Bayan Stone Olayı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Ellen Stone ve Tsilka ile ilgili bir kartpostal

Bayan Stone Olayı (İngilizceMiss Stone Affair; BulgarcaАфера "Мис Стоун"), 21 Ağustos 1901 tarihinde Amerikalı Protestan misyoner Ellen Maria Stone ile diğer misyoner arkadaşı Katerina Stefanova-Tsilka'nın iç İç Makedon Devrimci Örgütü tarafından kaçırılması olayıdır. İki kadın, Osmanlı İmparatorluğu'nda bağlı Bansko ile Yukarı Cuma arasında kaçırıldı. O sırada medya tarafından yaygın olarak görülen olay, sıklıkla "Amerika'nın ilk modern rehin krizi" olarak adlandırılmaktadır.

Kaçırmanın amacı ağır bir fidye alarak örgütün maddi sıkıntısını çözmekti. Bu kaçırma olayı, Osmanlı makamları ile Yüksek Makedon-Edirne Komitesi tarafından takip edildi. Bazen Stockholm sendromu (kaçıranlar Tsilka'ya kızını doğurmasında yardım etmiştir) olarak görülen olay, kaçırma olayından yarım yıl sonra 1902 başlarında yoğun görüşmelerin ardından sona erdi. 18 Ocak 1902'de Bansko'da İç Makedon Devrimci Örgütü'ne 14,000 lira fidye ödendi. Rehineler bugünkü Makedonya'da 2 Şubat'ta Usturumca yakınlarında serbest bırakıldı.

Daha fazla okuma[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Пандев, Константин (1983). Аферата "Мис Стоун". Спомени, документи и материали (Bulgarca). Мая Вапцарова. София: Издателство на Отечествения фронт. OCLC 10725712. 
  • Carpenter, Teresa (2003). The Miss Stone Affair: America's First Modern Hostage Crisis!. Simon & Schuster. ISBN 978-0-7432-0055-4. 
  • Some archive photos concerning the case.