Beni Kurayza

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Muhammed ve Ali'nin de bulunduğu (yukarıda, yüzleri kapalı iki kişi) ve sahabeler tarafından öldürülen Beni Kurayza Yahudileri (Muhammed Rafi Bazil'in 19. yüzyıl metninin illüstrasyonu)

Beni Kurayza (İbraniceבני קוריט'ה; Arapçaبنو قريظة), 7'nci yüzyıl civarlarında Kuzey Arabistan'daki Yesrib vahasında (şimdiki adı Medine) yaşamış bir Yahudi kabilesiydi. 'Anlaşmayı kabul etmedikleri' iddiasıyla Muhammed yönetimindeki Müslüman[1] kuvvetleri tarafından erkeklerin ölüm cezasına çarptırıldığı, kadın ve çocukların ise köleleştirildikleri ve tarihe Beni Kureyza Muharebesi'nin ardından gerçekleştirilen katliamdan sonra Yahudilerin Arap Yarımadasındaki varlıkları sona erdi.[1]

627'de Benî Kurayza kabilesinin Muhammed ile anlaşmalarının bozulması sonrası meydana gelen olayda İslami kaynaklara göre anlaşma gereğince Hendek Muharebesi'nde Müslümanlarla beraber düşman tarafından sarılan Medine'yi korumaları gerekirken Muhammed ile olan anlaşmayı bozup daha sonra karşı safta hareket etmeye başladılar. İnanışa göre, Allah Muhammed'in Benî Kurayza'nın üzerine yürümesini emretmekteydi.[2] Bunun üzerine kuşatılan kalenin önüne varıldığında Muhammed, onları İslam'a davet etti. Olumsuz cevap üzerine teslim olmalarını istediyse de bu teklifin de reddedilmesiyle çatışma başladı. Karşılıklı ok ve taş atışlarıyla 1 aya yakın süren kuşatmanın sonunda Beni Kureyza mensupları teslim oldu.

Beni Kureyza Yahudileri hakkında hüküm vermesi için Evs kabilesinden Sa'd b. Muâz hakem seçildi[3] ve o da Yahudilerin kutsal kitabı Tevrat'ın hükmüyle[4] hükmederek Beni Kureyza'dan savaşacak yaştaki erkeklerin öldürülmesine, kadın ve çocuklara esir alınmasına, malların Müslümanlar arasında paylaştırılmasına karar verdi.[3] Muhammed Medine'nin pazar yerinde hendekler kazdırdı ve sayıları 600'ü aşan Beni Kureyza'dan erkekler getirilerek bu hendeklerin içinde başları kesilerek öldürüldü.[5] Muhammed, esirlerden kendi payına Reyhâne bint Zeyd'i aldı. Onun kocası Benî Kurayzalı Hakem de öldürülenler arasındaydı. Reyhâne bint Zeyd; İbn-i İshak'a göre, Muhammed onu esir bir cariye köle olarak yanına almış ve ona İslam'ı kabul edip eşi olmasını teklif etmiştir. Fakat o bu isteği reddetmiştir. Bazı kaynaklara göre ise Reyhane, sonradan Müslüman olmuş fakat hür Müslüman kadınlar gibi başını örtmeyi reddederek cariye bir köle olarak kalmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Ansary, Tamim. Destiny Disrupted: A History of the World Through Islamic Eyes. 
  2. ^ Taberi II, s. 491
  3. ^ a b Diyanet İslam Ansiklopedisi, cilt: 26; sayfa 432
  4. ^ Tevrat, Tesniye Kitabı, Bap:20, Ayet: 10-14
  5. ^ Taberi II, s. 500