Beşir'le Vals

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Beşir'le Vals
Waltz with Bashir
Yönetmen Ari Folman
Yapımcı Ari Folman
Serge Lalou
Gerhard Meixner
Yael Nahlieli
Roman Paul
Senarist Ari Folman
Oyuncular Ari Folman
Müzik Max Richter
Kurgu Nili Feller
Stüdyo Bridgit Folman Film Gang
Les Films d'Ici
Razor Film Produktion
Dağıtıcı Sony Pictures Classics
Türü Animasyon
Yapım yılı 2008
Çıkış tarih(ler)i 13 Mayıs 2008 Cannes Film Festivali
Süre 90 dakika
Ülke İsrail
Dil İbranice
Bütçe $2.000.000[1]
Hasılat $11,125,849

Beşir'le Vals, 1982 yılında Lübnan'da yaşanan savaşları ve katliamları konu eden belgesel niteliğinde bir animasyon filmdir.

Filmin yönetmeni ve baş karakteri olan Ari Folman, barda asker bir arkadaşı ile sohbet etmektedir. Arkadaşı, her gece aynı rüyanın tekrarını gördüğünü anlatmaktadır. Bunun nedeni ise 1982 yıllarında Lübnan'da İsrail Ordusunda asker iken savaş sırasında istemediği halde yapmak zorunda kaldığı bir olay yüzünden olduğunu söyler. Fakat Ari, savaş sonrası bunalım geçirdiği ve bu bunalımla beraber hafıza kaybı yaşadığı için o anların hiçbirini hatırlamadığını bu konuşma sayesinde fark eder.

Ari, film yönetmeni olan bir arkadaşına gider ve bu durumu anlatır. Hafızasını geri getirmesi için ondan yardım ister. Yönetmen, Ari'ye hafıza ile ilgili birkaç teknik bilgi verdikten sonra; asker arkadaşlarıyla tek tek görüşüp o anıları anlatmalarını istemesini söyler. Ari, dünyanın dört bir yanına dağılmış olan asker arkadaşlarıyla tek tek görüşmeye gider. Her görüşmede anılar tek tek canlanacak ve sonunda büyük resmi görecektir.

Film, İsrail'in 1982'de Lübnan'ı işgalini ve Lübnanlı Falanjistlerin bu işgal sırasında yaptığı "Sabra ve Şatilla" katliamlarını antimilitarist bir bakış açısıyla yorumlamaktadır. Film, 21 ödüle sahiptir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]