İçeriğe atla

Bereket (şehir)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bereket
Şehir
Bereket şehri
Bereket Garı
Türkmenistan üzerinde Bereket
Bereket
Bereket
Bereket'in Türkmenistan'daki konumu
Ülke Türkmenistan
İlBalkan
İlçeBereket
İdare
 • Belediye başkanıNurahmet Gılıcov
Yüzölçümü
 • Toplam18.632 km²
Nüfus
 (2016)
 • Toplam24,500
 • Yoğunluk1314/km²
Zaman dilimiUTC+05.00 (TMT)

Bereket (eskiden Gazancık (Gazandjyk)), Türkmenistan'ın Balkan iline bağlı Bereket ilçesinin merkezi olan şehirdir. Şehir, Kopet Dağları'nın eteğinde Karakum Çölü kenarında yer almaktadır.

Bereket, Trans-Hazar Demiryolu ve Kuzey-Güney Uluslararası Demiryolu'nda önemli bir stratejik demiryolu kavşağıdır.[1][2]

Bereket, Kopetdağ Dağları'nın eteklerinde ve Karakum Çölü'nün kenarında bir vahada yer almaktadır.

Şehir, Türkmen başkenti Aşkabat'ın yaklaşık 260 km (162 mil) batısında ve Hazar Denizi limanı Türkmenbaşı'nın 340 km (211 mil) doğusunda yer almaktadır. Yakındaki en büyük şehirler batıda Balkanabat 120 km (75 mil) ve doğuda 90 km (56 mil) Serdar'dır.

Mart 2015 itibarıyla şehrin tahmini nüfusu 24.500'dür.

Etimoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

İsmin tam kökeni bilinmiyor. Gazanjyk muhtemelen Türk dilinde bir kelime olan gazan veya kazan'dan (Orta Asya'da kullanılan büyük bir tencere anlamına gelir, kabaca bir kazan, kazana eşdeğerdir) ve -jyk küçük boyutu ifade eden bir son ekten türetilmiştir. İsim, küçük kazan veya küçük kazan olarak İngilizce'ye çevrilebilir. Bereket şehrinin bugünkü adı Türkmen dilinde bereket veya refah anlamına geliyor. Bereket kelimesi Farsça Barakat (برکت) kelimesinden Türkmen'e alınmıştır. Farsça da bunu Arapça Barakah'tan (برکة) ödünç almıştır.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Antik çağlardan beri, şehrin bulunduğu bölge, Çin'i Orta Doğu ve Avrupa'ya bağlayan ünlü İpek Yolu üzerinde önemli bir kavşak olarak biliniyordu.

1880-1881'de Karakum Çölü'nün 800 kilometre (500 mil) boyunca 18 günlük bir yürüyüş yapan Türkistan tüfek Tugayının İmparatorluk Rus ordusu komutanı Aleksey Kuropatkin, anılarında "Kazancik'e 5.geçiş-64 mil [103 km]. Susuz bir yol. Toprak kumlu, killi, alkalidir; seyrek yabani ot kümeleri ve hatta dört metre yüksekliğinde seyrek haloksylon ağaçları vardır. Bu geçiş Balkan dağlarını Kyurendag'dan ayırır. Kazandjik kuyuları, küçük bir nehrin akışı boyunca Kyurendag Dağları'nın vadisinde yer almaktadır. Kuyulardaki su taze ve kaliteli."

Transcaspian Oblastının fethinden sonra, Rus İmparatorluğu, rota boyunca kasabalar ve yerleşimler de dahil olmak üzere Trans-Hazar demiryolunu inşa etmeye başladı. Kazandjik, bir kentsel şehir olarak, demiryolu üzerinde önemli bir kavşak olarak hizmet etmek için 1895 yılında kuruldu.

1916-1942 yıllarında, Kazandjik ve şehrin etrafındaki bölge, Rus İmparatorluk güçleri ile 1918'den sonra Sovyet Kızıl Ordu'nun Basmachi hareketi sırasında yerel milliyetçi Müslümanlarla şiddetli savaşlara sahne oldu.

Sovyet döneminde 61631. ordu garnizonu şehrin eteklerinde inşa edildi. 1988'de güçlü ordu birimleri, 231. tank alayı, 160. motorlu tüfek alayı ve 405. topçu alayı konuşlandırdı.

Aralık 2000 Türkmenistan depremi (an büyüklüğü ölçeğinde 7.0) şehir merkezini harap etti.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Erken ilkbaharda Kopetdağ Dağları, Bereket kentinden bir manzara.

Bereket uydu görüntüsüne bakın.

Şehir, Karakum çöllerinin kenarında Kyurendag adı verilen Kopetdag Dağları'nın en batı eteklerinde yer almaktadır. Kyurendag sırtının maksimum yüksekliği 968 m'dir (3.176 ft). Sırtın bitki örtüsü oldukça zayıftır ve öncelikle çöl florası, Pelin, yarı çöl ve kuru bozkır ve kayalık mostralar ile temsil edilir. Topraklar-gri topraklar. Bazen ardıç ağaçları, tek veya büyük tamarisk grupları ve küçük çalılar bulunabilir. Son yıllarda yaban hayatı büyük ölçüde yoksullaştı. Ungulates çok az kişi var. Argali koyunları bazen bezoar keçileri ve yaban domuzu, ceylan gibi görülür. Yırtıcılar arasında Kurtlar, çakallar, tilkiler, sırtlanlar bulunur. Kuşlar arasında klik nadiren görülür ve taş kıvrımlar ve Krikolar çok nadirdir. Sürüngen türleri bozkır kaplumbağası, monitör kertenkele, boa, agam ve benzeri ile temsil edilir.

Sulama için ana su kaynağı Karakum kanalıdır.

Demografik[değiştir | kaynağı değiştir]

Şehir birkaç aul mahallesine bölünmüştür. Sakinlerin çoğunluğu Yomud aşiretlerinden Türkmenler, azınlık ise Teke'dir. Daha önce güçlü Azeriler, Ermeniler, Ruslar, Ukraynalılar ve Pers toplulukları şimdi birkaç aileye indirgenmiştir. 1990'lı yıllarda çoğu daha iyi ekonomik fırsatlar için daha büyük şehirlere göç etti. Pek çok Rus aile de Rusya Federasyonu'na göç etti.

Finansman[değiştir | kaynağı değiştir]

Devlet Ticaret Bankası Dayhanbank'ın Bereket Şubesi bulunmaktadır.

İletişim[değiştir | kaynağı değiştir]

Şehrin posta kodu 745130'dur. Şehir, devlete ait Altyn Asyr ve Rusya'ya ait MTS Türkmenistan olmak üzere iki mobil iletişim operatörü tarafından istikrarlı bir mobil kapsama alanına sahiptir.

Şehir ve ulusal ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

Bereket, Türkmenistan Ulusal Demiryolu sisteminde önemli bir demiryolu kavşağıdır.

Şehrin küçük bir toplu taşıma ağı var. Birkaç küçük otobüs şehrin doğu ve batı kısımlarını birbirine bağlayan tarifeli güzergahlar çalıştırmaktadır (yaklaşık 5–6 km.)

Bereket, Türkmenistan ulusal demiryolu sisteminde ticari ve yük taşımacılığı için önemli bir demiryolu kavşağı ve istasyonudur.

Ulusötesi ulaşımda rolü[değiştir | kaynağı değiştir]

Bereket şehri (Kazandzhik), Trans-Hazar demiryolunun (Hazar Denizi, Türkmenistan, Özbekistan ve Doğu Kazakistan) ve Kuzey-Güney ulusötesi demiryolunun (Rusya-Kazakistan-Türkmenistan-İran-Basra Körfezi) stratejik olarak önemli bir demiryolu geçididir. Şehrin büyük bir lokomotif tamir deposu ve modern bir yolcu tren istasyonu var.

Bereket, M37 Karayolu, Türkmenistan kesiminde yer almaktadır.

Kazakistan-Türkmenistan-İran demiryolu bağlantısı, Kuzey–Güney ulaşım koridorunun bir parçasıdır ve Kazakistan ve Türkmenistan'ı İran ve Basra Körfezi'ne bağlayan 677 km (421 mil) uzunluğunda bir demiryolu hattıdır. Kazakistan'daki Uzen'i Türkmenistan'daki Bereket-Etrek ile ilişkilendirir ve İran'ın Golestan eyaletindeki Gorgan'da sona erer. İran'da demiryolu, Basra Körfezi limanlarına giden ulusal ağa bağlanacak. Projenin Kazakistan, Türkmenistan ve İran hükûmetleri tarafından ortaklaşa finanse edilen 620 milyon dolara mal olacağı tahmin ediliyor.

Mayıs 2013'te, Kuzey – Güney ulusötesi demiryolunun 311 km (193 mil) Bereket-Uzen bölümü tamamlandı. Şubat 2014'te Bereket ve Etrek arasındaki 256 km (159 mil) uzunluğundaki bölüm tamamlandı. Şu anda yeni demiryolu boyunca Däneata, Dövletyar, Bugdaıly, Balguii, Madaw, Akjadepe gibi tren istasyonları inşa ediliyor.

Kazakistan-Türkmenistan-İran demiryolu bağlantısı resmi olarak Ekim 2014'te açıldı. Şehir, M37 Karayolu üzerinde (Brest, Fransa'yı Çin Halk Cumhuriyeti sınırındaki Irkeshtam, Kırgızistan'a bağlayan Avrupa yolu E60'ın Türkmenistan bölümü) üzerinde yer almaktadır.

Eğitim, Sağlık, Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Kentte üç devlet okulu, anaokulu, küçük bir hastane ve Acil Tıp Merkezi bulunmaktadır.

2012 yılında Devlet Kalkınma Programı kapsamında Belediye Başkanlığı (hakimlik), iki okul, bir otel, kültür merkezi, bir hastane ve bir örgü Fabrikası da dahil olmak üzere birçok yeni bina inşa edildi.

2000 yılına kadar şehirde bir kütüphane, iki açık hava ve bir kış sineması vardı. Hepsi şu anda kapalı.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Bereket, genellikle sıcak kışlar ve çok sıcak yazlar ile çöl iklimine sahiptir. Yağışlar genellikle hafif ve düzensizdir ve çoğunlukla kış ve sonbahar aylarında görülür. Yaz aylarında, gündüz sıcaklıkları 42-44 °C'ye yükselebilir ve geceleri 15-18 °C'ye düşebilir. Hava akışı rüzgarlı, kışın soğuk ve yaz aylarında tozlu.

Gezme[değiştir | kaynağı değiştir]

Bereket Demiryolu Deposu, Rus yapımı T sınıfı bir lokomotif olan ТЭ-189'un (1857-1915 yılları arasında inşa edilmiş) sahibidir.

Bereket Depo Müzesi, depolama alanında, 1857-1915 yılları arasında inşa edilen Rus yapımı bir t sınıfı lokomotif olan mat-189 (1857-1915 yılları arasında inşa edilmiştir).

FD sınıfı buharlı lokomotifler, 20-2526, 20-2494 (20-1441) (1931-1942 yılları arasında inşa edilmiştir) ve Rus sınıfı e lokomotifleri, 796-88, 734-66 (733-96 yılları arasında inşa edilmiştir), 705-41, 725-30, 13 (1912-1957 yılları arasında inşa edilmiştir).

Prototipi ünlü US made ALCO RSD-1 lokomotifi olan birkaç adet LSI 1 sınıfı lokomotif de var.

Bereket tren istasyonu[değiştir | kaynağı değiştir]

Bereket Tren İstasyonu (Türkmen: Bereket demiryol menzili) şehrin ana tren garıdır. 1885 yılında inşa edilmiştir. İstasyon Türkmendemirliollary tarafından işletilmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "North-South Transnational Corridor". railway-technology.com. 21 Aralık 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Mayıs 2018. 
  2. ^ "Crossing of Railways". turkmenistaninfo.ru. 22 Nisan 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Mayıs 2018.