Bender Ayaklanması

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Bender Ayaklanması
Rus İç Savaşı
Tarih27 Mayıs 1919
Bölge
Romanya (şu an Moldova), Bendery ve çevresi
SebepBesarabya'nın işgal edilmesi
Sonuç Direnişin bastırılması
Taraflar
Red Army flag.svg Bolşevikler Flag of Romania.svg Romanya

Bender Ayaklanması, Rus İç Savaşı sırasında Romanya'nın Rusya'nın Besarabya bölgesine girmesinden dolayı meydana gelen ayaklanmadır.

İşgalci Rumen kuvvetlerini yerel direnişçiler engellenmeye çalıştı. Ancak başarılı olunamadı. İşgalden bir sene sonra yani 27 Mayıs 1919'da demiryolu işçilerin başta olmak üzere yerel halk işgalci Romanya kuvvetlerine karşı silahlı direnişi başlattı. Direnişçilere Kızıl Ordu'nun 3. Ukrayna Cephesi'de destek verdi. Bolşevikler Bendery Kalesi'ne saldırdı. Saldırılar daha da genişleyerek istasyon, postane, mali idare, telgraf hatları ve demiryolu köprülerini ele geçirdi. Ayrıca hapishaneyi basıp siyasi tutukluları serbest bırakıldı. Bolşevikler'den etkilenen Rumen ordusundaki askerler firar etti.

Romanya ise bu ayaklanmayı bastırabilmek için taze kuvvetle bölgeye geldi. Ayrıca I. Dünya Savaşı sırasında Doğu Cephesi'nde savaşan ve hala Romanya'da bulunan Fransız ordusuna bağlı Cezayir askerleri de bu ayaklanmayı bastırmak için Rumen ordusuyla beraber hareket etti. Bu taze kuvvetler Bolşeviklerin direncini kırdı ve ayaklanma bastırıldı.[1] Ayaklanmadan sonra bu iki ordu 150 kişiyi ayaklanmaya katıldığı gerekçesiyle öldürüldü.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Kitap:Советская военная энциклопедия