Battenberg kek

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Battenberg
Ülke(ler) Birleşik Krallık
Türü Pandispanya

Battenberg kek reçel veya muhallebi kaplı parçalar ile hafif bir sünger pasta türüdür. Badem ezmesi (marzipan) kreması ile pandispanya olarak da bilinir.Kesitte kesildiğinde, ayırt edici iki-iki kontrol desenini dönüşümlü renkli pembe ve sarı görüntüler görünür.Aynı zamanda Battenburg işaretlerine adını verilmiştir.

Battenberg kekinde pembe ve sarı görüntüsü

Pastanın sarı ve pembe sünger hisseleri ayrı ayrı pişirilir ve daha sonra kesme ve damalı desende parçaları birleştirme yapılır.Kek kayısı reçeli ile birlikte düzenlenir ve badem ezmesi ile kaplıdır.[1]

Pasta kökeni ve erken tarifleri de belli değildir ve "Domino Keki" (1898 yıl, Agnes Bertha Marshall tarafından reçete),"Napoliten Roll" (1898, Robert Wells'in tarifi), ya da "Kilise Pencere Kek" alternatif isimler kullanılırdı.Şimdiki adı ise 1884 yılında Kraliçe Victorianın torunu Prenses Victoria ile Prenses Louis Battenberg ile evliliğinin şerefine verildi. İsim merkezi Almanya'nın Hessen kentinde yerleşen ve İngiltere'de Mountbatten olarak bilinen aristokrat bir ailenin yeri olan Battenbergi bildiriyor. Her dama sözde dört Battenberg üyesini simgeliyordu;Ludwig, Aleksandr, Henry ve Franz Josef.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]