Beornwulf

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Beornwulf (ö. 826), 823'ten 826'ya kadar Mercia Kralı (kabaca İngiltere'nin Midlands ) idi . Kısa saltanatı, Mercia'nın Anglo-Sakson Heptarchy'nin diğer krallıkları üzerindeki üstünlüğünün çöküşünü gördü.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Beornwulf adında bir adamın 812'de Kral Coenwulf'un ve 823'te bir başka Kral Ceolwulf tüzüğünün tanıklığından söz edilir, ancak bu tüzüklerin her birindeki konumu, onun istisnai olarak yüksek bir rütbeye sahip olmadığını gösterir.[1] Beornwulf, I. Ceolwulf'u 823'te görevden aldı.

825'te Beornwulf, Batı Saksonlara karşı harakete keçdi. Beornwulf'un ordusu onlarla Ellandun'da (şimdi Wiltshire'daki Swindon yakınlarındaki Wroughton ) karşılaştı . Savaş, Mercialılar için feci bir yenilgiyle sona erdi ve tarihçiler tarafından sözde Mercian Supremacy'nin sonu olarak görülüyor . 826'da Ecgberht'in oğlu Æthelwulf Kent'i işgal etti ve Mercian yanlısı kralı Baldred'i sürdü .

Bu olayların ardından, Mercia'nın güney İngiltere'deki hakimiyeti hızla çözüldü. Essex ve Sussex bağlılıklarını Egbert'e çevirdi; ve Doğu Anglialılar aynı yıl Egbert'in Mercianlara karşı korumasını istediler. Beornwulf, bir isyanı bastırmaya çalışırken Doğu Anglialılar tarafından savaşta öldürüldü.

Beornwulf, Aziz Petrus Manastırı'nı (daha sonra Gloucester Katedrali ) yeniden inşa etti ve 824 ve 825'te Canterbury Başpiskoposu Wulfred ile birlikte Clofesho'da (Londra yakınlarında olduğuna inanılan bilinmeyen bir yer ) iki meclise başkanlık etti.[2] Bir Kentish tüzüğü şunu gösteriyor: Beornwulf'un 27 Mart 826'da Kent'te hâlâ yetkisi vardı - o tarihte yayınlanan S1267'nin Beornwulf'un saltanatının üçüncü yılında olduğu söyleniyor. Beornwulf'un saltanatı sırasında basılan sikkeler çok nadirdir ve yalnızca yaklaşık 25 bilinen örneği vardır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Stenton, Frank (1998) [1943, 1971], *Anglo-Saxon E - search | Open Library". openlibrary.org. 2 Kasım 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Kasım 2022. 
  2. ^ Hunt, William. "Dictionary of National Biography, 1885-1900/Beornwulf - Wikisource, the free online library". en.wikisource.org (İngilizce). 26 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Kasım 2022.