Beaujolais (şarap)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Beaujolais bölgesi

Beaujolais, genellikle ince bir kabuğa sahip ve tanen oranı düşük Gamay üzümünden yapılan bir Fransız şarabıdır.

Bölgede üretiminin sadece % 1'ini oluşturan beyazlar, çoğunlukla Chardonnay üzümlerinden üretilmektedir. Üretimin %99'unu oluşturan kırmızı Beaujolais, damakta yüksek miktarda asitliğe sahip, hafif gövdeli, taze, meyvemsi bir şaraptır. Beaujolais, Burgonya bölgesinin içerisinde gösterilse de, gerek iklim, gerek topoğrafya gerekse sahip olduğu üzüm çeşitlerinin dağılımı açısından oldukça farklıdır. Beaujolais bazı yıllarda tüm Burgunya'dan daha fazla şarap üretmektedir.

Beaujolais Appellation d'Origine Contrôlée (AOC) coğrafi işaret ile korunan bir Fransız apelasyonudur. Adını şarap üretim bölgesi olan tarihi Beaujolais eyaletinden almaktadır. Bölge Lyon'un kuzeyinde yer alırken, Rhône-Alpes'in kuzeyinin bazı kısımlarını ve Burgunya'nın Saône-et-Loire bölgesinin güney bölgelerini kapsar. İdari olarak Burgunya şarap bölgesinin bir parçası olarak kabul edilirken, iklim Rhône'a daha yakındır. Şarap stili Burgunya ve Rhône'dan ayrı olarak değerlendirilebilecek kadar farklıdır.

Bölge, tarihi şarap yapımı kültürü, karbonik maserasyon kullanımı ve her yıl Kasım ayının üçüncü perşembesi satışa çıkan taze şarap geleneği Beaujolais nouveau ile ünlüdür.[1]

Gamay üzümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Cesur Philip, Burgonya'da Gamay ekimini yasakladığında, üzümü güneye, Beaujolais bölgesine itti.

Gamay noir'in şimdi pinot noir ve antik beyaz çeşidi Gouais'in hibriti olduğu bilinir; ikincisi, muhtemelen Romalılar tarafından kuzeydoğu Fransa'ya getirilen bir Orta Avrupa üzüm çeşididir. Kara veba'nın azalmasının ardından üzüm, köy yetiştiricilerine rahatlama getirdi. Pinot noir'in aksine, Gamay olgunlaşması iki hafta önceydi ve yetiştirilmesi daha kolaydı. Aynı zamanda daha bol güçlü, meyvemsi şarabı olur. Temmuz 1395'te Borgo Dükü Cesur Philip, daha çok "zarif" pinot noir için kullanılabilecek araziyi kısmen işgal eden bu çeşit nedeniyle Gamay'ın ekimini "çok kötü ve sadakatsiz bitki" diyerek yasakladı. Altmış yıl sonra, İyi Philip Gamay'a karşı başka bir ferman yayınladı ve yasağın nedeninin "Hıristiyan âleminde Burgundy Dükleri, dünyanın en iyi şaraplarının efendileri olarak bilinir. İtibarımızı koruyacağız" diyerek ifade etti.[2] Fermanlar Gamay ekimlerini güneye, Burgonya'nın ana bölgesinin dışına ve üzümün büyüdüğü granit esaslı Beaujolais topraklarına doğru uzaklaştırdı.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ The Oxford companion to wine. Fourth edition. Robinson, Jancis,, Harding, Julia,, Smart, Richard E.,, Lavigne, Valérie,, Dubourdieu, Denis,. Oxford, United Kingdom. ISBN 978-0-19-870538-3. OCLC 921140648. 
  2. ^ H. Johnson Vintage: The Story of Wine pp. 133–134 Simon and Schuster 1989 0-671-68702-6
  3. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; Oxford pg 72-74 isimli refler için metin sağlanmadı (Bkz: Kaynak gösterme)