İçeriğe atla

Beşir'le Vals

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Beşir'le Vals
Waltz with Bashir
YönetmenAri Folman
YapımcıAri Folman
Serge Lalou
Gerhard Meixner
Yael Nahlieli
Roman Paul
SenaristAri Folman
OyuncularAri Folman
MüzikMax Richter
KurguNili Feller
StüdyoBridgit Folman Film Gang
Les Films d'Ici
Razor Film Produktion
DağıtıcıSony Pictures Classics
TürüAnimasyon
Yapım yılı2008
Çıkış tarih(ler)i13 Mayıs 2008 Cannes Film Festivali
Süre90 dakika
Ülkeİsrail
Dilİbranice
Bütçe$2.000.000[1]
Hasılat$11,125,849

Beşir'le Vals, 1982 yılında Lübnan'da yaşanan savaşları ve katliamları konu eden belgesel niteliğinde bir animasyon filmdir.

Filmin yönetmeni ve baş karakteri olan Ari Folman, barda asker bir arkadaşı ile sohbet etmektedir. Arkadaşı, her gece aynı rüyanın tekrarını gördüğünü anlatmaktadır. Bunun nedeni ise 1982 yıllarında Lübnan'da İsrail Ordusunda asker iken savaş sırasında istemediği halde yapmak zorunda kaldığı bir olay yüzünden olduğunu söyler. Fakat Ari, savaş sonrası bunalım geçirdiği ve bu bunalımla beraber hafıza kaybı yaşadığı için o anların hiçbirini hatırlamadığını bu konuşma sayesinde fark eder.

Ari, film yönetmeni olan bir arkadaşına gider ve bu durumu anlatır. Hafızasını geri getirmesi için ondan yardım ister. Yönetmen, Ari'ye hafıza ile ilgili birkaç teknik bilgi verdikten sonra; asker arkadaşlarıyla tek tek görüşüp o anıları anlatmalarını istemesini söyler. Ari, dünyanın dört bir yanına dağılmış olan asker arkadaşlarıyla tek tek görüşmeye gider. Her görüşmede anılar tek tek canlanacak ve sonunda büyük resmi görecektir.

Film, İsrail'in 1982'de Lübnan'ı işgalini ve Lübnanlı Falanjistlerin bu işgal sırasında yaptığı "Sabra ve Şatilla" katliamlarını antimilitarist bir bakış açısıyla yorumlamaktadır. Film, 21 ödüle sahiptir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]