Benyamin Sönmez

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Benyamin Sönmez
Doğum 16 Ocak 1983(1983-01-16)
Bremen, Almanya
Ölüm 1 Aralık 2011 (28 yaşında)
Ankara, Türkiye
Köken Ankara, Türkiye
Tarzlar Klasik müzik
Meslekler Müzisyen
Çalgılar Viyolonsel

Benyamin Sönmez (d. 16 Ocak 1983, Bremen, Almanya - ö. 1 Aralık 2011, Ankara, Türkiye), Türk çellist.[1]

Geç yaşta uluslararası üne kavuşan Türk çellist Benyamin Sönmez, “Viyolenselin Paganinisi”, “Çellonun prensi”, “Çellonun Sultanı” gibi isimlerle anılmıştır.

Kontrbas sanatçısı Mehmet Sönmez’in kardeşidir.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

1983 yılında Almanya’nın Bremen kentinde dünyaya geldi. Babası, müzik grubu ile düğünlerde çalan bir müzisyendi ve oğluna müzik sevgisi aşıladı[2] 3 yaşında Almanya'dan ailesiyle birlikte Türkiye'ye döndü. Çocukluğu Konya'nın Akşehir ilçesinde geçti.

Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı kontrbas bölümünde okuyan ağabeyi Mehmet Sönmez’in teşviki ile ilk defa 13 yaşında iken konservatuvar sınavlarına girdi.[2] Sınavı ikinci denemesinde kazanarak 14 yaşında okula kabul edildi ve Nuray Eşen’le viyolensel çalışmaya başladı. 17 yaşında iken katıldığı bir ulusal yarışmada birinci oldu.

18 yaşında iken Stutgart Müzik Yüksekokulu’na giderek ünlü Rus çello solisti ve pedagog Natalia Gutman’ın sınıfına kabul edildi. Ankara’daki okulunu bırakan Sönmez, eğitimine Almanya’da devam edebilmek için Kültür Bakanlığı’nın bursunu kazandı ama iktidar değişikliği sonucu bursu iptal edilince kendi imkanları ile Almanya’da yaşayarak Natalie Gutman ile çalışmayı sürdürdü[2]. Bir sanatseverin desteği sayesinde Moskova’ya giderek Gutman’la çalışmalarına Çaykosvki Konservatuvarı’nda devam etti.[2] Konservatuvar yıllarında pek çok uluslararası yarışmaya katılarak ödüller kazandı. Moskova’dan sonra Almanya’ya dönüp Heinrich Schiff’le çalıştı.[2]

Mistlislav Rostropovich, David Geringas, Philippe Muller, Alexander Rudin, Stevan Popov, Frans Helmerson ve Anner Bylsma gibi sanatçıların ustalık sınıflarına katılarak kendini geliştirdi. Repertuvarında Şostakoviç, Şnitke, Prokofyev, Debussy, Poulenc, Rahmaninov, Britten, Kodaly, Cassado gibi modern dönem bestecilere ağırlık verdi.[2] Kurucusu olduğu Camerata Barocco toplulugu ile konserler veren sanatçı; piyanist Oxana Uablonskaya ile resitaller vermiş ve pek çok ulusal orkestra ile birlikte solist olarak çalmıştır.

Sanatçı, Ankara'da kaldığı evde kalp krizi geçirerek 30 Kasım 2011 tarihinde 28 yaşında hayatını kaybetti.[1] Cenazesi, Muğla'nın Fethiye ilçesinde defnedildi.

Anısını yaşatmak için bir ulusal çello yarışması düzenlenmiştir.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]