesi'ne götürdüler. Hastanede 45 gün kaldım, yara tedavisi gördüm.”[9]

Olay anında yanında olan annesi olayı şöyle anlattı:

"İki yıl önce kızımı eter koklatarak kaçırdı. Bergen’e pavyon fedailiği yapan bu adamla evlenmemesini, kendisini mutlu edemeyeceğini defalarca söyledim. Fakat o “Bir defa adım çıktı, geri dönemem,” diyerek beni dinlemedi. Gece kulüplerinde Türk müziği söyleyen kızım sesi ve fiziğiyle kısa zamanda aranılan sanatçı oldu. Bergen’in başarısını kıskanan damadım her gün bir huzursuzluk yaratıp kavga çıkarıyordu. Sonunda bu evliliğin artık yürümeyeceğini düşünerek boşanmaya karar verildi. Buna rağmen kızımın peşini bırakmayan ….. “Seni kimselere yar etmem,” diyerek devamlı tehdit ediyordu."[10]

Tedavisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Dönemin tanınmış estetik cerrahı Onur Erol, kezzap saldırısı ile ağır biçimde yaralanan Bergen'e gönüllü olarak yardım etti. Onur Erol, hastasının durumunu 13 Şubat 2010 tarihinde bir gazeteciye şöyle tarif tarif etti:

“En az üç kez ameliyat ettiğimi hatırlıyorum onu. Çünkü dokuların iyileşmesi, olgunlaşması aylar sürer bu tip yanıklarda. Zımparalama yöntemiyle Bergen’in derilerini soymuştuk. Sağ gözü çıkmıştı, kapakları kapanmıyordu. Sonradan eklenecek protez için göz çukuru yaptım. Burun kanatları yok olmuştu, oraya kıkırdaklar kondu. Yüzüne kalçasından deri eklendi.”

"Arabesk kraliçesi" oluşu[değiştir | kaynağı değiştir]

Uğradığı saldırıdan sonra ismi gazetelere yansıyan ve ülke çağında tanınan Bergen, gördüğü tedavinin ardından gazinocu Cengiz Özşeker'in ikna etmesi sonucu tekrar sahneye çıkmaya karar verdi. 1985'e kadar Özşeker'in sahibi olduğu mekanda sahneye çıkarak şarkılarını seslendirdi.1983'te 12 şarkı içeren "Kardeşiz Kader" adlı albümü Özşeker'le birlikte İzmir'de kısıtlı bir bütçeyle hazırladı. Saçının perçemiyle gözünü kapattığı o görüntüsüyle görünür olmaya başlayan sanatçı bir ikona dönüştü.[3]

Yaşar Plakçılık'ın sahibi Yaşar Kekeva'nın daveti üzerine İstanbul'a giderek 29 Mart 1985'te İstanbul'da ilk defa sahneye çıktı. Burhan Bayar'ın müzik yönetmenliğinde "İnsan Severse" (1985) adlı uzunçalar albümünü hazırladı.

1986'nın sonlarında yaptığı ""Acıların Kadını"" albümü ona büyük ün getirdi. 1 milyondan fazla satan albümün gördüğü ilgi üzerine, sanatçıya "1986 Yılı Albümü En Çok Satan Arabesk Kadın Sanatçı" unvanıyla Altın Plak ve Altın Kaset ödülü verildi.

Son yılları ve öldürülmesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Bergen, 1987'de Ülkü Erakalın'ın senaryosunu kaleme aldığı ve yönetmenliğini üstlendiği "Acıların Kadını" filminde kendi hayatını canlandırdı. Aynı yıl konser için gittiği Adana'da, sahneye çıkarken, gazinonun fotoğrafçısı tarafından bıçaklandı. Saldırıyı hafif yaralı olarak atlattı ve ayakta tedavi olduktan kısa süre sonra iyileşti. Bir dönem sahneyi bırakan sanatçı, Selami Şahin, Özer Şenay ve Cengiz Tekin'in yönetmenliklerinde sırasıyla "Onu da Yak Tanrım", "Sevgimin Bedeli" ve "İstemiyorum" adlı albümleri çıkardı.

Bergen, kendisine yönelik kezzaplı saldırının azmettiricisi Serbest'in, yakalanıp yedi yıl hapis cezası almasının ardından onunla ilişkisini sürdürdü[11] Serbest'in 1988'de tahliye olması üzerine müzik ve sinemayı bıraktı. Ancak 1989 yılında eşinden boşandı ve yeniden çalışmaya başladı; eski eşi tarafından sürekli takip edildi.[3] Son olarak "Yıllar Affetmez" adlı albümü çıkardı.[12]

14 Ağustos 1989'u 15 Ağustos'a bağlayan gece, Adana'nın Pozantı ilçesinde boşandığı eşi tarafından kurşunlanarak öldürüldü. Memleketi Mersin'de Şehir Mezarlığı'na defnedildi. Saldırıda annesi Sabahat Çakır da yaralandı.[13] Toroslar, Mersin'deki asri anıt mezarlık ziyarete açıktır.

Cinayetten sonra yurtdışına kaçan katil Almanya‘da yakalanıp; 15 yıla mahkûm olmuştur. Cezası iyi halden 3 yıla indirilen katil, Almanya ve Türkiye'deki 16 aylık tutukluluk süresi göz önüne alınarak 7 ay hapis cezası almıştır.[14] [15]

Mezarı[değiştir | kaynağı değiştir]

Bergen'in [[Mersin]]'de bulunan mezarı.

Sanatçının mezarı Mersin'de bulunmaktadır ve katilin tehditleri nedeniyle 6 kilitli bir kafesle korunmaktadır. Kardeşi bu durumla ilgili şöyle demiştir:"O adam, 32 yıl önce Belgin'i öldürmeden, gecenin ikisinde arardı telefonla "Kemiklerini size bırakmayacağım, onu öldüreceğim" derdi. Annem o mezara o kafesi onun için yaptırdı."[16]

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Yalnızca resmi olarak yayınlanmış stüdyo albümleri yer almaktadır. Yıllar Affetmez'den sonra çıkan 3 albüm sanatçının daha önceden hiç yayınlanmamış kayıtlarını içerdiğinden, resmi diskografisine kabul edilmektedir.

Yıl Albüm Format
1982 Şikayetim Var LP (1986'da MC olarak yeniden basıldı.)
1983 Kardeşiz Kader LP (1985 ve 1990'de MC olarak yeniden basıldı.)
1985 İnsan Severse LP, MC (1999'da CD olarak yeniden basıldı.)
1986 Acıların Kadını LP, MC (1999'da CD olarak yeniden basıldı.)
1987 Onu Da Yak Tanrım LP, MC (1999'da CD olarak yeniden basıldı.)
1988 Sevgimin Bedeli MC (1999'da CD olarak yeniden basıldı.)
1988 İstemiyorum LP, MC (1999'da CD olarak yeniden basıldı.)
1989 Yıllar Affetmez (Aslen son albümü) MC (1999'da CD olarak yeniden basıldı.)
1990 Giden Gençliğim [2] MC (1999'da CD olarak yeniden basıldı.)
1990 Garibin Çilesi Mezarda Biter MC (1999'da CD olarak yeniden basıldı.)
1991 Son Ağlayışım MC, CD

Ölümünden sonra[değiştir | kaynağı değiştir]

Bergen'in hayatı birden çok filme konu olmuştur. 1995 yapımı Aşk Ölümden Soğuktur filminde Bennu Gerede, 2022 yapımı Bergen filminde ise Farah Zeynep Abdullah tarafından canlandırılmıştır. Bergen filmi 10 gün içinde 2.600.000 izlenmeye ulaşarak tüm zamanların en iyi film açılışını yapmıştır ve birden çok rekor kırmıştır. Aynı zamanda film, Türk sinema tarihinin en çok izlenen 8. filmi olmuştur.[17]

Bergen'in şarkıları geçmişte birçok usta sanatçı tarafından coverlanmıştır ve anısına 2022 yılında 8 Mart Dünya Kadınlar gününde Saygı Albümü: Bergen piyasaya sunulmuştur. Albümde ünlü kadın sanatçılar Gülşen, Ceylan Ertem, Melike Şahin, Derya Uluğ, Jehan Barbur, Bade Derinöz, Melek Mosso, Feride Hilal Akın klasik Bergen şarkılarını tekrar seslendirmiştir.[18]

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ a b c Nüfus kağıdında ve mezar taşında doğum tarihi bir yıl büyütülmüş olarak, 15 Temmuz 1958 olarak yazmaktadır. Bazı kaynaklarda doğum tarihi 16 Temmuz 1960 olarak geçer; yakınlarının desteğiyle açılan onur sitesinde 15 Temmuz 1959 olarak kaydedilmiştir.[5]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Müzik dünyasının acılı kadını: Bergen". AA. 7 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ekim 2020. 
 2. ^ a b c d "Müzik dünyasının acılı kadını: Bergen". www.aa.com.tr. 19 Eylül 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Nisan 2022. 
 3. ^ a b c d "Şiddetin ikonlaştırdığı bir star: Bergen". Independent Türkçe. 1 Ocak 2022. 1 Ocak 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ocak 2022. 
 4. ^ "Arşivlenmiş kopya". 6 Mart 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Mart 2022. 
 5. ^ "Acıların Kadını Bergen Biyografisi". 26 Ekim 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 6. ^ a b "Bergen'e mezarda bile rahat yok! Halis Serbest'in tehditleri nedeniyle kabristanı 'kafes'le korunuyor". www.cumhuriyet.com.tr. 5 Mart 2022. 5 Mart 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Nisan 2022. 
 7. ^ "'Bunlar nasıl aşağılık sözler' Bergen'in ailesi 32 yıl sonra SABAH'a konuştu". Sabah. 1 Ekim 2021. 9 Mart 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Nisan 2022. 
 8. ^ Yüksel, Barbaros (1988). "Acıların Kadınından Dobra Dobra". Bulvar gazetesi. 9 Mart 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 9. ^ Tok, Yavuz Hakan (7 Kasım 2012). ""Acıların Kadını" (2.Bölüm)". Site Title (İngilizce). 2 Ocak 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ocak 2022. 
 10. ^ ""Acıların Kadını" (2.Bölüm)". 2 Ocak 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ocak 2022. 
 11. ^ Tok, Yavuz Hakan (14 Kasım 2012). "Acıların Kadını (3.Bölüm)". Site Title (İngilizce). 13 Mart 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Nisan 2022. 
 12. ^ "Arşivlenmiş kopya". 7 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ekim 2020. 
 13. ^ Biyografi 15 Mart 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. TTNET Müzik, 14 Ağustos 2011
 14. ^ "Arşivlenmiş kopya". 6 Mart 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Mart 2022. 
 15. ^ "Arşivlenmiş kopya". 13 Haziran 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Mart 2022. 
 16. ^ "Arşivlenmiş kopya". 9 Mart 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Mart 2022. 
 17. ^ "7 milyona koşuyor... Yerli filmlere Bergen rötarı!". www.hurriyet.com.tr. 22 Mart 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Nisan 2022. 
 18. ^ "'Bergen'e Saygı' albümü 8 Mart'ta çıkıyor". www.ntv.com.tr. 28 Şubat 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Nisan 2022. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]