Beni Hasan (mezarlık)

Koordinatlar: 27°56′K 30°53′D / 27.933°K 30.883°D / 27.933; 30.883
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kheti ve Baket'te bulunan bir mezar

Beni Hasan (ayrıca Bani Hasan veya Beni-Hassan olarak da yazılır; Arapçaبني حسن), Antik Mısır'da bulunan bir mezarlık sitesidir. Bu bölge günümüzde Orta Mısır'da bulunan ve El Minye olarak bilinen yerin yaklaşık olarak 20 kilometre güneyinde, Asyut ve Memphis arasında yer almaktadır.[1]

Sahada bazı Eski Krallık mezarları olsa da, öncelikli olarak MÖ 17'den 21'inci yüzyılı kapsayan Orta Krallık (Tunç Çağı) zamanlarında kullanılmıştır.[2]

Mezarlığın güneyinde, yerel tanrıça Pakhet'e adanmış, Hatşepsut ve III. Thutmose tarafından yaptırılan bir tapınak vardır.[3] Bu Artemis Mağarası olarak bilinir. Çünkü Yunanlar tapınak yerin altında olduğu için, pakhet'i Artemis olarak tanımlarlar.

Mezarlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Orta Krallık öncesi Birinci ara dönemde Valiler, Beni Hasan gibi sitelerdeki yerel mezarlıklarda dekoratif kaya mezarlarına gömülmeye devam edilmiştir.[4] 12. Hanedan sırasında hükûmet sisteminin yeniden organize edildiğine dair çok sayıda kanıt bulunmaktadır.

Birinci Ara Dönem ve hatta Orta Krallık döneminin bazı zamanlarında, Nomarchs (hükûmetin belirli alanlarını kontrol eden denetleyen/yöneten kimse) pozisyonu ortak olarak kaldı; Bu pozisyon Orta Krallık zamanında da vardı ve güçlerinin meşrulaşması için krala bağlı değillerdi. 12. Hanedanlık sırasında Nomarchs'ların gücünü kısıtlamaya başladı, bunların yerine illere Valiler atandı ve bu valiler en azından krala bağlıydı ve kral tarafından atandığı doğrulanmıştır.

Burada Orta Krallık zamanında (MÖ 19'ncu yüzyıl ile MÖ 21'nci yüzyıl arası) Oryx nome nomarchlarına ait 39 antik mezar bulunur, bunlar Hebenu'yu yönetiyorlardı. Alanın kalitesi ve batısında bulunan kayalıklara (uçurum) olan mesafe nedeniyle, bu mezarlar doğu yakasında inşa edildi. Ölülerin mezarları (Burada iki mezarlık vardır: üst dizi ve alt mezarlık) mevcut durumları ve seviyelerine göre yerleştirilmiştir. En önemli kişiler kayalık (uçurum) bölgeye yakın defnedilmiştir.[5] John Garstang'ın yaptığı kazılarda, alt mezarlıkta Orta Krallık ile tarihlenen 888 mil mezar tespit edilmiştir.

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Banes and Malek (2000) p. 120
 2. ^ Robins (1997) p. 8
 3. ^ Banes and Malek (2000) p. 128
 4. ^ Robins (1997) p. 101
 5. ^ Richards (2005) p. 80

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Baines, John, and Jaromir Malek. Cultural Atlas Of Ancient Egypt. Revised Edition ed. Oxfordshire, England: Andromeda Oxford Limited, 2000.
 • Bard, Kathryn A. An Introduction To The Archaeology Of Ancient Egypt. Oxford, United Kingdom: Blackwell Ltd, 2008.
 • Garstang, John. The Burial Customs of Ancient Egypt. London, England: Archibald Constable & Co Ltd, 1907.
 • Kamrin, Janice. The Cosmos of Khnumhotep II at Beni Hasan. London, England: Kegan Paul International, 1999.
 • Newberry, Percy E. Beni Hasan. Vol. Part 1. London, England: Kegan Paul, Trench, Tubner & Co., Ltd., 1893.
 • Richards, Janet. Society And Death In Ancient Egypt. Cambridge, United Kingdom: Cambridge UP, 2005.
 • Robins, Gay. The Art Of Ancient Egypt. Cambridge, MA: Harvard UP, 1997.

Konuyla ilgili yayınlar[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Kamrin, Janice (1999). The Cosmology of Khnumhotep. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]