Belen, Kıbrıscık

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Belen
—  Köy  —
Bolu
Bolu
Ülke Türkiye Türkiye
İl Bolu
İlçe Kıbrıscık
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus (2000)
 - Toplam 392
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0374
İl plaka kodu
Posta kodu 14610
İnternet sitesi: [1]
YerelNET sayfası

Belen, Bolu ilinin Kıbrıscık ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

BELEN: Kelime anlamı ile Türk Dil Kurumu sözlüğü'nde belirtiği şekliyle:

  1. Bel.
  2. Tepe, yüksek yer.
  3. Bayır.
  4. Dağ üzerindeki yüksek geçit, dik dağ yolu

Belen Köyü ismini fiziki koşularından almıştır. İki tarafında küçük bir dere yer alması nedeni ile tepe, yüksek yer görünümündedir. Kaldı ki Uluderenin karşısında yer alan köyün adı Alan ve Belen Köyüne bağlı çukurluk bir bölgede kurulu olan Çukur Köyü örneği, köye coğrafi koşulundan dolayı ve Oğuz-Türkmen örf ananesinin kafiyeli isim verme geleneğinden kaynaklı Belen adı verilmiştir.

KAYNAK: Makale, Belen'den Köroğlu Tepesine, aç olan herkesin oturduğu sofralar.


Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Belen Köyü, İstanbul ve diğer illere yaşanan göç öncesinde Klasik Orta Asya Kültürünün ve Anadolu Tarzı Yaylacılık - Hayvancılık-Bağcılık-Ormancılık-Tarım kültürü karışımı bir kültüre sahiptir. Kıbrıscık ilçesinin diğer köylerinden farklı bir yapıdır. Mevsimsel döngüye bağlı olarak Kışın yerleşik Tarım Kültürünün özellikleri ile yaşayan bu Anadolu Köyü, bahar sonrasında otların kuruması nedeni ile Osmanlı Döneminde 4 ailenin mülkiyetine verilmiş yaylasına göç eder, aileler bireylerin yarısı ya da üçte birini gönderirken,köyde kalan diğer kesim buğday tarlaları, Uludere'de yer alan çeltik tarlaları ve her evin önünde yer alan fasulye salatalık, domates ve patates v.b. yetiştirir. Yayladakilerin sebze ihtiyacı bahçeden gelen ve pazardan alınan gıdalar ile yaylaya gönderilirdi. Bahçe kültürünü sulama imkânı elverdiği ölçüde yürütülürdü. Ayrıca birçok ailenin erkekleri ve kadınları uludere ve iki yanında yer alan akarsulardan balık ihtiyacını karşılarlar; kayaların altından elle tutarak ve balığı bayıltıcı etkisi olan sütlem adı verilen bir ot ve son dönemlerde ise ağ kullanarak balıkçılığı ticari amaç olmaksızın gündelik ihtiyaca yönelik olarak gerçekleştirirler.

Uludere kenarında bağları olan aileler,asma yaprağı ve üzüm yetiştiriciliği yaparlar.Çeltik tarlası sahibi aileler ise Pirinç üretirler.Üretilen KIBRISCIK PİRİNCİ koyu rengiyle eşsiz bir lezzete sahiptir. Özel yerel bir pirinç türüdür.

DÜĞÜN GELENEKLERİ, İMECE USULLERİ, ÖKSÜZ VE DULLARA YARDIM, ASKER UĞURLAMA, SÜNNET, MEVLÜT GELENEKLERİ, BULGUR KAYNATMA DÖNEMİ ADETLERİ, HASAT DÖNEMİ GELENEKLERİ KADIN VE ERKEK FOLKLOR OYUNLARI AÇISINDAN KÜLTÜREL ZENGİNLİĞİ ANADOLU KÜLTÜRÜNÜN TÜM ORTAK YÖNLERİNİ TAŞIR., KADIN VE ERKEĞİN OMUZ OMUZA HAYATI PAYLAŞTIĞI, KADININ TÜRK ÖRFÜNDEKİ TÜM GÜÇ VE HAKLARINI KULLANDIĞI, TÜRKLÜĞÜN VE İSLAMIN DENGESİNİN LAİKLİĞİN NASIL YAŞANILACAĞININ GÜZEL BİR ÖRNEĞİ OLAN AYDIN BİR KÖYDÜR.VERİMSİZ TOPRAĞINDA TARIM MÜCADELESİ İKLİME BAĞLIDIR.TRAŞLAMA-KAZIMA BENZERİ YANLIŞ YÖNTEMLERLE SARIÇAM ORMANLARI TÜKENMEDEN ÖNCE ORMANCILIKLA UĞRAŞILIRDI.

GENÇLERİN BOLU,İSTANBUL VE ANKARA'YA GÖÇ ETMESİ İLE BU KÜLTÜREL YAPI BAYRAMLAR VE BİR İKİ DÜĞÜN DIŞINDA ESKİ RENGİNİ VE RUHUNU KAYBETMİŞTİR.

KIBRISCIK İLÇESİNİN EN YEŞİL KÖYLERİNDEN BİRİ OLUP ELMA VE ERİĞİN BOLCA YETİŞTİĞİ BİR KÖYDÜR.

KAYNAK: MAKALE: KÖROĞLU DAĞININ ETEĞİNDE, yazar: KAZAKLARIN HİLMİ.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Bolu iline 51 km, Kıbrıscık ilçesine 15 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

KAYNAK, yazar KAZAK HİLMİ, eser YOK OLAN KÜLTÜRÜMÜZ Orman dokusunun yok olması sonrasında karasal iklimin karakteristik özellikleri daha fazla görülmektedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 392
1997 299

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]