İçeriğe atla

Batı Anadolu kültürü

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Batı Anadolu Uygarlığı - Erken Tunç Çağı devrinde, yani 3000-1200 yıl Milattan once Batı Anadolu sahili kültürü’nün şartlı adıdır. Şimdiye kadar batı kültürü zayıf anlaşılmıştır - özellikle Truva, Beycesultan, Limantepe gibi en önemli şehirler tanınır. Ayrıca küçük şehirler: Tepekule, Bayraklı (İzmir şehrinde olan şehirler), Panaztepe Gediz ve birçok başka şehirler de tanınır.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Erken dönemde, Milattan once, (3 bin yıllarının 1. yarısında) batı kültürünün etkisi Makedonyaya ve Ege Denizi Adalarına dağıldı. Sonra batı medeniyyeti Orta Anadolu halkları (Hatto, sonra Hititler) etkisi altına düşüyor ve bununla beraber yavaş yavaş gerilmeğe düşüyor.

Arkeologlar bir yandan Beycesultan Sarayı, başka yandan daha sonra Girit sarayları arasındaki benzerlikleri kaydettiler.

İgor Diakonov ve Vladislav Ardzinba batı Anadolu halklarına şartlı olarak «doluviyskie» gibi lakap takıyorlar (çünkü en son olarak yerel halkı luviyskie diline geçti). «Doluviyskie» isimleri Orta Asyanın çiviyazılı ticaret levhalarında bulunuyor.

Hitit Krallığı zamanda batı şehirleri bir kez daha önemli bir rol oynayabilir, Hititler ile rekabet ediyor. Başlıca rakipleri ve ticaret ortakları arasında Hitit İmparatorluğu Assuwa Federasyonu adıyla geçiyor, onu Kral Tudhaliya IV mağlup etti (onun adı Asya kelimesinden meydana geliyor) ve daha sonra Luviya olarak bilinen Arzawa ülkenin adıyla geçiyor. Bu ülkelerin şehirleri arasında Taruisa ve / veya Vilusa (örneğin görünüşte Truva ve/veya İlion aynı), Milet, Lesvos veya Midilli Adası, vb adları geçiyor.

Yavaş yavaş Truva Savaşı yaklaştıkca batı şehirleri bir kez daha kıta Yunanistan etkisi altına düştü - bu süre akalar. Hitit yazıtlarda sözü edilen Hükümdar Vilusi Yunan adı Alaksandus (yani İskender) adını taşıyor. Homeros ve «iliade» de Parisi Truva kralının oğlu İskender adlandırıyor. Öte yandan, şehrin maddi kültürü tipikdir ve akalardan farklıdır.

Truva Savaşından sonra birçok batı şehirleri son derecede geriliyor. Onun halkı «Deniz halkları» gibi bilinir, toplu halde, ilk önce Mısıra ve sonra diğer Akdeniz ülkelerine taşınır. Deniz halkları ile birlikte denizin halkları ile muzaffer akaları da göç ediyorlar.

Hitit imparatorluk parçalanmasından sonra veya Küçük Asyanın daha önceki batı halkı Anadolu diline geçiyorlar: bunun nedeninden yeni halklar - Lidyalılar, Likyalılar, Karyalılar ve pek çok diğerleri meydana geliyor. Aynı zamanda, bu insanlar arasında bir sure bazı eski insanlar yaşamaya devam ediyor, söz gelimi Pelasglar.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]