Bat, el-Hutm ve el-Ayn Arkeolojik Siteleri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bat, el-Hutm ve el-Ayn Arkeolojik Siteleri
UNESCO Dünya Mirası
World Heritage Grave Al Ayn Oman.JPG
Al-Ayn mevkiindeki mezar höyüğü.
Konum  Umman
Kriter Kültürel: iii, iv
Referans 434
Tescil 1988 (12. oturum)
Bölge Arap Ülkeleri

Bat, el-Hutm ve el-Ayn Arkeolojik Siteleri, M.Ö. 3. bin yıldan kalma önemli bir nekropol grubudur. 1988 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası ilan edildi.[1]

Tanım[değiştir | kaynağı değiştir]

Son 15 yıl boyunca yapılan çalışmalar, Basra Körfezi'nden Umman Körfezi'ne kadar birçok insan yerleşiminin varlığını ortaya koymuştur.

Bat[değiştir | kaynağı değiştir]

Bat sit alanı bir palmiye korusu içerisinde bulunur. M.Ö. 3000 yıllarında, Sümerlerle yoğun bir bakır ticareti (yerel olarak çıkarılan) ve taş (muhtemelen diyorit) ticareti yapılmaktaydı..[2] Gılgamış Destanı gibi birkaç Sümer metninde bölgeden Dilmun olarak bahsedilmektedir. Nekropol 100 mezar ve yaklaşık 20 metre çapında dairesel yapılardan oluşmaktadır. Bu yapıların dışa açıklıkları yoktur, bu yüzden depo ya da silolar olabilir, ancak inşa amaçları kesin olarak bilinmemektedir. 1972'de Karen Frifelt önderliğinde bir Danimarka ekibi tarafından gerçekleştirilen kazılar, kentin 4000 yıldır sürekli olarak gördüğünü ortaya çıkarmıştır.

El-Hutm[değiştir | kaynağı değiştir]

El-Hutm'daki kalıntılar temelde bir taş kale, çapı 20 metrelik bir kayadan yapılmış bir kuleyi içermektedir. Bat'ın 2 km batısındadır.

El-Ayn[değiştir | kaynağı değiştir]

Al-Ayn küçük bir nekropoldür. Üç site içinde en iyi durumda olanıdır. Bat'ın 22 kilometre güneydoğusundadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 26 Aralık 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Haziran 2017. 
  2. ^ "Evaluation Advisory Body of UNESCO" (PDF). 24 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 11 Haziran 2017.