BattleBlock Theater

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
BattleBlock Theater
BattleBlock Theater kapak.png
Geliştiriciler The Behemoth
Big Timber Studio
Yayımcılar Microsoft Studios
The Behemoth (Steam)
Tasarımcı Dan Paladin
Platformlar Xbox 360, Microsoft Windows, Linux, Mac OS X
Çıkış Xbox Live Arcade
3 Nisan 2013
Windows ve Linux / Mac OS X
15 Mayıs 2014 / Haziran 2015
Tür Platform
Mod Tek oyunculu oyun
Çok oyunculu oyun Bunu Vikiveri'de düzenle

BattleBlock Theater[1], The Behemoth tarafından geliştirilmiş ve Microsoft Studios tarafından yayınlanmış, Xbox 360, Windows, Mac OS X ve Linux'ta çalıştırılabilen, bir çeşit komedi platform oyunudur. Oyun, The Behemoth firmasının Alien Hominid ve Castle Crashers'tan sonraki oyunudur. 3 Nisan 2013'te Xbox Live Arcade'de yayınlanmış, 16 Temmuz 2014'te Games with Gold ile bir süreliğine ücretsiz olarak sunulmuştur.[2]

Hikâye[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyun boyunca görülen bütün ara sahneler kukla tarzında yapılmıştır. Oyun, bir hikâyecinin (Will Stamper tarafından seslendirildi), yüzlerce arkadaşın "S.S. Friendship" isimli gemide yaptığı seyahati anlatmasıyla başlar. Güçlü bir fırtına sonrası S.S. Friendship gemisi bir adaya çarparak parçalanır. Oyun karakteri, enkazdan çıkarak harap olmuş bir tiyatroya girer.

S.S. Friendship gemisindeki diğer kişiler adadaki kediler tarafından yakalanarak hapse atılır. "En iyi arkadaş" olarak tanımlanan Hatty Hattington ise kedilerin yeni lideri olur. Oyuncu, hücreden salınır ve muhafız kediler tarafından tasarlanmış ölümcül bir oyuna sokulur. Bu oyun bir tiyatro sahnesinde geçer ve seyirciler karakterin hayatta kalma mücadelesiyle eğlenir. Oyuncu, her oyun sonunda topladığı elmaslarla takım arkadaşlarını serbest bırakabilir ve görünümünü onlarla değiştirebilir. Deliliğe neden olan bir şapka ile hipnotize olan Hatty, doğaüstü güçleriyle oyuncuya karşı savaşır.

Oyuncu ilerledikçe hikâyeci tiyatro hakkında daha çok şey anlatır. Oyuncudan yüzlerce yıl önce adaya çarpan başka bir gemiden gelen Purrham Furbottom tiyatroya olan merakı ile dünyanın en büyük tiyatrosunu buraya inşa etmiştir. İnsanların şaşkınlıktan küçük dilini yuttuğu bir açılış gecesi yaşanır. Furbottom, kendini tuvalette bilerek öldürdüğü sahneye kadar tiyatroya mola vermez. Ölümünden sonra hizmetkarı olan kediler onun şapkasını takacak yeni kişiler aramaya koyulur. Şapka, onu takan kişiye muazzam güçler vermektedir. Hatty, şapkayı takınca depresyona girer ve hiçbir şey yapmaz.

Kediler, Hatty'nin hareketsizliğinden sıkılır ve izleyicileri sıkmamak için oyunların zorluğunu artırır. Hikâyeci tiyatronun sonuna kadar oyuncuya moral verir. Hikâyeci aynı zamanda oyuncuya, kediler Hatty'yi mahzende öldürmeden önce nasıl onu kurtarabileceğini de anlatır.

Mahzendeki son bölümü tamamladıktan sonra oyuncu, Hatty'nin taht odasına girer. Hatty hareket edemediği için oyuncu onu S.S Friendship gemisine geri götürür. Kurtulanlarla birlikte gemiyi tekrar inşa etmeye başlarlar. Kurtulduktan sonra oyuncu, Hatty'nin moralini düzeltmeye çalışır. Oyunun sonunda yapımcıların ismi geçerken hikâyeci hüzünlü bir şarkı söylemeye başlar.

Oynanış[değiştir | kaynağı değiştir]

BattleBlock Theater'da kontroller oldukça basittir. Koşma, zıplama ve vurma. Seviyeler ilerledikçe farklı tiplerde bloklar, duvarlar, kayalar, ölümcül dikenler, göletler bölümlere eklenir.

Asıl oyun olan "Adventure Mode", tek başına veya ikinci oyuncuyla işbirliği halinde oynanabilir. 2 kişilik oynandığında oyuncular, zorlukların üstesinden birlikte gelir. Birbirlerini fırlatabilir, haritanın farklı yerlerinde aynı anda bulunabilirler. Adventure Mode, onlarca seviyede bölümden oluşur. Bu bölümlerde oyuncular, elmas toplar, rehine serbest bırakarak farklı karakterler açar ve seviyenin son bölümü olan "Boss Level"i geçmeye çalışırlar. Oyuncular, aynı zamanda iplik toplarla farklı silahların kilidini açabilir. Eğer bölüm A++ (kusursuz) olarak bitirilirse ekstra 2 elmas verilir.

Oyuncular bazen altın şapka bölümlerine denk gelir. Bu bölümlerde rastgele bir yerde rastgele bir zamanda çıkan altın şapka alınıp çıkışa başarıyla ulaştırılırsa 10 ekstra elmas kazandırır. Oyuncular eğer altın şapka ile ölürse şapka olduğu yere düşer (eğer gölet gibi ölümcül bir yer ise şapka bir daha alınamaz).

Arena Mode, 4 kişi ve 2 takımla oynanan bir rekabet maçıdır. Birden fazla maç tipi bulunur:

 • Soul Snatcher (Ruh Hırsızı): Düşman ruhlarını çal ve kaç. Ele geçirdiğin ruhları hedef noktaya ulaştır. Senden ruh çalanı öldürerek taşıdığı ruhları ondan geri al.
 • Muckle (Daha Çok): Düşman takım oyuncularını öldürerek takımına puan kazandır.
 • Challenge (Meydan Okuma): Verilen bölümü en kısa sürede tamamla.
 • King Of The Hill (Tepenin Kralı): Taç bloklarının üzerinde durarak takımına puan kazandır.
 • Color The World (Dünya'yı Renklendir): Karşı takımdan daha fazla blok boya.
 • Grab The Gold (Altını Kap): Altın Balina'dan daha fazla altın kap ve altınları kendi bölgendeki güvenli bölgeye götürerek takımına puan kazandır.
 • Ball Game (Top Oyunu): Topla basket at.
 • Capture The Horse (Atı Yakala): Karşı takımın atlarını kendi ahırına götürerek takımına puan kazandır.

Oyuncular, Level Editor ile kendi bölümlerini tasarlayabilir, oynayabilir ve başka oyuncuların oynaması için yayınlayabilir. Aynı zamanda Castle Crashers ve Alien Hominid HD oyununa sahip oyunculara daha fazla oyun içi karakter verilir.[3][4]

Geliştirme[değiştir | kaynağı değiştir]

Şirket, her zaman yaptığı gibi oyunu, Game #3 kod adıyla 16 Mart 2009'daki Tokyo International Anime Festival'de oyuncuların beğenisine sundu.[5] Daha sonra oyun Xbox Live Arcade ve Steam'de yayınlandı.[6] Oyunun müzikleri, Newgrounds tarafından yapıldı.

Yorumlar[değiştir | kaynağı değiştir]

BattleBlock Theater, Metacritic'ten 100 üzerinden 85,[7] GamesRadar'dan 5 üzerinden 4.5,[8] Destructoid'den 10 üzerinden 9,[9] Official Xbox Magazine'den 10 üzerinden 9[10] ve IGN'den 10 üzerinden 7.8 puan almıştır.[11]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ http://devblog.thebehemoth.com/?p=2130
 2. ^ BattleBlock Theater on XBLA was Release on April 3, 2013 via The Behemoth on YouTube
 3. ^ http://devblog.thebehemoth.com/2012/08/31/level-lobby-ft-level-editor/
 4. ^ YouTube'da Special Unlocks in BattleBlock Theater and Castle Crashers XBLA
 5. ^ http://devblog.thebehemoth.com/?p=1187
 6. ^ Brudvig, Erik (23 Eylül 2009). "TGS 09: Behemoth's Game 3 Details". IGN. j2 Global. 18 Şubat 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Ağustos 2013. 
 7. ^ "BattleBlock Theater". Metacritic. CBS Interactive. 1 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Ağustos 2013. 
 8. ^ Saldana, Giancarlo (8 Temmuz 2013). "BattleBlock Theater review". GamesRadar. Future plc. 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Ağustos 2013. 
 9. ^ Carter, Chris (3 Nisan 2013). "Review: BattleBlock Theater". Destructoid. 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Ağustos 2013. 
 10. ^ Evans-Thirlwell, Edwin (3 Nisan 2013). "Battleblock Theater Review". Official Xbox Magazine. Future plc. 22 Aralık 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Ağustos 2013. 
 11. ^ Davis, Justin (5 Nisan 2013). "BattleBlock Theater Review". IGN. j2 Global. Erişim tarihi: 4 Ağustos 2013. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]