İçeriğe atla

Bavyera Veraset Savaşı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bavyera Veraset Savaşı

Bir sıhhiye eri Friedrich'in yarasını tedavi ederken
TarihTemmuz 1778 – Mayıs 1779
Bölge
Sonuç Teschen Antlaşması, 13 Mayıs 1779
Coğrafi
Değişiklikler
Bavyera'nın eski toprakları Karl Theodor'a verildi; Avusturya Innvierteli elinde tuttu; Bavyera mirası, ailenin Palatine ve Zweibrücken kolları için garanti altına alındı ve 1795'te III. Karl August Christian'dan kardeşi I. Maximilian Joseph'e devredildi.
Taraflar
Habsburg Monarşisi Avusturya İmparatorluğu  Prusya Krallığı
Saksonya Elektörlüğü
Komutanlar ve liderler
Habsburg Monarşisi Avusturya Arşidükü ve Alman Kralı Joseph
Habsburg Monarşisi Franz Moritz von Lacy
Habsburg Monarşisi Ernst Gideon von Laudon
Prusya Krallığı II. Friedrich
Prusya Krallığı Prusya Prensi Heinrich
Güçler
180,000 - 190,000 160,000
Kayıplar
~10,000 Avusturyalı (çoğu hastalıklardan) ~10,000 Prusyalı (çoğu hastalıklardan)


Bavyera Veraset Savaşı (Temmuz 1778 – Mayıs 1779), Habsburg Monarşisi ile Bavyera Dükalığı'nun Habsburg tarafından ilhakını önlemek isteyen Saksonya-Prusya ittifakı arasında geçen bir savaş. Savaş boyunca küçük çatışmalar dışında muharebe yaşanmamış olsa da binlerce asker hastalık ve açlıktan ölmüştür. Askerlerin yemek isteğinden dolayı bu savaş Prusya ve Saksonya'da Kartoffelkrieg (Patates Savaşı) olarak anılmaktadır. Habsburg Avusturyasında ise bazen Zwetschgenrummel (Erik Telaşı) olarak anılır.

30 Aralık 1777'de Wittelsbach genç kolunun son temsilcisi III. Maximilian Joseph, arkasında çocuk bırakmayarak çiçek hastalığından öldü. Wittelsbach Hanedanı'nın yaşlı kolunun bir üyesi olan IV. Karl Theodor, en yakın akraba olarak tahtı devraldı fakat o da bir çocuk sahibi olmadan öldü. Kuzeni Zweibrücken Dükü II. Karl August Karl Theodore'un meşru mirasçısı olarak tahtı devraldı. Bavyera güney sınırının diğer yakasında ise Avusturya Arşidükü Joseph, Bavyera topraklarına göz dikti ve 1765'te Max Joseph'in kardeşi ile evlenerek elini güçlendirdi.

Almanca konuşulan devletlerin topraklarını ele geçirmek, Joseph'in ailesinin Orta Avrupa'daki etkisini artırma planlarının önemli bir parçasıydı. II. Friedrich için bu Alman siyasetinde Hohenzollern egemenliğine bir tehdit anlamına geliyor. Fakat bu kez de durumun savaş yoluyla mı yoksa diplomasi yoluyla mı çözülmesi gerektiği sorusu ortaya çıktı. Joseph ile birlikte yönetimde bulunan İmparatoriçe Maria Theresa Bavyera elektörlüğü ile girilecek bir çatışmanın zararının faydasından çok olacağını düşünüyordu. Fakat Joseph, annesinin ısrarlarına rağmen iddialarından vazgeçmedi. Saksonyalı Friedrich August, kayınbiraderi Charles August'un dükalığının topraksal bütünlüğünü korumak ve Habsburgların güney ve batı sınırlarında daha fazla toprağa sahip olmasını engellemek istedi. Fransa da Avrupa'daki güç dengelerini korumak için anlaşmazlığa dahil oldu. Sonunda, Rus II. Katerina'nın Prusya'ya destek olarak 50.000 asker gönderme tehdidi Joseph'i durumunu tekrar değerlendirmeye itti. Katherina'nın yardımıyla Joseph ve Friedrich, Bavyera veraseti sorununa bir çözüm bulmak için görüştüler ve 13 Mayıs 1779'da Teschen Antlaşması imzalandı.

Kimi tarihçilere göre Bavyera Veraset Savaşı, askerlerin sahada çarpıştığı sırada diplomatların da başkentlere seyahat edip kendi krallıklarının taleplerini ilettikleri eski usul Kabine Savaşları'nın son örneğidir. Bundan sonra gelen Fransa Bağımsızlık Savaşları ve Napolyon Savaşları kapsam, strateji, organizasyon ve taktik anlamında değişiklik gösterdi. 19. ve 20. yüzyıl Almanya tarihçileri, Alman ikiliğinin köklerini de bu savaşa dayandırmaktadır.