Bektaş, Kangal

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Bektaş
—  Köy  —
Sivas
Sivas
Ülke Türkiye Türkiye
İl Sivas
İlçe Kangal
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus (2014)[1]
 - Toplam 438
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 0346
İl plaka kodu
Posta kodu 58910
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Bektaş, Sivas ilinin Kangal ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Rivayete göre Hacı Bektaş-i Veli bir süre bu köyde yaşamıştır. Bazı kişilerce köy caminin güneyinde yer alan mezarın Hacı Bektaş Veli'ye ait olduğu varsayılmaktadır. Bölge insanına göre Bektaş köyü ismini bu mezardan ya da Hacı Bektaş' ın burada yaşamasından dolayı almıştır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün kültürü daha çok İç Anadolu kültürüne yakındır. Düğünler, davul zurna eşliğinde yapılır; genelde 3 veya 4 gün sürer; perşembe veya cuma başlayıp, pazar sabahı gelin alınmasıyla biter.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Sivas iline 148 km, Kangal ilçesine 54 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.Yaz ayı Haziran ortasından itibaren başlar ve Eylül ortalarında sona erer. Kış soğuk ve bol kar yağışlıdır. Bölgedeki Keban Barajı iklimi yumuşatmış eskiden yaşanan çok uzun süren kışlar fazla görülmemektedir. İlk kar genelde Ekim sonunda yağar,son kar nisan ortalarında biter.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 507
2000 515
1997 548

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Hayvancılıkta koyun keçi inek türleri, tarımda ise genel ihtiyaç olarak buğday arpa nohut mercimek burçak çavdar hayvanları beslemek amaçlı yonca fiğ yetiştirilir.Köyün rakımı tarımın yükselti sınırı aştığından köy arazisinde birçok meyve ve sebze yetişememektedir. Rakım yüksekliğinden orman bulunmamaktadır. Ancak sulu arazilerde ağaç yetiştirilmektedir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi yapım aşamasındadır PTT şubesi yoktur ancak ptt santrali vardır. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfaltır. Köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • www.bektaskoyu.com