Benoît Fourneyron

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Benoît Fourneyron portrait.jpg

Benoît Fourneyron (d. 31 Ekim 1802, Saint-Étienne - ö. 31 Temmuz 1867, Paris, Fransa), su türbinini geliştiren Fransız mühendis.

Bir matematikçinin oğlu olan Fourneyron, 1816'da Saint-Étienne mühendislik okulundan mezun olduktan sonta Le Creusot'daki demir fabrikasında çalışmaya başladı, sonra Alès ve Bessèges maden işletmelerinde görevlendirildi. Bu dönemde, hocası Claude Burdin'in "türbin" olarak adlandırdığı yeni bir tür su çarkı üzerinde araştırmalara girişti. Burdin'in konuya ilişkin makalesi Bilimler Akademisi ve Sanayi Teşvik Derneği tarafından reddedilmişti ama Fourneyron, çalışmalarını sürdürdü ve 1827'de 6 BG'lik bir türbin geliştirdi. Bu donanımda akış halindeki su, bir rotorun çevresine belirli açılarda yerleştirilen kanatlara çarparak, rotorun dönmesini sağlıyordu.

Fourneyron 1837'de dakikada 2.300 devir yapabilen, yüzde 80 verimli, 60 BG'lik, çapı 30,4 cm olan ve yalnızca 28 kg ağırlığında bir türbin yaptı. Fourneyron'un, su çarkından çok daha etkili ve verimli olan türbini, dikey bir şaftla, yatay bir çark gibi kurulabiliyordu. Türbin, kısa sürede Avrupa ve ABD'deki dokuma sanayisinde yaygın olarak kullanılmaya başladı. Ama Fourneyron'un su türbininin gerçek önemi, aygıtın 1895'te Niyagara Çavlanındaki elektrik üreteçlerine yerleştirilmesiyle daha iyi anlaşıldı.

Fourneyron, buhar türbinlerinin de son derece önemli olduğuna inanıyordu, ama o dönemdeki malzemeler ve teknik bilgiler, bu tür bir türbinin geliştirilebilmesine olanak tanımadı.