Belçika'da arrondisementlar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
04.38, 5 Mayıs 2015 tarihinde Diyapazon (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 15528788 numaralı sürüm ((imla), değiştirildi: parlemento → parlamento AWB ile)

Arrondissement (okunuşu Arrondisman) kavram olarak Fransa'dan gelmektedir. Fransa ve Belçika'da konum olarak eyalet ve belediye arasinda yer alan bir idari birimdir. Bu sebepten idari olarak Türkiye'de ki Kaymakamlık, mülki olarak da İlçe kavramı ile kıyaslanabilir.

Her arrondissement göreve atama ile gelen Arrondisement komiseri (kabaca İlçe Kaymakamı) adı verilen bir memurun yetki alanı içindedir. Arrondisement komiseri bir memurdur ve idareci değildir. Görevi eyalet valisini temsil etmektir.

Etimoloji

Kelime manası olarak yuvarlamak (matematikte bir sayının kesirli kısmını atıp tama dönüştürmek) demektir.

Belçika'da arrondissement

Belçika'da çoğu zaman aynı bölgeye tekabül eden 3 değişik türde arrodisement vardır:

  • İdari arrondissement: 43
  • Hukuki arrondisement: 27
  • Seçim arrondisementı: Seçimin türüne göre değişmektedir.

İdari arrondissement

Bu 43 idari arrondissement eyaletlerin yönetimsel alt bölümlerini oluştururlar.

Hukuki arrondissement

27 hukuki arrondisement ise mahkemelerin yetkili olduğu bölgeleri belirler.

Seçim arrondisementi

Seçim arrondisementleri ise, federal senato ve avam kamarası için yapılan parlamento seçimlerinde seçim bölgelerini belirler.

En son seçim yasasına göre, seçim arrondisementları eyaletlere bağlı idari arrondisementlara denk düşmektedir. Ancak burada bir tek istisna vardır o da, Brüksel-Baskent ve Hal-Vilvorde arrondisementlarının aynı zamanda Bruksel-Hal-Vilvorde olarak ayrıca bir seçim bölgesi oluşturduğu Flaman Brabant Eyaletinde. Bu ikiliğin yaşandığı Bruksel-Hal-Vilvorde (kısaca BHV) şu an Belçika politikasının gündemini belirleyen ve uzun süreli bir hükûmet krizine yol açmış bir konudur. Çünkü bu bölgeler Flaman Bölgesi içinde bulunsa da seçimlere Valon Bölgesi'nden adaylarda adaylığını koyabilmektedir. Bunun da Flaman tarafına göre bir adaletsizlik oluşturduğu iddia edilmektedir.